امروز: پنجشنبه، 29 مهر 1400
01/11 1399

گروه چهارسوق- معاون مديرعامل در كيفيت گروه صنعتي ايران خودرو با تاكيد بر ضرورت تحقق شعار سال99 گفت: جهش توليد در گروه صنعتي ايران خودرو قطعا با ارتقاي كيفيت محصولات همراه خواهد بود.

ايكوپرس- مجتبي استادرحيمي ضمن تشريح راهبردها و رويكردهاي ترسيم شده براي دستيابي به اهداف كيفيت در سال99، از حركت به سمت بهره مندي از سيستم Tiering در شبكه تامين خبر داد و گفت: با انتخاب قطعه سازان توانمند داخلي و كمك به توانمندسازي ساير قطعه سازان، روند تضمين كيفيت قطعات نيز با سهولت بيشتري انجام خواهد شد.
وي افزود: تامين مواد اوليه، قطعات و مجموعه‌هاي با كيفيت هم‌زمان با پيشبرد برنامه‌هاي ساخت داخل، تحقق توليد با كيفيت با اجراي برنامه‌ها و پروژه‌هاي بهبود كيفيت، نظارت كيفي ويژه بر فرآيندهاي صادرات، لجستيك، تحويل و ارايه خدمات بدون نقص از اولويت‌هاي حوزه كيفيت در سال 99 است و براي دستيابي به اهداف، نسبت به تدوين برنامه‌ها در راستاي ارتقاي سطح رضايت‌مندي مشتريان اقدام شده است.


همکاری با دانش بنیان‌ها
استادرحيمي با بيان اين كه در مسير ارتقاي كيفيت محصولات و اجراي پروژه ها و برنامه هاي بهبود كيفيت در سال جاري، علاوه بر توانايي سازندگان داخلي، از ظرفيت هاي موجود در شركت هاي دانش بنيان نيز بهره مند خواهيم شد اضافه كرد: براساس تغييرات ايجاد شده در رويكرد راهبردي تامين و كنترل و تضمين كيفيت از قطعه به سيستم با تمرکز بر ساخت داخل قطعات، برنامه هاي اجرايي براي دستيابي به اهداف در اين حوزه تدوين شده است.
وي خاطرنشان كرد: استقرار طرح کنترلی قطعه در سيستم خودرويي در محل سازندگان، شناسايي و تعريف سیستم خودرويي، ليست قطعات مرتبط با هر سيستم و تعريف تست پلن و تامین قطعات بر اساس سیستم (سازنده واحد) و با کیفیت برتر از جمله طرح ها و برنامه هاي اجرايي است.
معاون مديرعامل در كيفيت ايران خودرو ادامه داد: تضمين اجراي طرح تكوين پروژه‌هاي محصولات و قطعات با چابك‌سازي فرآيند تاييديه قطعات و اجراي فرآيند بازنگري شده تضمين كيفيت سازندگان در تكوين قطعات جديد و همچنين ارتقاي آديت پروژه ها با اجراي آديت هاي تخصصي و جزئي در فرآيند توليد محصولات جديد دنبال خواهد شد. 


فرهنگ کیفیت در فرآیند تولید
وي استقرار فرهنگ كيفيت در فرآيند توليد خودرو در سطح گروه صنعتي ايران خودرو را يكي از راهبردهاي اصلي اين خودروساز دانست و تاكيد كرد: برهمين اساس تداوم كيفيت قطعات و محصول و كاهش نوسانات با تمركز بر فرهنگ کیفیت در ساخت و پاسخگو بودن توليدكننده هر بخش نسبت به كيفيت محصول دنبال مي شود.
استادرحيمي انتخاب سازندگان براساس معيار كيفيت قطعات توليدي را عامل تعيين كننده در سهم آنان از قطعات مورد نياز ايران خودرو عنوان كرد و گفت: ارتقاي سطح كيفيت طراحي، تامين و توليد و حركت به سمت نظام رده‌بندي تامين‌كنندگان و تطبيق سهم تأمين‌كنندگان (MRP) با قابليت‌هاي كيفي آنها  و اجراي سياست خروج از تأمين قطعات تك سورسي از ديگر راهبردهاي ترسيم شده براي سال 99 است.
وي همچنين ارتقا و بهبود فرآيند حمل و لجستيك قطعات،‌ بدنه‌ها و محصولات توليدي نيز از راهبردهاي اصلي ترسيم شده براي سال 99 عنوان كرد و با تاكيد بر استقرار سيستم يكپارچه كيفيت در تمامي سايت هاي ايران خودرو گفت: ارتقاي استانداردها و زيرساخت هاي كيفيت در سايت هاي توليدي ايران خودرو با تدوين و اجراي رويه‌ جديد نظارت كيفي سايت‌ها، ارتقا و اجراي سه المان واكنش به هنگام، كنترل فرآيند و مميزي داخلي در سايت ها و پياده سازي و توسعه سيستم‌هاي يكپارچه كيفي در تمامي سايت‌ها دنبال مي‌شود. 


تضمین کیفیت محصولات صادراتی
استادرحيمي از عملياتي شدن برنامه هاي متنوع در حوزه صادرات محصولات ايران خودرو در سال 99 خبر داد و گفت: برهمين‌اساس و با راهبرد تضمين كيفيت محصولات صادراتي، طبقه‌بندي كيفي قطعات جهت تخصيص به خودروهاي صادراتي، رعايت الزامات تكوين در تمامي خودروهاي صادراتي و ارتقاي ارزيابي فرآيند و تجاري سازي محصولات صادراتي اجرايي خواهد شد.
وي ادامه داد: چابك‌سازي استانداردها و اجراي اثربخش آن نيز از ديگر راهبردهاي تعيين شده براي ارتقاي كيفيت در سال 99 است.


ارتقاي كيفيت محصولات ايران‌خودرو و به دنبال آن ارتقاي رضايت مشتريان نيز با بهينه سازي فرآيند ثبت و رسيدگي به شكايات خاص، بهبود شاخص تعداد ایرادات اعلام شده توسط مشتریان (IQS) با اجرای پروژه‌های مشترك با شركت‌های بازرسی، ايجاد مكانيزم مديريت حل ايرادات و ارتقاي سطح هم‌پوشاني شاخص‌هاي كيفي فرآيند با مشخصه‌هاي رضايت‌مندي مشتري براي دستيابي به اهداف اين راهبردي تعيين شده است.


معاون مديرعامل در كيفيت محصولات ايران خودرو در ادامه از برنامه ارتقاي سطح كيفيت محصول سمند و 405 به سه ستاره و هايما اس.5 به چهار ستاره در سال 99 خبر داد و گفت: بهبود 10 درصدي امتياز كيفيت ساير محصولات از جمله خانواده محصولات پژو 206، پژو207، دنا و همچنين بهبود در برخي مكانيزم‌ها و سيستم‌هاي خودرويي  و موتور نيز  از جمله پروژه‌هاي بهبود كيفيت در حوزه محصولات، سيستم و قطعات در سال جاري اجرايي مي شود.


وي تاكيد كرد: در سال گذشته برنامه هاي متعدد بهبود و ارتقاي كيفيت در تمامي زنجيره توليد در گروه صنعتي ايران خودرو به اجرا گذاشته شده و در شرايط سخت تحريمي علاوه بر حفظ سطح كيفيت محصولات نسبت به ارتقاي آن نيز اقدام شده است به گونه اي كه در پايان اين سال بيش از 88 درصد از محصولات داراي سطح كيفي 3، 4 و 5 ستاره بوده اند.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود