امروز: سه شنبه، 25 مرداد 1401
12/17 1399

گروه بازارپول - سری سوم اسکناس 50 هزار ریالی با طرح آرامگاه حافظ در پشت این اسکناس، توسط بانک مرکزی منتشر شد.
 

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، بر روی اسکناس های جدید 50هزار ریالی تصویر حضرت امام خمینی(ره) و در پشت این اسکناس این بار طرحی از آرامگاه حافظ  با بیت «هرگز نمیرد آن که دلش زنده شد به عشق    ثبت است بر جریده عالم دوام ما» نقش بسته است.

از ویژگی های امنیتی اسکناس جدید 50 هزار ریالی می توان به طراحی خطی سه بعدی(مدالین)، تصویر مکمل طرح مخفی، چاپ برجسته، ریز نوشته (میکرو پرینت)، علامت مخصوص روشندلان، واتر مارک و الکتروتایپ، الیاف فلورسنتی نامرئی، نخ امنیتی پنجره‌ای هولوگرافیک، نخ امنیتی پنهان و شماره سریال  اشاره کرد.

1- نخ امنیتی پنجرهای هولوگرافیک
این نخ دارای پوشش ویژهای است که در مقابل نور و با تغییر زاویه دید، به صورت هفترنگ دیده میشود. همچنین بر روی آن عبارت لاتینI.R.IRAN  درج شده است.

2- نخ امنیتی پنهان
این نخ که به صورت پنهان در خمیره کاغذ قرار گرفته است، در مقابل نور به سهولت قابل رؤیت است و همچنین عبارت لاتین I.R.IRAN بر روی آن درج شده است.

3- تصویر مکمل
قسمتی از عدد ۵ در رو و قسمتی دیگر از آن در پشت اسكناس چاپ شده که در مقابل نور همدیگر را تکمیل کرده و عدد ۵ را به صورت کامل نمایان میسازد.

4- چاپ برجسته
این نوع چاپ با انگشتان دست به سهولت قابل لمس و شناسایی میباشد. تصویر پرتره حضرت امام خمینی (ره)، عبارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و ارزش اسمی اسكناس به این روش چاپ شدهاند.

5- واترمارک و الکتروتایپ
تصویر سهبعدی پرتره حضرت امام (ره) همراه با عدد ۵ به صورت لاتین که به شکل مخفی در خمیره کاغذ قرار گرفته و در مقابل نور به راحتی قابل رؤیت می‌باشد.

6- الیاف فلورسنتی نامرئی
در فرایند ساخت کاغذ اسكناس از الیاف فلورسنت نامرئي استفاده شده است که در زیر نور ماوراء بنفش، در رنگهای آبی، قرمز، سبز و زرد قابل مشاهده ميباشد.

7- شماره سریال
چاپ شماره سریالها با استفاده از مرکب قرمز فلورسنت انجام شده و تحت تابش نور ماوراء بنفش به رنگ طلایی مایل به زرد تغییر طیف میدهند.

8- ریز نوشته (میکرو پرینت)
نوشتههای بسیار ریزی که با ابزار بزرگنمایی قابل رؤیت هستند و تنها دستگاههای چاپ امنیتی قادر به چاپ آنها هستند.

9- طراحی خطی سهبعدی (مدالین)
نوع ویژهای از طراحی امنیتی است که در آن نقوش به صورت برجسته به نظر میآیند.جزئیات بیشتر در لینک زیر:
file:///C:/Users/microsoft/Downloads/Pdf-50000-en-fa.pdf

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود