امروز: شنبه، 13 آذر 1400
10/8 1398

گروه بازارپول - رئیس کل بانک مرکزی می گوید: این روزها با استناد به لایحه بودجه ۹۹ فضای تبلیغاتی مملو از مطالب و شایعات در مورد بانک‌ها، روند تورم، نرخ ارز و.. است. به گفته عبدالناصر همتی این فضاسازی‌ها امنیت روانی اقتصاد کشور را نشانه گرفته اما بانک مرکزی تدابیر لازم را برای تداوم کنترل و مهار تورم انجام داده است.

رئیس کل بانک مرکزی در حالی از منتقدان بودجه ۹۹ گلایه کرده که طی چند روز اخیر برخی نقل و قول ها از سوی تندروهای مجلس درباره تهدید به استعفای رئیس جمهوری در صورت تصویب نشدن کلیات بودجه منتشر شده بود.

مخالفان دولت روحانی با نزدیک شدن به انتخابات مجلس درصدد ناکارآمد نشان دادن عملکرد تیم اقتصادی او هستند و به بهانه های مختلف علیه سیاست های اقتصادی دولت از جمله برنامه مالی یکسال آینده کشور ایراد می گیرند.

برخی کارشناسان معتقدند احتمال کسری بودجه در سال آینده امری بدیهی است و این موضوع مختص ایران نبوده و اقتصادهای بزرگی چون عربستان و آمریکا نیز با کسری بودجه دست و پنجه نرم می کنند.

موج انتقادات نسبت به بودجه سال آینده تا جایی بالا گرفته که رئیس کل بانک مرکزی را مجاب به دفاع از این بودجه کرده است.

او در یادداشتی اینستاگرامی نوشت: این روزها با استناد به لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ فضای تبلیغاتی مملو از مطالب و شایعات در مورد بانک‌ها، روند تورم، نرخ ارز و غیره است. این فضاسازی‌ها به طور مرتب و روزانه امنیت روانی اقتصاد کشور را نشانه گرفته است. فارغ از گویندگان این گونه مطالب واقعیت این است که در اوج تحریم و فشار حداکثری و علی‌رغم تاثیر مقطعی اصلاح قیمت بنزین بر شاخص تورم بانک مرکزی تدابیر لازم را برای تداوم کنترل و مهار تورم انجام داده است.

به گفته همتی برای سال آینده از جمله مهم‌ترین برنامه‌ها مجوزهایی است که در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ آمده است و به این ترتیب خرید و فروش اوراق خزانه نقش کلیدی در کنترل نقدینگی و سیاست پولی پیدا کرده است.

از نظر رئیس کل بانک مرکزی،بانک‌ها باید خود را با شرایط جدید سیاست پولی تطبیق داده و ترازنامه خودشان را نیز بر مبنای آن سامان بدهند. اثرات این برنامه‌ها خود را در کنترل تورم و رونق بخش غیرنفتی نشان خواهد داد. مردم اطمینان داشته باشند که علی‌رغم همه این سختی‌های اقتصادی این روزها و ناملایمات اخیر بانک مرکزی اقدامات ثبات‌ساز خود را با قدرت ادامه خواهد داد و هدف اصلی که همانا کنترل و کاهش نرخ تورم و تقویت رشد اقتصادی است به یاری خدا و یاری مردم تحقق می‌یابد.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود