امروز: سه شنبه، 29 مهر 1399
06/8 1398

گروه چهارسوق- در سالی که به تدبیر مقام معظم رهبری به سال رونق تولید مزین شده است، بخش صنعت به عنوان متولی بخش تولید نقشه راه مدونی در ۷ محور شامل ۳۶۵ برنامه راهبردی تدوین کرده و اجرای آن را در دستور کار خود قرار داده است.

 در این نقشه راه تعمیق ساخت داخل و داخلی سازی قطعات به عنوان یک محور اساسی گنجانده شده است تا بتوان در حوزه قطعات و ملزومات مورد استفاده وارداتی به خودکفایی رسید که در این زمینه خودکفایی در قطعات و ملزومات صنعت خودروجایگاه ویژه ای دارد.

در همین راستا، نخستین میز تعمیق ساخت داخل خودرو برگزار شد که در آن حدود ۷۴۰ میلیارد تومان قرارداد برای داخلی سازی ۳۵ قطعه مورد نیاز توسط ۳۲ قطعه ساز منعقد شده که داخلی سازی ۷ قطعه نیز تاکنون به تولید انبوه رسید.

فارغ از نقش مهمی که داخلی سازی در جلوگیری از خروج ارز و ارزبری برای واردات قطعات مورد نیاز دارد، با داخلی سازی به توسعه هر چه بیشتر، ایجاد ارزش افزوده و سرانجام مهیا شدن بستر اشتغال کمک شایانی می شود.

فعال شدن قطعه سازان داخلی در این حوزه که دارای پتانسیل های زیادی هستند و عمدتاٌ از وجود جوانان باانگیزه، کارآمد و باسواد بهره می برند اما مستلزم نگاه حمایتی دولت به خصوص در ارایه تسهیلات حمایتی است.

در همین راستا و برای نیل به این موضوع، حدود ۸۴۴ میلیون یورو برای قطعه سازی و تامین کسری خطوط قطعه سازی در نظر گرفته شده است که می تواند به بهبود فرآیندها در این حوزه و خودکفایی بیشتر کمک شایانی بکند.

از سوی دیگر داخلی سازی اقلام و قطعات وارداتی بین شرکت هایی که می خواهند ساخت داخل کنند توزیع شده است، تا شرکت های داخلی این قطعات را داخلی سازی کنند و این موضوع خود نقش مهمی در اشتغال زایی و ایجاد اشتغال جدید خواهد داشت.

اما در این راستا نقش رسانه ها به عنوان چشمان بیدار جامعه در انعکاس مطلوب اقدامات انجام شده نقشی بی بدیل و تاثیر گذار است. به خصوص در شرایطی که دشمن با ایجاد جو ناامیدی و القای یاس در جامعه برآن است تا موج نارضایتی را به وجود آورد، انعکاس مطلوب این گونه عملکردها سبب ایجاد فضای امیدواری در جامعه خواهد شد و این نقشه دشمن را نقش برآب خواهد کرد.

از سوی دیگر ورود کسب و کارهای نوین و مبتنی بر فناوری‌های جدید، استارت آپ‌ها و شرکت های دانش بنیان به تعمیق ساخت داخل، رونق و سرعت خواهد داد که در فراخوان‌هایی که بدین منظور از سوی شرکت‌های قطعه ساز نیز داده شده، بر این موضوع تأکید شده است.

بی شک توسعه و بالندگی کشور جز در گرو تولید و حمایت از تولید داخل و قطع وابستگی به کشورهای دیگر نیست و برنامه های تدوین شده وزارت صمت در خصوص تعمیق ساخت داخل در راستای تحقق این مهم تدوین شده است و این وزارتخانه در این مسیر گام بر می‌دارد.

حسن وفادار
نایب رییس هیات مدیره ایران خودرو،
کارشناس خودرو و استاد دانشگاه

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود