امروز: یکشنبه، 7 خرداد 1402
06/15 1400

گروه سایبان - ثبت افزایش سرمایه بیمه ایران، به مدد تجدید ارزیابی دارایی هایی که در گذشته از سوی مدیران خریداری شده، نه تنها زیان انباشته این شرکت را پوشش داد بلکه  ظرفیت مجاز نگهداری ریسک در صنعت بیمه را نیز جابه جا کرد.جدیدترین آمار اعلامی سرمایه پرداخت شده شرکت های بیمه نشان می دهد که افزایش سرمایه این شرکت بیمه ای که در سال های اخیر در دستور کار مدیران عامل قرارگرفته بود به ثبت رسیده است.

پیش از این سازمان حسابرسی با اعلام اینکه بیمه ایران در پایان سال 1399 مشمول ماده 141 قانون تجارت است عنوان کرده بود که ذخیره خسارت معوق شرکت در رشته ثالث براساس برآورد معقولی از منابع لازم برای تسویه تعهدات فعلی صورت نپذیرفته است.


سازمان حسابرسی اذعان دارد که بالغ بر 69.688 میلیارد ریال از خسارت پرداختی شرکت در این رشته مربوط به حوادثی بوده است که تا پایان سال 1398 رخ داده اما ذخیره خسارت معوق رشته مذکور در پایان سال مالی قبل 34.868 میلیارد ریال برآورد شده و براساس برآوردهای انجام شده مبلغ 48.466 میلیارد ریال کسری وجود دارد.


این سازمان عنوان دارد که کسری ذخایر فنی به مبلغ 13.598 میلیارد ریال می باشد . بیمه ایران زیان انباشته را بر اساس ترازنامه منتهی به 30 اسفند1399 بالغ بر 76 هزار میلیارد ریال در حساب ها گزارش کرده بود. اما تجدید ارزیابی های این شرکت دو برابر زیان انباشته که بالغ بر 154 هزارمیلیارد ریال بوده است، سبب استهلاک این زیان شده است.احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در روزهای اخیر در مصاحبه ای اعلام کرده است که اطلاعات مالی شرکت های دولتی شفاف سازی خواهد شد تا معلوم شود که مدیران چه شرکت هایی را با چه شاخص هایی تحویل گرفته اند و چه شرکت هایی را تحویل می دهند.هرچندکه احیای سرمایه شرکت های بیمه به مدد تجدید ارزیابی دارایی تنها در بیمه ایران صورت نگرفته است اما سوال این است که در چنین شرکت هایی تا چه زمانی تورم و دارایی ها باید ریسک های مدیریتی را پوشش دهد؟


بیمه ایران حالا به مدد دارایی های خریداری شده از سوی مدیران در گذشته توانسته است از شمول ماده 141 خارج شود، اما آیا این شرکت می تواند در روزهای آینده با عملیات بیمه گری مناسب و سودآوری مطلوب وضعیت خود را به همین شکل حفظ کند؟


بنابراین انتظار می رود که تنها بیمه دولتی کشور با شفاف سازی اطلاعات مالی خود در روزهای آینده به این پرسش مهم پاسخ دهد.
 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود