امروز: جمعه، 7 مهر 1402
03/25 1400

گروه سایبان - جلسه روزگذشته سندیکای بیمه گران برای انتخاب عضو منتخب در جلسه شورای عالی بیمه بدون نتیجه مشخص به پایان رسیده است.

 

از جلسه سندیکای بیمه گران خبر می رسد که محسن پورکیانی و یونس مظلومی در رقابتی تنگاتنگ روزگذشته با نتیجه 18 به 17 به نفع پورکیانی، از جمله کاندیدای پیشنهادی برای حضور در جلسات شورای عالی بیمه به نمایندگی از سندیکا بوده اند.


اما ظاهرا این جلسه به همین موارد ختم نمی شود و نظرات و رایزنی های گسترده ای صورت گرفته است و حالا اعلام نتیجه به بررسی های بیشتر موکول شده است.

پیش از این حسین کریم خان زند به عنوان نماینده سندیکا در جلسات شورای عالی بیمه حضور داشته است.


او در جلسه روز گذشته سندیکا تجربیات خود و فضای این شورا را برای اعضای جلسه ترسیم کرده است و ظاهرا همین دلیل سبب تامل سندیکا برای انتخاب گزینه اصلح بوده است.

ظاهرا بنابر همین توضیحات محسن پورکیانی مدیرعامل اسبق بیمه ایران و مدیرعامل فعلی بیمه البرز به دلیل تجربیاتی که در شورای عالی بیمه و شورای عمومی سندیکا داشته است در کنار یونس مظلومی مدیرعامل فعلی بیمه تعاون که در کمیسیون های فرعی شورای عالی بیمه نیز حضور دارد، در معرض آراء اعضای قرار گرفته است.


شوراي عالي بيمه از اشخاص زير تشكيل مي شود :

۱- رئيس كل بيمه مركزي ايران

۲- معاون وزارت امور اقتصادي و دارايي

۳- معاون وزارت بازرگاني

۴- معاون وزارت كار و امور اجتماعي

۵- معاون وزارت جهاد كشاورزي

۶- رئيس شركت سهامي بيمه ايران

۷- مدير عامل يكي از موسسات بيمه به انتخاب سنديكاي بيمه گران ايران

۸- يك نفر كارشناس امور حقوقي به انتخاب مجمع عمومي بیمه مرکزی

۹- يك نفر كارشناس در امور بيمه به انتخاب مجمع عمومي بیمه مرکزی

۱۰- يك نفر مطلع در امور بيمه به انتخاب رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران


نتیجه رای گیری روز گذشته به دلیل تفسیر این موضوع که منتخب باید 50 درصد به علاوه یک آرا را داشته باشد برای تفسیر به معاونت حقوقی بیمه مرکزی سپرده شده است.


مصطفی کیایی مدیرعامل بیمه اتکایی امین با اظهار تاسف نسبت به اینکه از 35 نفر حاضر در جلسه ی دیروز سندیکا تنها یک مدیرعامل کاندیدا بود و یک مدیر دیگر با برآیند مذاکرات جلسه کاندیدا شد گفت: مدیران عامل شرکت های بیمه باید برای مشارکت در افزایش کارایی، بهره وری و اثربخشی سندیکا فعالانه تر ظاهر شوند و از انتخاب و انتخاب نشدن هراسی نداشته باشند.


وی با اشاره به اینکه انتخاب از جمع مدیران حاضر شائبه های جلسه را کاهش داد افزود: افزایش تعداد کاندیدا و ارائه برنامه های متنوع سبب خواهد شد تا  مدیران بتوانند از میان گزینه های خوب و خوب تر انتخاب کنند.


کیایی با اشاره به اینکه سندیکا باید میزان اثرگذاری و کارنامه های مدیریتی گزینه های مطرح را ارزیابی کند اضافه کرد که افراد منتخب نماینده سندیکا در شورای عالی بیمه یعنی شورای تدوین مقررات در صنعت بیمه هستند، بنابراین نماینده سندیکا از هر نظر باید اصلح باشد.


مدیرعامل بیمه اتکایی امین اذعان کرد که همکاری و تفاهم در سندیکا به غایت مطلوب نرسیده است و باید تلاش کرد که در انتخابات بعدی افراد بیشتری مشارکت کنند و افرادی که انتخاب نمی شوند نیز خود را بازنده محسوب نکنند و برای اثربخشی بیشتر با گزینه منتخب پس از اعلام نتایج همکاری و همراهی و هم فکری کنند.

همچنین کسانی که انتخاب می شوند نیز باید در پیگری و دریافت نظرات سندیکا برای طرح در شورا مشارکت فعالی داشته باشند.


اما چه مباحثی باید در شورای عالی بیمه پیگیری شود؟

محسن پورکیانی مدیرعامل بیمه البرز در گفت و گویی کوتاه با رازپول عنوان کرد تا حکمرانی شرکتی و بنگاه داری شرکتی در شرکت های بیمه ایجاد نشود و چارچوب های اقتصادی متناسب، باز تعریف نگردد، نمی توان در مسیر درست حرکت کرد.

وی با اشاره به شرایط فعلی اقتصادی کشور ، صنعت بیمه را نیازمند حکمرانی درست  دانست و افزود: بازتعریف حکمرانی صحیح در قوه مجریه از سوی سیاستگذاران  سبب خواهد شد تا افراد نتوانند در پشت رویه ها و فرآیندها پنهان شوند .

به گفته پورکیانی حکمرانی صحیح اقتصادی و بنگاه داری اقتصادی در چارچوب صحیح ، فساد و رانت را کم و به تبع آن عملکرد واقعی مدیران و کارایی آنها را مشخص و شفاف خواهد کرد و در این مسیر همه در یک ساختار تابع قوانین و مقررات خواهند شد.تماس های خبرنگار ما با یونس مظلومی برای دریافت نظرات او بی پاسخ ماند.


انتخاب گزینه مناسب برای حضور در جلسات شورای عالی بیمه انتخاب حساسی برای صنعت بیمه است و  عدم کاندیداتوری مدیران برای شرکت در چنین شورایی شائبه ی عدم دست یابی به مواردی مانند عدم انگیزش و سازماندهی اعضا را در این دوره از فعالیت های سندیکا تقویت می کند.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود