امروز: جمعه، 7 مهر 1402
01/22 1400

گروه بازارپول- پس از کش مکش میان بانک ها و سازمان امور مالیاتی، بالاخره مصوبه دریافت مالیات از سود  بالاتر از مصوبه شورای پول و اعتبار ابلاغ شد.


باید دید این بخشنامه تا چه اندازه تامین کننده نظرات بانکداری اسلامیست.

اين موارد در حالي است كه بخش قابل توجهي از منابع شركت هاي بيمه طبق آيين نامه سرمايه گذاري در بانك ها سپرده گذاري مي شود و به دليل حجم اين سپرده ها اين مشتريان از قدرت چانه زني بالايي در دريافت نرخ سود برخوردار بودند. اين مصوبه مي توانند در بخش هايي مانند سرمايه گذاري بيمه هاي عمر كه تغييراتي را ايجاد كند چراكه پرداخت نرخ هاي بالاتر از عرف به بانك ها هزينه تحميل ميكند.

 


کاهش سود بانکی و الزام بانکها به پرداخت سود زیر ۱۶٪

سیگنال تازه برای احیای بورس وزیر اقتصاد و دارایی در نامه ای از همه بانک های دولتی خواست که مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر پرداخت حداکثر ١۶ درصد سود سپرده بلند مدت یکساله را رعایت کنند.


فرهاد دژپسند در این نامه تاکید کرده نرخ های بالاتر از این عدد از سوی بانک ها هزینه قابل قبول مالیاتی نیست و سازمان امور مالیاتی موظف است طبق گزارش حسابرسی در این خصوص اقدام کند.

در این حال یکی از گزارشگران اقتصادی نوشته است؛ نشست  دهقاندهنوی رئیس بورس با مدیران بانکها به این نتیجه منجر شده است که طبق مصوبه  شورای پول واعتبار نرخ سود بین بانکی شبانه ۱۵ تا ۱۸ درصد است،نرخ بین‌بانکی نیز باید در همین دالان باشد تا نرخ سودسپرده،کاهش یابد.

در نهایت افزایش_سرمایه بانک ها از هر محلی که توسط بانک‌مرکزی تایید می‌شود، در سازمان بورس در مسیر سبز قرارگیرد.

.

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.