امروز: پنجشنبه، 1 آبان 1399
06/27 1398

 
حسن وفادار- نایب رییس هیات مدیره و قائم مقام مدیر عامل ایران خودرو- صنعت خودرو ایران بیش از یک سال و نیم است که با دور جدید تحریم ها دست و پنجه نرم می کند. در این دوره صنعت گران کشور به خصوص در حوزه خودرو همواره سعی کردند این صنعت را با چنگ و دندان حفظ کنند که این امر، شایسته تقدیر است. هنوز بار بسیاری روی زمین مانده که باید به کمک همت تلاشگران عرصه صنعت برداشته شود و برای نیل به این مهم بیش از هر زمان دیگری نیاز به بهینه سازی و نوگرایی در صنایع مختلف به خصوص صنعت خودرو احساس می شود. این صنعت سال هاست با استفاده از پلتفرم های نسبتا قدیمی رو پا مانده است و حالا وقت آن رسیده یک دوره گذار تاریخی از پلتفرم های قدیمی را آغاز کند.
البته بهره بردن از پلتفرم های جدید در دوران تحریم که خودروسازان در تامین قطعات محصولات فنی هم با کمبودها رو به رو هستند کاری سختی به نظر می رسد اما، نباید فراموش کرد  که با همت و تلاش موج های بلند تحریم کم کم در حال بی اثر شدن است که در نتیجه این تلاش‌ها، امروز خودروهایی با پلتفرم جدید در حال طرح ریزی برای تولید در ایران خودرو هستند که وابستگی به طرف خارجی ندارند. در سال های گذشته و دوران برجام خودروسازان اقداماتی را در حوزه انتقال دانش فنی به داخل آغاز کرده بودند که حالا وقت آن رسیده تا از آن تجارب بهره ببرند.
در یک سال گذشته وزارت صنعت،معدن و تجارت توانست زمینه و بستر حضور و همکاری شرکت های دانش بنیان را در حوزه خودرو فراهم کند و این شرکت ها در بسیاری از پروژه های طراحی و داخلی سازی قطعات فعال شده اند. این امر موجب شده پیوندی محکم بین تولید کنندگان، مراکز علمی و دانشگاهی ارگان های مختلف با صنعت خودرو ایجاد شود که در نهایت موجب تسریع داخلی سازی در بخش تولید و البته پیش برد پروژه های در حال اجرا به خصوص در بخش پلتفرم های جدید شده است.
خوشبختانه همت بلند و نگاه ملی به همکاری های گسترده در صنعت خودرو امروز باعث شده اخبار مثبتی از گوشه و کنار به گوش برسد که حاکی از تولید پلتفرم های جدید به خصوص در ایران خودرو دارد. به واقع امروز در دوران تحریم شنیدن اخباری از این دست باعث دلگرمی و جریان دوباره خون در رگ های صنعت کشور است.
همت بلند دار که نزد خدا و خلق
باشد به قدر همت تو اعتبار تو

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود