امروز: چهارشنبه، 20 آذر 1398
06/18 1393

ایران و جهان - در شرایط فعلی موفق فردی است که به جریانان رانت دست رسی دارد و افرادی که دارای کسب و کار سالم بوده و با نوآوری فعالیت می کنند موفق نیستند بنابراین شفافیت از اولویت های اقتصادی است .


به گزارش خبرنگار ایران و جهان، علی طیب نیا در مراسم تبیین سند راهبردی وزارت اقتصاد،با بیان اینکه بودجه باید از وابستگی از درآمدهای نجات پیدا کند اظهار داشت: وزارت امور اقتصادی و دارایی به واسطه تنوع فعالیت ها یک وزارت خانه عادی و معمولی نیست بلکه دارای وی�?گی های خاصی است که آنرا از سایر وزارت خانه ها متمایز می کند؛ براساس قانون تاسیس این وزارت خانه، وزارت اقتصاد مسئول تنظیم سیاست های اقتصادی کشور است.

طیب نیا با بیان اینکه وزارت اقتصاد تنها نهاد مسئول در قبال مجلس است که وظیفه تنظیم سیاست های کلان اقتصادی را بعهده دارد، افزود: به همین خاطر است که طی یک سال گذشته شاهد سوالات مکرر از وزیر اقتصاد در مجلس بودیم، هر چند شاید این سوالات به طور مستقیم ارتباطی به وزارت اقتصاد و سازمان های تابعه ندارد اما به خاطر اینکه وزارت خانه مسئول تنظیم سیاست های کلان اقتصاد است مجلس این سوالات را از ما می پرسد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه حدود 80 درصد سوالات از وزارت اقتصاد مستقیماً به واحدهای تابعه وزارت خانه مربوط نمی شود، تصریح کرد: وزارت اقتصاد در سایر وزارت خانه ها و دستگاه ها نماینده و سفیر دارد بنابراین کارکرد و عملکرد صحیح این وزارت خانه می تواند بر عملکرد صحیح سایر دستگاه ها نقش خوبی داشته باشد.

طیب نیا ضمن تأکید براینکه اشتباه و خطا و ناکارآمدی در وزارت اقتصاد می تواند آثار سوئی در جامعه داشته باشد و اعتبار دولت را در اذهان عمومی مخدوش کند، افزود: بزرگترین سرمایه دولت ها سرمایه اجتماعی است که بزرگترین رکن این سرمایه اعتماد به دولت است. عملکرد وزارت اقتصاد نقش مهمی در ایجاد این سرمایه اجتماعی می تواند داشته باشد.

وی وی�?گی دیگر وزارت اقتصاد را گستره فعالیت های اقتصادی این وزارت خانه دانست و گفت: حدود 22 دستگاه و سازمان زیر مجموعه وزارت اقتصاد هستند که برخی از آنها خودشان در حد و قواره یک وزارت خانه هستند؛ به همین خاطر از وزارت اقتصاد بعنوان ابر وزارت خانه نام می برم.

این عضو کابینه دولت یازدهم ادامه داد: اگر نظام بانکی به نحو موثر و کارآمد به مشتریان خدمات دهد و در خدمت تولید قرار گیرد و بازار سرمایه نیز نقش موثری در تامین مالی پرو�?ه های اقتصادی ایفا کند و گمرک و صنعت بیمه نیز نقش خود را به درستی انجام دهند و سایر دستگاه ها هم نقش موثر خود را ایفا کنند مشکلات اقتصادی کشور خود به خود حل خواهد شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه مردم و صاحبان کسب و کار از رکود بی قرار شدند و انتظار دارند نشانه های خروج از رکود و رونق را واضح تر ببینند، گفت: زندگی و معیشت مردم در حال حاضر در وضعیت خطیری قرار دارد. مردم در مشهد با کلام و دعایشان و همچنین طرح مطالباتشان در عین اینکه از دولت حمایت می کردند اما مطالبه خود را نیز به وضوح بیان می کردند. مردم انتظار دارند ما به سرعت اقتصاد را از وضعیت فعلی عبور دهیم و اقتصاد را به ثبات برسانیم، این خواست مردم، مقام معظم رهبری و دولت است.

طیب نیا ضمن اشاره به اینکه وزارت اقتصاد بدون برنامه منسجم و رو به آینده و معطوف به عمل نمی تواند کاری را پیش ببرد، افزود: با حضور در وزارت اقتصاد کار تبیین برنامه راهبردی وزارت خانه را شروع کردم و نامه های مربوطه را نیز همان موقع به معاونان خود زدم.
وی در ادامه به استفاده نادرست از درآمدهای نفتی طی سال های گذشته اشاره و تصریح کرد: این درامدها فی نفسه نغمت نیست بلکه نعمت است.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود