امروز: سه شنبه، 28 اسفند 1397
04/10 1396


گروه چهارسوق - مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو طی پیامی 10 تیرماه، روز صنعت و معدن را به همه فعالان عرصه صنعت بویژه اعضای تلاشگر خانواده صنعت خودرو کشور تبریک گفت و بر ضرورت توجه به توسعه صنعتی در توسعه ایران اسلامی تاکید کرد.        


 به گزارش رازپول به نقل از ایکوپرس، مهندس هاشم یکه‌زارع ضمن تاکید بر ضرورت توجه به نیازهای این بخش از اقتصاد، به منظور توسعه بیش از پیش این بخش، خواستار عزم جدی نهادهای تصمیم‌گیر و سیاست‌گذار برای رفع مشکلات صنعت شد.


متن پیام مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو به این شرح است:

خرسندیم که در تقویم ایام، روزی برای «صنعت و معدن» نامگذاری شده است تا مجالی باشد که ضمن تقدیر از تلاش فعالان و کوشندگان این بخش مهم از اقتصاد کشور، بتوانیم با رویکردی دقیق و نگاهی نافذ با یادآوری نقش بخش صنعت و معدن در توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کشور، نسبت به بهره‌گیری از این ظرفیت با بهبود بخشیدن به رویه‌ها و برنامه‌ریزی مطلوب تر، اهتمام داشته باشیم.


جا دارد با اغتنام فرصت، به عنوان عضوی از خانواده صنعت خودرو کشور در گروه صنعتی‌ ایران خودرو، دهم تیرماه را به اهالی این خانه که همکارانم در بخش‌های مختلف این صنعت هستند، تبریک گفته و با ابراز خرسندی از توفیقات به دست آمده در این صنعت بویژه طی سال‌های اخیر، یادآوری نمایم که این رشد و توسعه مرهون تلاش بی‌وقفه و پیگیر این عزیزان است.


بی‌تردید یکی از درخشان‌ترین صفحات تاریخ انقلاب اسلامی، گام‌های موثر و پیشرفت‌های در خور تحسینی است که کشور در عرصه صنعتی به آن دست یافته و این جز در سایه تلاش فرزندان صنعتگر این مرز و بوم که عرصه خدمت را تلاش در بخش صنعت برگزیده‌اند، میسر نبوده است، لذا این روز را به ایشان تبریک می‌گوییم و خرسندیم که در سایه تلاش‌های آنان می‌توان هر روز بیش از گذشته به اعتلا و درخشش صنعتی کشور امیدوار بود. بي‌گمان كسب این موفقيت‌هاي بي‌بديل، نشانه‌ همت بلند فرزندان برومند اين سرزمين است كه در پرتو مسئوليت‌پذيري، تعهد و تخصص توانسته‌اند، مجموعه صنعت و معدن كشور را با اتكا به خلاقيت و هوشمندي بي‌نظير خود به سطح قابل توجهی ارتقاء دهند.


همچنین ثبت این روز دلالتی است بر اهمیت «صنعت و معدن» و مهلتی است که باید در سایه آن ضمن توجه به نیازها و ضرورت‌های این بخش از اقتصاد کشور، به تقویت آن اهتمام ورزید. به لطف انتشار آمار از خاطر نمی‌بریم که صنعت و معدن در افزایش تولید ناخالص ملی، درآمد سرانه و اشتغال کشور نقشی بسزا و تعیین کننده دارد. لذاست که ضرورت دارد در سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های اجرایی توجهی ویژه به این بخش شود تا در سایه حمایت‌های لازم و ضروری بتوانیم شاهد بهبود بیش از پیش آن باشیم.


ناگفته پیداست که در حال حاضر به رغم همه پیشرفت‌های محسوس و حمایت‌های موجود، همچنان صنایع با مشكلاتی مواجهند، مشکلاتی که رفع آن مساعدت تمامی ارکان تصمیم‌گیری اعم از دولت و مجلس را طلب می‌کند. توجه به مساله نقدینگی و مسائل ناشی از قوانین و مقررات و بروکراسی دست و پاگیر، دشواری‌ها بر سر راه نوسازی واحدهای صنعتی قدیمی، همچنین ضرورت ایجاد و تثبیت سیاست‌های حمایتی برای توسعه بازارهای صادراتی به عنوان نیاز اساسی توسعه صنعتی از مجموعه موضوعات مبتلابه بخش صنعت در اقتصاد است تا بتوان با حل آن، گره های تنیده بر پیکر این بخش از اقتصاد را که مانع سرعت توسعه در آن است، گشود.


همان طور که رهبر معظم انقلاب به درستی راه برون رفت از مشکلات فعلی را تلاش در دو عرصه "تولید و اشتغال" و "اقتصاد مقاومتی" دانستند، وظیفه صنعتگران مشخص شده است. رونق تولید و صدور محصولات به بازارهای جهانی، رونق اشتغال را در پی دارد و در ورای آن اقتصاد مقاومتی نیز شکل خواهد گرفت. اعتقاد راسخ داریم که با گفتمان تولید محور می توان بر مشکلات اقتصادی فائق آمد.


بی‌تردید در صورت توسعه و گسترش سازمان یافته واحدهای مختلف صنعتی است که می‌توان نسبت به پیشرفت سراسری اقتصاد و تولید و اشتغال در كشور امیدوارتر بود، آنهم در مقطعی که برای حل موضوعات کشور اولویت اقتصاد مقاومتی، تولید داخلی، توجه به اشتغال، توسعه صادرات و رسیدن به تراز ارزی هدف‌گذاری شده است. امید آنکه در سایه توجهات ارکان تصمیم‌گیر و مجری نظام اسلامی بتوانیم با تحقق اقتصاد مقاومتی، شاهد بالندگی وتوسعه کشور در همه زمینه‌ها بویژه بخش صنعت که خود را جزئی از آن می‌دانیم، باشیم » .رشد۱۷۲ درصدی سود هر سهم ایران خودرو
همزمان با انتشار آمار تازه عملكرد ايران خودرو در بورس تهران، كه از رشد توليد و فروش اين شركت در بهار امسال حكايت دارد، خوش‌بيني به تداوم افزايش سود اين گروه خودروساز در سال مالي 96 افزايش يافت. پيش از اين گمانه زني‌ها حكايت از آن داشت كه ايران خودرو با واگذاري سهام شركت "گسترش سرمايه گذاري ايران خودرو مي تواند  89 ريال ديگر سود شناسايي و به ارقام پيش بيني سود سال مالي جاري خود اضافه كند.

تهديدي كه به فرصت تبديل شد
رشد توليد در بزرگترين خودروساز فعال در بورس درحالي بدست آمد كه با توجه به حادثه آتش سوزي در يكي از شركت هاي تامين كننده قطعات در اواخر ارديبهشت ماه، اين نگراني را به‌وجود آورده بود كه آهنگ رشد توليد درصنعت خودرو ايران كند خواهد شد، اما تازه ترين آمارهاي ارائه شده به سرمايه‌گذاران در بورس از شتاب گرفتن روند رشد توليد و فروش خود در ايران حكايت دارد. ارقام رشد توليد ايران خودرو در حالي منتشر شده كه به نظر مي‌رسد در آمار عملكرد سه ماهه اين شركت، ارائه شده به بورس تهران، هنوز ارقام فروش خودروي پژو  2008 و هايما لحاظ نشده است.
آمار رشد بهاري ايران خودرو
طبق آماري كه در سايت اطلاعات ناشران بورس موسوم به كدال منتشر شده، شركت ايران خودرو در در 3 ماه نخست امسال، يعني تا پايان فصل بهار، 144 هزارو 667 دستگاه انواع خودروي سواري توليد كرد. اين آمار نسبت به عملكرد ايران خودرو در مدت مشابه سال مالي گذشته، از رشدي 8 درصدي حكايت دارد. آمارهاي تازه منتشر شده در بازارسهام نشان مي‌دهد شركت ايران خودرو در بهار سال 96 نسبت به مدت مشابه سال قبل 10 هزارو 761 دستگاه خودرو بيش تر توليد كرده است. ميزان توليد ايران خودرو در بهار پارسال، 133هزارو 906 دستگاه بود. از سوي ديگر طبق آمار رسمي منتشر شده در بورس تهران، همزمان با رشد توليد، ميزان فروش ايران خودرو هم در بهار سال مالي جاري نسبت به بهار پارسال رشدي 5. 8 درصدي را تجربه كرده است، ايران خودرو در بهار امسال 125 هزارو 787 دستگاه انواع خودروي سواري را در بازار فروخت. ميزان فروش اين شركت در بهارسال گذشته 115 هزارو 896 دستگاه خودرو بود .

برنامه تازه براي اصلاح ساختار
همزمان با رشد آمار توليد و فروش در بهار امسال ، گروه ايران خودرو با اعلام برنامه فروش بلوك سهام يكي ديگر از شركت‌هاي زيرمجموعه‌اش عزم خود را براي اصلاح سبد دارايي‌هايش به سرمايه‌گذاران و سهامداران فعال در بورس نشان داد. گفته مي‌شود واگذاري بلوك‌هاي سهام برخي شركت‌هاي زير مجموعه، با هدف اصلاح ساختار مالي ايران خودرو انجام مي‌گيرد. ايران خودرو در تازه ترين اقدام خود براي اجراي سياست واگذاري سهام شركت‌هاي زيرمجموعه، 16 درصد از سهام خود در شركت گسترش سرمايه گذاري ايران خودرو را در تالار بورس‌اوراق بهادار تهران واگذار می کند.

رشد سود از محل اصلاح ساختار
 طبق برآورد تحليل‌گران فعال در بورس ايران خودرو با واگذاري سهام شركت "گسترش سرمايه گذاري ايران خودرو مي تواند  89 ريال ديگر سود شناسايي و به سود امسال بيافزايد. سود هرسهم ايران خودرو در سال 94 فقط 54 ريال بود . به اين ترتيب ايران خودرو با فروش بلوك سهام شركت گسترش سرمايه گذاري بيش از كل سود سال 94 به رقم سود امسال خود خواهد افزود.  طبق آمار منتشر شده در بورس تهران سود هر سهم ايران خودرو در سال مالي 95 با 172 درصد رشد  به 147 ريال رسيد.  كاميار عطايي معاون اقتصادي ايران خودرو در نامه‌اي كه به همين مناسبت به بورس تهران ارسال كرده، نوشته است: قيمت پايه براي فروش هرسهم گسترش سرمايه گذاري ايران خودرو 6 هزار و 670  ريال است. به اين ترتيب ارزش كل بلوك240 میلیون سهمي قابل واگذاري، 1600 میلیارد ریال تخمين زده مي‌شود.

 

 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود