امروز: یکشنبه، 6 فروردین 1402
08/17 1400

 گروه سایبان - زیان انباشته بیمه رازی چطور به بیش از 272 میلیارد تومان در شش ماهه امسال رسید؟

اطلاعات با اهمیتی به تازگی از بیمه رازی به دست آمده است که نشان می دهد که زیان انباشته این شرکت متورم شده است. اما چرا سهام داران این شرکت بیمه ای در نیمه دوم سال جاری به چنین اطلاعاتی دست یافته اند؟


بیمه رازی 175 میلیارد تومان جریمه تاخیر دیرکرد ناشی از مطالبات را از کارگزاری سایپا در حساب ها شناسایی کرده بود، اما اخیرا تصمیم گرفته که 24 میلیارد و 800 میلیون تومان ذخیره مطالبات مشکوک الوصول را تا پایان سال 1399 در حساب ها در قالب تعدیلات سنواتی شناسایی کند. به عبارت دیگر در صورت های مالی سال گذشته برای 14 درصد از این مطالبات ذخیره در حساب ها منظور شده است.


از سوی دیگر حذف مطالبات از کارگزاری سایپا (گروه سایپا) به مبلغ 153میلیارد و 800 میلیون تومان با عنایت به اینکه منشاء این مطالبات مربوط به جریمه دیرکرد ناشی از وصول حق بیمه نامه های صادره بوده و این مبلغ در سنوات قبل بدون پذیرش شرکت کارگزاری سایپا در حسابها لحاظ گردیده بود" و نیز به استناد مصوبه شماره 440 هیات مدیره شرکت بیمه رای مورخ 24/07/1400 مبلغ فوق با عنایت به ماهیت سنواتی بودن آن عموم قابلیت وصول در حساب تعدیلات سنواتی (بدهکار سود انباشته) در رعایت استانداردهاي حسابداري اعمال شد. به بیان دیگر ذخیره مابقی مطالبات در حساب های سال جاری اعمال خواهد شد.


بیمه رازی اذعان دارد که این مطالبات مربوط به سال های 1392 تا 1396 است و به دلیل اینکه کارگزاری به مفاد صورت جلسه تنطیمی پایبند نبوده در سال 1397 جریمه تاخیر در حساب ها در نظر گرفته است.


رازپول پیشتر در مطلبی تحت عنوان « جریمه دیرکرد سایپا آتشی زیر خاکستر»   در اول شهریور 1399در گفت و گویی با مجید بختیاری مدیرعامل وقت بیمه رازی در خصوص مطالبات از سایپا نوشته بود که این پرونده در حال رسیدگی است و عدم اخذ ذخیره در این خصوص به دلیل پیگیری های در حال انجام است اما اگر وضعیت به همین شکل پیش رود دی و بهمن ماه امسال ذخیره در حساب ها منظور می شود.

اما مگر نباید بر اساس اصل تطابق در حسابداری که می گوید هزینه های هر دوره متعلق به همان دوره است باید ذخیره ای در حساب ها منظور شود؟

بختیاری در ادامه اذعان دارد که توافق با سایپا اصلی مهم است و این شرکت باید به تعهدات خود پایبند باشد. به گفته وی پرداخت تعهدات این کارگزاری باید در بازه زمانی 45 روزه صورت می پذیرفته اما تعلل در پرداخت ها سبب اقدامات حقوقی شده است.


لازم به اشاره است که در سال گذشته نیز این مطالبات از کارگزاری سایپا در صورت های مالی دیده شد اما هنوز به سرانجامی نرسیده است.بختیاری می گوید که 55 جلسه وصول مطالبات داشته ایم و بحث پیگری وصول مطالبات به خوبی پیگیری شده است.

مدیرعامل وقت بیمه رازی بیان کرد که در صورت نیاز به ذخیره گیری این مطالبات باید تجزیه سنی شود.


رازپول پیشتر عنوان کرده بود که تعویق در اصل ذخیره گیری در حساب های بیمه رازی سبب شده است که حساب های این شرکت در ماه های اخیر با گشایشاتی همراه باشد.


اما حالا با تعدیل صورت گرفته در حساب ها سهام داران جدید شرکت باید زیان ناشی از این تعدیل را متحمل شوند در حالی که ممکن است از این موضوع مطلع نبوده باشند. اما اگر رازی بنا داشت که حساب ها را تعدیل کند چرا در سال گذشته این کار را نکرد و پس از گذشت بیش از 7 ماه از سال جاری چنین تصمیمی گرفته است؟ تحمیل یکباره تعدیلات به سهام داران امسال با چه انگیزه ای صورت می گیرد و چرا هیات مدیره به صورت تدریجی آنرا مستهلک نمی کند؟


در سال های اخیر مدیران عامل شرکت های بیمه ای با جراحی حساب مدیران پیش از خود تلاش کرده اند تصویری روشن از شرکت های تحت مدیریت خود ایجاد کنند. تاریخ تکرار می شود چرا که پیش از این امراللهی نیز در این شرکت تلاش کرده بود تا در جهت شفاف سازی حساب های رازی قدم بردارد. این در حالی است که سهام داران کلان شرکت های بیمه به واسطه حضور نمایندگان خود در هیات مدیره همواره در جریان این موارد قرار می گیرند و تنها این مدیران هستند که به واسطه برخی ملاحظات زمان جراحی را مشخص می کنند.

رازپول از دریافت پاسخ به این پرسش که تعدیل بابت مطالبات چرا تا آبان ماه زمان برده است؟ استقبال می کند و هم سو با منافع همه ذی نفعان آنرا منتشر خواهد کرد.
.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود