امروز: یکشنبه، 7 خرداد 1402
05/18 1400

 

گروه سایبان - فهرست موارد غیرقابل تطبیق عملکرد بیمه میهن با آئین نامه های شورای عالی بیمه طولانی شده است. اما چرا مدیرعاملی که از بیمه مرکزی رهسپار کرسی مدیریت یک شرکت بیمه شده به اجرای قوانین و مقررات شورای عالی بیمه اهتمام و التزام لازم را ندارد؟


رضا مصطفوی که با حکم غلامرضا سلیمانی به عنوان مدیرعامل بیمه میهن معرفی شد به اذعان گزارشی که روابط عمومی همین شرکت منتشر کرده دارای سوابق درخشان و مؤثر بیمه ای در حوزه فنی و اجرایی است.


او مدیر آموزش و توسعه، مدیرکل پذیرش مؤسسات و دفاتر بیمه ای، مدیرکل مبارزه با پولشویی و مدیرکل توسعه مدیریت ریسک بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران را عهده دار بوده است. مصطفوی دانشجوی دکترا در رشته مدیریت تطبیقی و توسعه و در مرحله دفاع از رساله است و سوابق پژوهشی متعددی نیز در حوزه بیمه دارد.


سلیمانی نیز در حکم انتصاب او خواستار تفکیک وظایف  مدیرعامل و هیئت مدیره با تاکید بر عدم تداخل امور، ایجاد وفاق، همدلی و تلاش در جهت بهبود عملکرد شرکت از ابعاد مختلف، رعایت اخلاق حرفه ای و تلاش در جهت حاکمیت شرکتی، پرداخت خسارت های معوق و بدهی های قانونی شرکت در موعد مقرر، وصول مطالبات شرکت از نمایندگان، بیمه‌گذاران و کارگزاران، تلاش در جهت توسعه پرتفوی و کسب سهم مناسب از بازار بیمه‌ای کشور و حفظ نیروی انسانی کارآمد و بهره گیری از افراد واجد صلاحیت در کشور شد.


حسابرس شرکت به تازگی گزارشی طولانی از عملکرد این شرکت منعکس کرده است در این گزارش در ارتباط با قانون بيمه و مفاد آيين نامه هاي شوراي عالي بيمه موارد متعددی ذکر شده که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود.


 مفاد ماده 4 آيين نامه شماره 76 و

مفاد ماده 29 آيين نامه 68 در ارتباط با تسويه بدهي به بيمه مرکزي حداکثر ظرف يک ماه از تاريخ دريافت صورتحساب،

ماده 22 آيين نامه 71

ماده 13 آيين نامه 82 مبني بر دريافت کليه مدارک مربوط به خسارت حداکثر 30 روز و بررسي آنها،

ماده 6 آيين نامه 94 مبني بر اصلاح نرخ بابت ضريب خسارت شش ماهه در رشته درمان بيش از 80 درصد و ضريب خسارت يکساله در ساير رشته هاي موضوع آيين نامه بيشتر از 75 درصد،

تبصره 2 ماده 3 آيين نامه 90 در خصوص تأييد صلاحيت مديران شرکت (به غير از 3 نفر)،

مواد 2 و 3 آيين نامه 97 به ترتيب در خصوص سپرده گذاري حداقل 20 درصد ذخاير رياضي و ساير منابع در بانکها،

مواد 3 و 5 آيين نامه 93 به ترتيب درخصوص انتخاب اعضاي هيأت مديره از اشخاص حقيقي و وجود حداقل يک نفر عضو مستقل غير اجرايي و غير موظف هيات مديره،

ماده 4 آيين نامه 97 در خصوص حداکثر 30 درصد حقوق صاحبان سهام براي دارايي هاي ثابت مشهود و نامشهود،

نامه شماره 115634/500/99 مورخ 26/08/1399 در خصوص تسعير ارز،

تبصره 1 ماده 4 آيين نامه 100 در خصوص ممنوعيت مالکيت وزارت خانه ها، مؤسسات و نهادها بيش از 10 درصد سرمايه شرکت بيمه،

ماده 4 آيين نامه 88 در خصوص بروزرساني ترکيب و مشخصات سهامداران بالاي يک درصد،

ماده 3 آيين نامه 88 در خصوص افشاء اطلاعات ارزيابان خسارت،

ماده 3 آيين نامه 97 در خصوص سرمايه گذاري حداکثر 10 درصد در يک شرکت،

مفاد آيين نامه 58 در خصوص احتساب ذخاير رشته درمان براساس هر پرونده

ماده 1 آيين نامه 83 در خصوص سقف کارمزد نمايندگان رعايت نگرديده است.

همچنين بدهي به صندوق خسارتهاي بدني، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکي و سهم نيروي انتظامي از بيمه هاي شخص ثالث به موقع پرداخت نگرديده است.


گزارشات رسمی اذعان دارد که ذخيره خسارت معوق رشته ثالث  با توجه به ضريب خسارت واقعي سالهاي اخير به ميزان کافي مورد شناسايي واقع نشده است و ذخيره لازم بابت خسارت معوق رشته عمر گروهي به مبلغ 48 ميلياردريال بابت خسارت عمر گروهي بانک سپه با توجه به نظر کارشناس، و مبلغ 35 ميلياردريال بابت سهم شرکت از خسارت معوق کنسرسيوم بانک صادرات در نظر گرفته نشده است.


از سوی دیگر مطالبات شرکت در برخی موارد ،در مجموع شامل مبلغ 666ميليارد ريال مطالبات سررسيد گذشته و يا اقلام راکد سنواتي و مشکوک الوصول است که از بابت مطالبات مزبور در مجموع مبلغ 250 ميليارد ريال ذخيره مطالبات مشکوک الوصول شناسايي شده است. در اين رابطه ارزش بازيافتني مطالبات فوق بايد مشخص و ذخيره لازم بابت آنها اعمال گردد که تعيين ميزان آثار آن منوط به وجود اطلاعات کافي جهت ارزش بازيافتني آنها است.


و در نهایت شرکت 227میلیارد تومان زیان انباشته بنابر اظهار گزارشات دارد.

با چنین انتخابی آیا سهام داران بیمه میهن به هدف غایی خود که افزایش حقوق صاحبان سهام است رسیده اند؟ آیا نسخه مدیر انتخابی از بدنه نهاد ناظر برای بیمه میهن شفا بخش بوده است؟


.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود