امروز: پنجشنبه، 16 تیر 1401
02/28 1400

 گروه چهارسوق - روند اعلامیه تخصیص ارز برای ترخیص کالا تغییر یافته و متقاضیان دریافت ارز در این رابطه می توانند جهت تکمیل مراحل اجرایی دریافت ارز از طریق سامانه جامع تجارت اقدام کنند.
به گزارش خبرنگار ما بر اساس اقدامات جدید صورت گرفته به منظور مدیریت ارز واردات کالا جهت تسریع در امور ترخیص کالاهای رسوب یافته، از تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه جاری با توجه به توافقات صورت گرفته میان وزارت صمت و بانک مرکزی، روند اعلامیه تخصیص ارز برای ترخیص کالا تغییر یافته و متقاضیان دریافت ارز در این رابطه می توانند جهت تکمیل مراحل اجرایی دریافت ارز از طریق سامانه جامع تجارت اقدام کنند.
این فرآیند به منظور تسریع در امور ترخیص سریع کالا و شفافیت در مدیریت ارز کشور با هماهنگی شورای اجرایی فنآوری اطلاعات و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به منظور تحقق بخشی به دستور رئیس جمهور در خصوص مصوبه شورای عالی اجرایی فنآوری اطلاعات صورت گرفته است.
در حال حاضر به میزان یک میلیون تن کالا در مبادی ورودی کشور رسوب کرده که این اقدام می تواند نسبت به کاهش میزان رسوب کالا در گمرکات کشور موثر باشد.
مهرداد ارونقی معاون فنی و امور گمرک کشور نیز از درخواست گمرک از وزارت صمت برای رفع فوری مشکلات رسوب کالای اساسی در بنادر و گمرکات خبر داده بود.
پیش از این عباس قبادی دبیر کارگروه تنظیم بازار نیز از تخصیص ارز مورد نیاز ۶ ماهه نخست سال جاری سخن گفت و از واردات ۲۱ میلیون تن کالا به ارزش ۱۰ میلیارد دلار از ابتدای سال جاری خبر داد.
کارشناسان حوزه ارز بر این باور هستند که روند جدید فرآیند تخصیص ارز که از ۲۲ اردیبهشت ماه جاری اجرایی شد می تواند به شفافیت و کنترل تخصیص ارز در کشور کمک شایانی داشته باشد.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود