امروز: پنج شنبه، 16 آذر 1402
09/28 1400

گروه چهارسوق-در یک اقدام هم زمان دو خودرو ساز کشور اقدام به تولید خودرو های برقی کردند

مدیرعامل ایران خودرو دیزل، از رونمایی اتوبوس برقی در روزهای آینده خبر داد و گفت: ظرفیت تولید این محصول سالانه هزار دستگاه با ۳۷ درصد خودکفایی است.
جواد توسلی مهر، عنوان کرد: این محصول دارای شاسی اتاق یکپارچه بوده و منطبق با پلتفرم اتوبوس آتروس است.
وی با اشاره به قوای محرکه این محصول خاطرنشان کرد: اتوبوس برقی ایران خودرو دیزل دارای شتاب مناسبی است و با برخورداری از شیب‌روی۲۰ درصدی، مشخصات عملکردی که مورد نیاز سازمان اتوبوس‌رانی است را برآورده می سازد.
به گفته مدیرعامل ایران خودرو دیزل، ظرفیت باتری این اتوبوس برقی۳۵۰ کیلووات ساعت است که متعلق به یکی از برترین تولیدکننده های باتری در دنیاست.  
وی اظهار کرد: توان موتور اتوبوس برقی دیزل ۱۹۵ کیلو وات است که می تواند تا ۳۵۰ کیلووات نیز افزایش یابد. همچنین گشتاور این موتور در حالت پیوسته ۱۹۵۰نیوتن متر است که قابلیت افزایش تا ۳۵۰۰ نیوتن متر در بازه‌های زمانی محدود را داراست. ایران خودرو دیزل در حال امضای تفاهم نامه و انجام اقدامات لازم برای داخلی‌سازی این موتور است.
توسلی مهر با اشاره به تفاهم نامه تحویل هزار دستگاه اتوبوس میان ایران خودرو دیزل و اتحادیه اتوبوسرانی‌های شهری کشور در سال گذشته، بیان کرد: ۲۰۰ دستگاه از این قرارداد، اتوبوس برقی است.
وی از تولید انبوه اتوبوس برقی در نیمه دوم سال آینده خبر داد و گفت: از ابتدای این پروژه، برنامه های خودکفایی و ساخت داخل آن آغاز شده است و با شرکت‌های مختلفی در راستای داخلی سازی مجموعه های برقی این اتوبوس مذاکره صورت گرفته است.
مدیرعامل ایران خودرو دیزل، داخلی‌سازی را یکی از مزایای این محصول دانست که سبب کاهش قیمت آن نسبت به محصولات مشابه موجود در بازار شده است و گفت: اتوبوس برقی، موجب کاهش قابل توجه هزینه های سوخت و تعمیر و نگهداری برای سازمان اتوبوسرانی می شود.
وی افزود: اتوبوس برقی و ون برقی از محصولات آتی دیزل به شمار رفته و اقدامات مرتبط با پروژه آن آغاز شده است که می تواند کمک شایانی به کاهش آلایندگی هوا به ویژه در کلان‌شهرها کند. این اقدام مشروط به ایجاد زیرساخت های لازم در کشور برای تولید و تردد محصولات برقی است.
وی گفت: پس از تولید ون برقی، ایران خودرو دیزل تولید اتوبوس هیبرید را در دستور کار دارد.

از سوی دیگر شرکت خودرو ساز سایپا نیز امروز گزارش داد: با توجه به نیاز مبرم کشور در نوسازی ناوگان مسافری و سابقه ۵۸ ساله ی سایپادیزل در تولید و عرضه خودروهای تجاری، این مجموعه صنعتی عرضه دو دستگاه اتوبوس درون شهری برقی و دیزلی با برند معتبر SKYWELL را در دستور کار خود قرار داده است که همزمان با ایام برگزاری نمایشگاه لجستیک و حمل و نقل تهران در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.
این گزارش حاکیست، طبق برنامه ریزی های صورت گرفته و به منظور رونق تولید و اشتغال در کشور، اتوبوس دیزلی با حدود ۳۰ درصد داخلی‌سازی پس از سفارش‌گیری از سوی مشتریان، تولید خواهد شد.
همچنین، با توجه به توافقات صورت گرفته با شریک تجاری خارجی، اتوبوس برقی ابتدا به صورت CBU و در صورت افزایش تقاضا از سوی بازار، در کشور تولید و عرضه می شود.
بر اساس این گزارش، محصولات مسافری سایپادیزل از ۲ سال یا ۲۰۰ هزار کیلومتر گارانتی برخوردار هستند و شرکت خدمات فنی رنا به عنوان سازمان خدمات پس از فروش محصولات سایپادیزل، وظیفه ارائه خدمات به این محصولات را در سراسر کشور بر عهده دارد.
همچنین در مدل برقی نیز، باطری محصول از گارانتی ۸ ساله و یا ۵۰۰ هزار کیلومتر پیمایش بهره می برد.


.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود