امروز: یکشنبه، 6 بهمن 1398
09/13 1392

ایران و جهان - سخنگوی کاخ سفید در واکنش به اقدام احتمالی برخی از نمایندگان  کنگره آمریکا مبنی بر بررسی تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران اعلام کرد، دولت آمریکا این اقدام را مانع دستیابی به توافق نهایی در پرونده هسته‌ای ایران می‌داند.
جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که دولت آمریکا با تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران به شدت مخالف است. سخنان جی کارنی واکنشی است به تلاش برخی از اعضای کنگره آمریکا که قصد دارند تحریم‌های جدیدی را علیه ایران بررسی کنند.
تلاش برای تشدید تحریم‌ها
به گزارش ایران و جهان به نقل از خبرگزاری رویترز، برخی از سناتورهای آمریکایی طرحی برای تشدید تحریم‌ها تهیه کرده‌اند که قرار است پس از گذشت شش ماه از توافق �?نو و یا در صورت نقض مفادی از تفاهم‌نامه �?نو از سوی ایران به اجرا درآید.
جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید ضمن اعلام مخالفت دولت اوباما با این طرح گفت: «چنانچه ما در این مقطع زمانی این تحریم‌ها را تصویب کنیم و حتی اگر تحریم‌ها فورا به اجرا در نیایند، باز هم ایران و هم‌پیمانان بین المللی ما ممکن است این طور استنباط کنند که ما با سوء نیت در مذاکرات شرکت کرده‌ایم.»
سخنگوی کاخ سفید در ارتباط با نتایج تصویب تحریم‌های جدید در مقطع کنونی افزود: «تحریم‌های جدید امکان دستیابی به راه حلی مسالمت آمیز برای رفع مشکل فعلی را از بین خواهند برد.»
برخی از مقام‌های ایرانی در روزهای گذشته هشدار داده‌اند که در صورت تصویب تحریم‌های جدید علیه این کشور، روند مذاکرات متوقف خواهد شد و ایران دیگر به مفاد تفاهم‌نامه �?نو متعهد نخواهد ماند.
خبرگزاری رویترز گزارش داده است که برخی از اعضای کنگره آمریکا از توافق حاصل شده در �?نو میان ایران و گروه پنج به علاوه یک (شامل آمریکا، چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه و آلمان) خشنود نیستند و نسبت به سرانجام مثبت گفت‌و‌گو‌ها تردید دارند. این عده از نمایندگان آمریکا می‌گویند، دولت این کشور می‌بایست با تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران فشار بر این کشور را افزایش دهد.
این خبرگزاری می‌افزاید، عده‌ای از نمایندگان حزب دموکرات آمریکا، حزبی که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز عضو آن است، موافق تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران هستند.
این در حالی است که کاخ سفید ضمن مخالفت با این طرح می‌گوید، عدم تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران در شش ماه آینده می‌تواند زمینه را برای دستیابی به توافقی کامل با ایران از راه‌های مسالمت آمیز و بستن پرونده ده ساله مناقشه اتمی این کشور فراهم کند.
به گفته‌ی سخنگوی کاخ سفید، تنها در این صورت است که می‌توان از بروز جنگی دیگر در خاورمیانه جلوگیری کرد.
جی کارنی همچنین افزود، دولت اوباما نگران این موضوع است که تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران در مقطع کنونی، هدف اولیه از تصویب تحریم‌ها علیه ایران را که متوقف کردن برنامه هسته‌ای این کشور بوده است، با شکست روبرو سازد.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود