امروز: شنبه، 27 بهمن 1397
05/23 1394

ایران و جهان - کابینه سوئیس دیروز (چهارشنبه، ٢١ مردادماه) تصمیم گرفت تحریمهای ایران را که از ژانویه ٢٠١٤ تعلیق شده بود، امروز (پنجشنبه، ٢٢ مرداد ماه) لغو کند.


تصمیم کابینه سوئیس برای لغو تحریمهای ایران که از روز پنجشنبه اجرایی می شود، در پی توافق جامع هسته ای تهران و کشورهای گروه ١+٥ در وین اتریش در ١٤ ژوئیه (٢٣ تیرماه) رخ داده است.

به گزارش پایگاه خبری سوئیس اینفو، تحریمهای تعلیق شده، محدودیتهای پیش روی معاملات فلزات گرانبها، موارد مورد نیاز برای تجارت و حمل و نقل نفت خام، فرآورده های نفتی و محصولات پتروشیمی ایران علاوه بر آن بیمه، بیمه اتکایی برای چنین معامله هایی را شامل می شود.
لغو تحریمهای تعلیق شده نیز بخشهای مالی را برای انتقال پول به تهران و از سوی دولت ایران که هم اکنون ١٠ برابر شده است، شامل می شود.

کابینه سوئیس اعلام کرد: تصمیم برای لغو تحریمها ایران از روز پنجشنبه به منظور حمایت از توافق جامع هسته ای و پیگیری روند اجرایی شدن آن و نشان دادن اطمینان این کشور اروپایی به اهداف سازنده طرفهای مذاکره کننده، اجرایی می شود.
از زمان توافق جامع هسته ای وین، آمریکا و اتحادیه اروپا در حال برداشتن تحریمهای ایران هستند، همچنین برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در سازمان مل متحد تصویب شد.
این در حالی است که آمریکا به سوئیس درباره لغو تحریم‌های ایران هشدار داده است .

پایگاه اینترنتی «پرس تی وی» نوشت: آمریکا به شرکت‌های سوئیسی هشدار داده است تا زمان اجرایی شدن توافق هسته‌ای بین تهران و شش قدرت جهانی، از مبادله با ایران خودداری کنند.
به گزارش پایگاه اینترنتی‌ «پرس تی وی»، مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز چهارشنبه (21 مرداد) گفت، تحریم‌های واشنگتن علیه تهران تا زمانی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «برنامه جامع اقدام مشترک» را تائید نکند، به قوت خود باقی می‌ماند.
شورای فدرال (دولت) سوئیس در پی جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی اعلام کرد، از روز پنج‌شنبه به طور رسمی تحریم‌ها علیه ایران را لغو می‌کند.
دولت سوئیس می‌گوید، امیدوار است که این تصمیم به عنوان حمایت از اجرای روند جمع‌بندی هسته‌ای ایران و 1+5 تلقی شود. همچنین سوئیس ابراز امیدواری کرده است، این «توافق راه‌گشای چشم‌اندازهای سیاسی و اقتصادی جدید با ایران از جمله روابط دو جانبه باشد.» 
سوئیس در پی توافق موقت هسته‌ای بین ایران و 1+5 در ژنو، بخشی از تحریم‌ها علیه تهران را از ژانویه 2014 تعلیق کرد.
تحریم‌های سوئیس شامل تجارت فلزات گران‌بها، محصولات پتروشیمی، نفت خام، بیمه و تعهدات مربوط به نقل و انتقال پول بود.
همچنین سوئیس تحریم‌ها علیه هشت فرد و سازمان ایرانی را لغو کرده است.
اکنون دیگر کشورهای اروپایی نیز برای ورود به بازار ایران منتظر تائید نهایی جمع‌بندی گفتگوهای هسته‌ای هستند.کابینه سوئیس اعلام کرد که بر روند اجرایی شدن برجام نظارت می کند و تلاشهای خود را برای حمایت از برجام ادامه می دهد.
دولت سوئیس عنوان کرد که برجام دورنما و فصل تازه ای از روابط دو جانبه سیاسی و اقتصادی با ایران را رقم می زند.

بزرگترین معامله گران نفت جهان شرکتهای نظیر ویتول، گلنکور و ترافیگورا سوئیسی هستند.

 

 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود