امروز: پنجشنبه، 29 مهر 1400
08/26 1398

گروه چهارسوق - وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت با اشاره به مصوبه سران قوا برای سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین، اعلام کرد: کمبودی در کالای اساسی نیست هرگونه افزایش قیمت کالا به بهانه افزایش نرخ بنزین تخلف است.وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت، هرگونه افزایش قیمت کالا به بهانه گرانی بنزین را تخلف دانست.

رضا رحمانی در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما افزود: در حال حاضر از حیث وجود کالاهای مصرفی و موردنیاز کشور در شرایط خوبی به سر می‌بریم و قطعاً کمبودی وجود ندارد و جای نگرانی برای مردم نیست.

وی ادامه داد: در حوزه صنعت بیشترین تأثیرپذیری از یارانه حامل‌های انرژی به گازوییل مربوط می‌شود که خوشبختانه دولت افزایشی برای آن در نظر نگرفته است.

رحمانی تصریح کرد: برای صیانت از حقوق مردم و جلوگیری از سوءاستفاده‌گری برخی سودجویان،‌ پس از اصلاح نرخ بنزین، مقرر کرده‌ایم که هیچ افزایش نرخی در کالاها نباید داشته باشیم و بااین‌حال هرگونه افزایش قیمت، تخلف محسوب می‌شود.

وزیر صنعت گفت: اقتصاد کشور دچار مشکلات ساختاری است متأسفانه اقتصاد ما برای واردات طراحی شده البته این معادله در سال‌های اخیر برعکس شده است.

رحمانی تصریح کرد: در حوزه کالاهای اساسی واردات زیادی داشته‌ایم.

وی افزود: سال 97 حجم واردات کالاهای مصرفی کشور 31 و 2 دهم درصد منفی بوده است و طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی در بخش کالاهای واسطه‌ای مانند مواد اولیه 16 و 8 دهم درصد منفی و در حوزه کالاهای سرمایه‌ای 21 و 8 دهم درصد منفی ثبت شده است.

رحمانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 25 درصد از ردیف کالاهای وارداتی به کشور ممنوع شده و آن‌هم به دلیل بی‌کیفیت بودن نسبت به تولیدات داخلی است.

وزیر صنعت افزود: سیاست کلان ما، کنترل واردات، مبارزه با قاچاق و ممنوعیت واردات کالاهایی که مشابه آن در داخل تولید می‌شود است.

رحمانی گفت: اگر جایی کالایی به میزان کافی تولید بشود و ما واردات آن را ممنوع نکردیم مردم می‌توانند به ما اطلاع بدهند و در صورت اثبات، از واردات آن جلوگیری می‌شود.

40 درصد تولید ناخالص داخلی در دست وزارت صنعت

وی با اشاره به اینکه 40 درصد تولید ناخالص داخلی در دستان وزارتخانه صنعت است، افزود: زمانی واردات برای این کشور شیرین بوده و در حال حاضر واردات برای ما تلخ است و علاقه‌ای به واردات نداریم اما در مواردی همچون ذرت و لاستیک سنگین مجبور به واردات هستیم، زیرا تولید این نوع محصولات در کشور بسیار کم است.

وزیر صنعت افزود: یکی از مؤلفه‌های قدرت در میان کشورهای دنیا، تولیدات یک کشور محسوب می‌شود و انسان‌ها باید شکوفا شوند و جوهره وجودی هر فرد کار است از سوی دیگر،‌ فقر فقط بی‌پولی نیست بلکه بیکاری جوانان ‌هم نوعی فقر به‌حساب می‌آید.

رحمانی گفت: راهکار حل مشکلات اقتصادی کشور پرداختن به تولید است.

وی ادامه داد: معادن کشور، نعمات خدادادی ما محسوب می‌شوند و با اکتشافات فعلی در معادن کشور جزء 10 کشور پرظرفیت معدنی دنیا قرار می‌گیریم. حال اگر اکتشافات ما عمقی شود جزء سه کشور برتر معدنی جهان خواهیم شد.

رحمانی تصریح کرد: امسال 300 هزار کیلومترمربع را در برنامه اکتشافات قرار داده‌ایم که این مهم به شرکت‌های بزرگ معدنی مأموریت داده شده است و این حرکت به‌نوعی انقلاب معدنی محسوب می‌شود.

وزیر صنعت با اشاره به تولید 512 تنی فولاد خام در اوایل انقلاب ادامه داد: امروز این رقم به 213 میلیون تن رسیده است که البته امسال هم 90 میلیون تن به این زنجیره تولید افزوده می‌شود.

رحمانی تصریح کرد: ازآنجاکه کار معدن بسیار زمان‌بر است نباید توقع داشت این حرکت امسال به پایان برسد.

وی ادامه داد: یکی از آفات برنامه‌ریزی در کشور ما این است که با تغییر دولت‌ها و مسئولین، سلایق مختلف می‌آید و می‌رود.

وزیر صنعت با اشاره به اینکه سیاست ما جلوگیری از خام فروشی است افزود: در شرایط تحریمی فعلی، واردات خودرو از دیگر کشورها به ایران آزاد است اما واردات قطعات خودرویی تحریم و از سوی دیگر صادرات سنگ‌آهن از ایران به دیگر کشورها تحریم نیست، اما صادرات فولاد و مس و ... از ایران به دیگر کشورها تحریم محسوب می‌شود، همین مثال‌ها گویای همه‌چیز است دیگر کشورها می‌خواهند ما مصرف‌کننده باشیم اما از طرف دیگر مواد اولیه ما را می‌خواهند.

70 درصد مشکل بنگاه‌ها کمبود نقدینگی است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه حدود ۷۰ درصد مشکل واحدهای تولیدی، کمبود نقدینگی است، گفت: امکانات کشور باید برای رونق تولید بسیج شود تا مشکلات تولید برطرف شود.

رضا رحمانی افزود: سیاست ما این است که تولیدکنندگان داخلی، ‌ مواد اولیه موردنیازشان را گران‌تر از قیمت مواد خارجی تأمین نکنند.

وی ادامه داد: نوسانات قیمت در داخل و خارج و نوسانات ارز در داخل در چند مقطع، موجب نوسانات قیمت برخی از مواد معدنی شد.

رحمانی تأکید کرد: سیاست کلان ما این است که حتماً مواد اولیه به تولیدکننده داخلی، زیر قیمت مواد اولیه وارداتی خارجی عرضه شود و این نوعی حمایت از تولیدکننده داخلی است.

وی اضافه کرد: همیشه این موارد را رصد و در صورت نیاز، اصلاح قیمتی انجام می‌دهیم.

رحمانی افزود: در یک سال گذشته نتیجه تصمیمات وزارت صنعت، معدن و تجارت این بود که خام فروشی نکنیم و از تولیدکننده داخلی حمایت کنیم و جلوی افزایش بی‌رویه قیمت‌ها را بگیریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اکنون همه آمارها در آلومینیوم، مس و فولاد نشان می‌دهد که قیمت آن‌ها افزایشی نیست و در برخی موارد به‌صورت جزئی، کاهش قیمت داشته‌ایم و قیمت‌ها کنترل شده است.

مهم‌ترین کار ما جلوگیری از دلال‌بازی است

رحمانی افزود: برنامه تثبیت قیمت‌ها ادامه دارد و مهم‌ترین کار ما این است که جلوی دلال‌بازی را بگیریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اصلاح صنعت خودرو را آغاز کرده‌ایم، گفت: به علت‌های مختلف از جمله میزان بالای مصرف سوخت و برای حفظ محیط‌زیست و ایمنی از خودروسازان خواسته‌ایم تولید خودروهای قدیمی را متوقف کنند و خودروی جایگزین باید مصرف پایین و ایمنی بالا داشته باشد.

رحمانی با اشاره به اینکه توسعه ساخت خودروهای برقی در دستور کار قرار دارد، افزود: با شرکت‌های معتبر جهان وارد مذاکره شدیم و مردم آثار این تصمیمات را خواهند دید.

 برنامه داخلی سازی 400 میلیون قطعات وارداتی

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امسال خواسته‌ایم تا ۴۰۰ میلیون دلار واردات قطعه داخلی سازی شود و تا سال ۱۴۰۰ در قالب نهضت ساخت داخل، یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار در حوزه خودرو، قطعات باید داخلی سازی شود که این میزان ۴۰۰ میلیون دلار مربوط به امسال است و تاکنون از این میزان بیش از ۳۰۰ میلیون دلار داخلی سازی محقق شده است و پیش‌بینی می‌شود این رقم تا پایان امسال از رقم ۴۰۰ میلیون دلار عبور کند.

رحمانی با تأکید بر اینکه جوانان را باید باور کنیم، افزود: خودروسازان را موظف کردیم که با قطعه سازان داخلی قرارداد ببندند.

وی اضافه کرد: پیگیری مشکلات واحدهای تولیدی از جمله برنامه‌ها و اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

رحمانی با بیان اینکه در ۶ ماه نخست امسال تولیدات در حوزه صنعت، معدن و تجارت بیشتر از مدت مشابه پارسال بوده است، گفت: در این مدت در فولاد شش و نیم درصد، در محصولات فولادی ۹ و دو دهم درصد، در مس ۱۵ درصد، در کاشی و سرامیک شش و نیم درصد، در سیمان پنج و دو دهم درصد، در صنایع غذایی حدود ۱۵ درصد، در شیشه تخت ۱۶ تا ۱۸ درصد، در ظروف شیشه‌ای حدود ۱۶ درصد و در تولید تراکتور ۲۶ درصد افزایش تولید داشته‌ایم.

وی ادامه داد: فقط در دو قلم از کالاهای عمده از جمله خودرو آلومینیوم افزایش تولید نداشته‌ایم.

رحمانی گفت: یکی از واحدهای آلومینیوم‌سازی برای چند ماه تعطیل بود که الآن مشکلش حل شد و تلاش می‌کنیم تا پایان سال کمبود تولید را جبران کنیم.

وی ادامه داد: در خودرو هم اگر نقدینگی لازم تأمین شود با برنامه‌هایی که داریم تا پایان سال کمبود تولید آن جبران می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۶ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی را رصد میدانی کردیم و برای آن‌ها مصوبه داشتیم.

رحمانی اضافه کرد: حدود ۸ هزار مصوبه در حوزه‌های مختلف تصویب شد که ۶۰ درصد آن مربوط به امور مالی است.

وی تأکید کرد: همه تلاش‌ها را برای رفع مشکلات مردم انجام می‌دهیم.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود