امروز: شنبه، 22 مرداد 1401
12/10 1398

 گروه چهارسوق- در حالیکه گروه خودروسازي سايپا فلسفه و نگرش وجودی خود را بر ايجاد ارزش پايدار براي ذينفعان و كمينه سازي ريسك در سرمايه گذاري، بنا کرده است، اخیرا یک مطالعه صورت گرفته بیان می کند که این شرکت با انتظارات سهامدارانش احتمالا هنوز در فاصله است

مدیریت سطح عالی این شرکت در استراتژی های مدیریت ريسك در سرمايه‌گذاري‌ها معتقدند تاثيراتي كه موجب بروز عدم قطعيت در چگونگي و زمان دستيابي به اهداف می شود از طریق برنامه ریزی منسجم و مدیریت ریسک کاهش یافته، تا از این طریق ریسک سرمایه گذاری در گروه خودروسازی سایپا به حداقل برسد.
آنها بر این باور بودند که افزايش بازده منابع در اختيار گروه، تقويت ارزش سهام گروه سايپا و متنوع‌سازي كسب‌وكار و افزايش ارزش پرتفوي گروه می تواند در مدیریت ریسک و افزایش بازده سرمایه ذی نفعان نقش مثبتی ایفا کند.
اما مطالعات صورت گرفته بر روند ارزش سهام، مبین این واقعیت است که این شرکت نمی تواند تمام انتظاران سهامداران خود را آنچنان که انتظار می رفت برآورده ساخته باشد.
این در حالیست که این شرکت بیان می کند با عبور از توليد سال گذشته موفق شده کاهش ٣٢ درصدی تولید در سه‌ماهه نخست سال جاری را جبران كند و  توانسته است در این مدت تولید خود را تا حدودی نیز افزایش دهد.
بر اساس جدیدترین مطالعات صورت گرفته بر روند ارزش سهام شرکت سایپا در یک ساله منتهی به هفتم اسفند ماه سال جاری، میانگین بازده سهام این شرکت نسبت به میانگین بازده شاخص صنعت خودرو در حالی در جایگاه پائین تر قرار دارد که ریسک ارزش سهام این شرکت نسبت به ریسک شاخص خودرو 0.6 درصد بیشتر است.
این درحالیست که در تیر ماه جاری رئیس مجمع عمومي عادي ساليانه سايپا گفته بود که این شرکت با توجه به اقدامات و تلاش‌هاي هيأت‌مديره و تیم مدیریتی جدید، موفق شده شرایط بحرانی را مدیریت کرده و روند رو به بهبودی پیش بگیرد.
همچنین مديرعامل گروه خودروسازي سايپا نیز از برنامه افزايش ۳۱ درصدي توليد محصولات اين گروه در سال جاري نسبت به سال گذشته خبر داده بود و گفته بود که در سه ماهه نخست سال جاري، ۸۶ درصد برنامه توليد گروه سايپا محقق شد كه بالاتر از ساير خودروسازان كشور بوده است.
روند بیان برنامه ها و عملکردهای این شرکت در حالی در تیر ماه سال جاری به اوج خود رسیده بود که مطالعات صورت گرفته در مورد بازتاب ارزش سهام شرکت سایپا در مدت زمان یاد شده بیانگر این واقعیت است که ریسک بازده سهام این شرکت نسبت به بازده شاخص کل و شاخص صنعت با 2.8 درصد، 1.5 درصد بیشتر بوده است که انتظار می رفت با توجه به هدفگذاری های اعلامی از سوی مدیران سطح عالی این شرکت این رقم مدیریت شده تر به فلسفه تشکیل شرکت سایپا نزدیک می شد.
بر اساس مطالعات صورت گرفته میانگین بازده سهام شرکت سایپا در یک سال منتهی به هفتم اسفند ماه جاری نیم درصد بوده که این رقم نسبت به رقیب دیرینه خود پائین تر است.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود