امروز: سه شنبه، 8 مهر 1399
11/15 1398

 گروه بازارپول- با دستور حجت‌اله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات ایران که در کنار رئیس کل بانک مرکزی و مدیران عامل بانک‌ها در شعبه مرکزی بانک ملی ایران حضور داشت، از طریق ویدئوکنفرانس، اولین گواهی اعتبار مولد «گام» با هدف امکان خرید مواد اولیه و فروش محصولات واحدهای تولیدی به صورت نسیه در قالب زنجیره تأمین، در بانک صادرات ایران صادر شد.

به گزارش رازپول به نقل از  روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، صیدی در ابتدای این برنامه گفت: به برکت دهه مبارک فجر، خون شهدا و روح بلند امام راحل، صدور اولین گواهی اعتبار مولد «گام» در بانک صادرات ایران انجام شد.

همزمان با این ویدئوکنفرانس، به دستور مدیرعامل بانک صادرات ایران، اولین گواهی اعتبار مولد «گام» طی مراسمی، صبح امروز ١٥ بهمن‌ماه با حضور اعضای هیئت‌مدیره و جمعی از مدیران این بانک در محل شعبه مستقل مرکزی (کد ٣٠٤٦)، صادر شد.

امیر یوسفیان، عضو هیئت‌مدیره بانک صادرات ایران با اشاره به آمادگی شعب این بانک برای صدور گواهی اعتبار مولد «گام» گفت: اوراق مذکور ابزار مناسبی برای خرید اعتباری مواد اولیه و فروش محصولات واحدهای تولیدی با استفاده از ظرفیت‌های بازار پولی و بازار سرمایه است.

گواهی اعتبار مولد، یکی از برنامه‌های مصوب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است که با کمک نظام بانکی کشور در چارچوب مدیریت نقدینگی، تلاش خواهد کرد امکان تأمین غیرتورمی سرمایه در گردش مورد نیاز زنجیره تولید را برای واحدهای کوچک و متوسط فراهم کند.

 

یوسفیان با اشاره به مزایای این طرح در رونق گرفتن فروش اعتباری گفت: در این طرح، بنگاه اقتصادی که منابع مالی محدود برای تأمین کالا و مواد اولیه مورد نیاز تولید خود روبه‌رو است، می‌تواند با دریافت این گواهی، به صورت نسیه مواد اولیه یا کالای خود را تأمین کند.

وی ادامه داد: متقاضی در ابتدا باید به فروشنده مواد اولیه و کالای مورد نظر خود مراجعه و فاکتور خرید کالای خود را به بانک صادرات ایران ارائه دهد. بانک نیز با اعتبارسنجی و اخذ وثایق معتبر، نسبت به صدور اوراق گام با سررسید حداکثر ٩ ماهه به نفع فروشنده مواد اولیه اقدام می‌کند. متقاضی نیز این گواهی را در اختیار فروشنده طرف معامله قرار داده و مواد اولیه و کالای خود را تحویل می‌گیرد. امتیاز ویژه این اوراق تضمینی، بازپرداخت آن در سررسید توسط بانک صادرات ایران است.


یوسفیان ادامه داد: گواهی اعتبار مولد «گام» در واقع یک ضمانت‌نامه با قابلیت معامله در بازار پول و سرمایه است و دارنده اوراق مذکور می‌تواند تا یک ماه پس از صدور، نسبت به معامله آن در بازار پول اقدام کند. پس از گذشت یک ماه از صدور تا حداکثر ٩ ماه از سررسید، نیز می‌تواند گواهی‌های خود را در بازار سرمایه (بورس) به فروش برساند.

یوسفیان ادامه داد: بانک صادرات ایران که همواره نقش مهمی در تأمین مالی واحدهای تولیدی و اشتغال‌آفرینی در کشور داشته، درصدد است با اجرای این طرح همانند طرح طراوت، ضمن رفع مشکل سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی، در رونق بیش از پیش تولید و اشتغال کشور سهیم باشد.

صدور گواهی اعتبار مولد «گام»، از صبح امروز با حضور رئیس کل بانک مرکزی و مدیران عامل بانک‌های ملی ایران، صادرات ایران، تجارت و ملت آغاز شد. این چهار بانک به صورت همزمان، اقدام به صدور این گواهی‌ها برای شرکت‌های تولیدی کرده‌اند.

در روز جاری، گواهی «گام» در بانک صادرات ایران برای یک شرکت تولیدی صادر شده است.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود