امروز: دوشنبه، 30 فروردین 1400
11/28 1392

ایران و جهان - خريد برنج از هند، بزرگ ترين توليد كننده برنج در جهان پس از چين، احتمالا در حالي ركورد خواهد زد كه خريداران ايران و عربستاني خريد برنج باسماتي معطر از اين كشور را افزايش مي دهند.
به گزارش خليج تايمز، صادرات برنج هندي در دوازده ماه منتهي به ماه مارس امسال با 7.8 درصد رشد به 11 ميليون تن مي رسد. فروش برنج باسماتي نيز احتمالا در مقايسه با رشد چهار درصدي فروش برنج هاي ديگر 14 درصد افزايش يافته و به چهار ميليون تن خواهد رسيد. اين رقم در مورد برنج هاي غير باسماتي هفت ميليون تن است.

فروش برنج از هند مانند تايلند صادرات اين كشور را رشد مي دهد. تايلند با اجراي يك برنامه خريد از سال 2011 تاكنون به انداره كافي انبار براي رفع حدود يك سوم از تقاضا براي واردات جهاني را ساخته و كشاورزان نيز از دولت مي خواهند تا ذخاير را براي پرداخت پول فروش محصولات بفروشد.
هند به دليل كيفيت و رقابت بالا بر سر قيمت برنج در مقايسه با ديگر كشور ها موفق تر بوده و با وجود خروجي بالا و روند رشد پايدار، هيچ دليلي براي نگراني وجود ندارد.
هند در فاصله سال هاي 2011 تا 2012 تايلند را به عنوان بزرگ ترين فروشنده برنج در جهان پشت سر گذاشته و اين رشد فروش براي شركت هاي توليد كننده برنج در هند سودمند است.

انبار هاي تايلند
هند با هدف توليد 106.3 ميليون تن برنج در يك سال منهتي به �?وئن ركورد توليد 105.3 ميليون تن برنج در فاصله بين سال هاي 2011 تا 2012 را پشت سر مي گذارد.
صادرات برنج باسماتي از هند با ساخت انبار در ايران افزايش يافته و فروش برنج باسماتي به ايران در نه ماه منتهي به دسامبر به 1.28 ميليون تن رسيد. اين رقم در فاصله بين سال هاي 2012 تا 2013، 1.07 ميليون تن بود. ايران با واردات 1.5 ميليون تن برنج باسماتي در سال، بزرگ ترين خريدار اين نوع برنج از هند است.

قيمت برنج باسماتي امسال خوب بوده و تقاضاي جهاني در سال از همه كشور ها مانند ايران و عربستان رشد كرد. صادرات به ايران با توجه به تصميم اين كشور براي حفظ ذخاير خاص و مطمئن خود بالاتر است.
هند 65 درصد از بازار برنج باسماتي جهان را تامين كرده و پاكستان وظيفه پاسخ دادن به بقيه نياز هاي بازار را بر عهده دارد. عربستان و ايران دو خريدار اصلي برنج باسماتي هند و همچنين آفريقا مقصد اصلي برنج هاي متنوع غير باسماتي هستند.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود