امروز: شنبه، 13 آذر 1400
02/27 1399

گروه بازارپول - مدیرعامل بانک صادرات ایران در خصوص تاثیر بیماری کرونا بر سودآوری بانک گفت: شیوع این بیماری وقفه‌ای در کار بانک ایجاد نکرد یعنی هم نرخ تأمین مالی و هم نرخ تسهیلات همزمان پایین آمده بنابراین اگر ما هزینه های خود را مدیریت کنیم، قطعا روند سودآوري را ادامه خواهیم داد و من مانع مهمی برای تحقق سود در سال جاری نمی بینم.


به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، حجت‌اله صیدی در توضیح عملکرد بانک در زمان گسترش کرونا و فرصت‌های ایجاد شده برای حمایت از کسب و کارهای آسیب‌دیده و تامین سرمایه‌ درگردش بنگاه‌های تولیدی تاکید کرد: در سال جدید که به نام «جهش تولید» مزین شده است، لازم بود تا برای حمایت از واحدهای آسیب‌دیده از کرونا، هم اقساط امهال شود و هم تسهیلات بیشتری به بنگاه‌ها داده شود. با این حال مدیریت مالی در بحران از اقتضائات همیشگی بانک است و طرح‌ها و محصولات بانک از جمله «همیان سپهر» نقش مهمی برای عملیاتی کردن این حمایت‌ها به نحو مؤثری داشته است.


وی با بیان اینکه واحدهای اقتصادی بعد از کرونا هم باید به کار خود ادامه بدهند و طبیعتا به سرمایه در گردش نیاز دارند، اظهار کرد: مهمترین سرمایه در گردش آنان حقوق کارگران و کارکنان و تأمین مواد اولیه بود. از میزان ٧٥ هزار میلیارد تومان درنظر گرفته شده‌ی دولت برای حمایت از کسب‌وکارهای آسیب دیده از کرونا، ٩ هزار میلیارد تومان سهم بانک صادرات ایران است.

صیدی گفت: بانکی موفق است که در روزهای بارانی به فکر چتر مشتریان خود باشد. ویژگی طرح «همیان سپهر» این بود که بانک سه ماه حقوق کارکنان واحدهای تولیدی را پرداخت می‌کرد که این موضوع عملیاتی شد. این طرح قبل از شیوع کرونا شکل گرفته بود؛ اما با شیوع کرونا جدیتر شد.


مدیرعامل بانک صادرات ایران افزود: با توجه به شرایط اقتصادی حتی از دو سه ماه قبل؛ یعنی اواخر آذر كه از كرونا هم خبري نبود، این احتمال را دادیم که در آخر سال ٩٨ بعضی از کارخانه‌ها، واحدهای تولیدی و خدماتی در پرداخت حقوق کارکنان خود دچار مشکل شوند، این پیش‌بینی برای شرایط عادی بود و تصمیم ما این بود که حقوق این كارخانه‌ها را با استفاده از طرح «همیان سپهر» تا سه ماه پرداخت کنیم.


مدیرعامل بانک صادرات ایران همچنان حمایت از بخش درمان را مورد اشاره قرار داد و افزود: در ماه‌های اخیر پرداخت تسهیلات به متقاضیان بخش درمان در اولویت قرار گرفت. چند پرونده تسهیلاتی مراکز درمانی داشتیم که سعی کردیم به سرعت به نتیجه برسد.

وی در تشریح بیشتر آسیب‌های نظام بانکی از بیماری کرونا توضیح داد: آسیبی که بانک و نظام بانکی خواهد دید همان آسیب همیشگی است که از رکود میبیند؛ یعنی بانک ها در زمان رونق، یک سری مزایا به دست می آورند و در زمان رکود وضعشان کمی سخت میشود، به جز این، من آسیب فوق‌العاده ای پیش‌بینی نمیکنم.


صیدی از اهتمام ویژه بانک صادرات ایران برای توسعه پروژه کیف پول الكترونيك و توسعه امکانات اپلیکیشن«صاپ» برای افزایش تراکنشهای غیرحضوری خبر داد و گفت: در این ایام، پروژه کیف پول الكترونيك و توسعه امکانات صاپ برای افزایش تراکنش های غیرحضوری مورد توجه ویژه قرار گرفت و سعی می کنیم که این امکان را توسعه بدهیم. پيش‌بيني ما اين است كه کم کم کارت حذف شود و یا برای تراکنش های بالای ٥٠٠ هزار تومان استفاده شود و برای هزینه های خرد کیف پول الكترونيك استفاده شود.

مدیرعامل بانک صادرات ایران از برنامه این بانک برای کاهش تعداد شعب نیز خبر داد و افزود: در راستای چابک سازی برنامه‌ریزی کرده‌ایم ١٠ تا ١٥ درصد از شعب بانک تعدیل شود.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود