امروز: چهارشنبه، 24 مهر 1398
02/21 1398

 

گروه بازارپول - دستورالعمل تأييد صلاحيت و عزل يا هرگونه تغيير مديران و اعضاي كميته هاي ريسك، حسابرسي داخلي و رعايت قوانين و مقررات موسسات اعتباری از یوی بانک مرکزی ابلاغ شد و این بدان معنی است که بانک ها باید ممبعد از این برای مدیران ارشد خود تائیدیه صلاحیت دریافت کنند.

بر اساس تصدي سمت مديران و يا عضويت در کميته هاي مؤسسه اعتباري و تمديد دوره مسئوليت آن ها منوط به اخذ تأييديه صلاحيت از اين بانك مي باشد.

داشتن مدرک مرتبط و حداقل ١٠ سال سابقه کار مرتبط در نظام بانکي براي سمت مديران و ٥ سال براي اعضاي کميته ها الزامی است.

مسئوليت احراز صحت و سقم مدارک و مستندات ارايه شده داوطلب و کسب استعلام از مراجع ذي صلاح بر عهده مؤسسه اعتباري است.

سابقه کاري و عملکرد گذشته داوطلب در نظام بانکي کشور از حيث موارد مرتبط با نيازهاي حرفه اي و تخصصي؛ ميزان شناخت و آگاهي داوطلب از مباحث مرتبط با ريسک، حسابرسي داخلي و رعايت قوانين و مقررات حسب مورد و برنامه کاري آتي داوطلب به لحاظ ارتقاي شاخص هاي مربوط (ريسک،حسابرسي داخلي و رعايت قوانين و مقررات) در مؤسسه اعتباري از موضوعات حايز اهميت در بررسي صلاحيت ها خواهد بود.

مؤسسه اعتباري در صورت تصميم به عزل يا هرگونه تغيير مديران موضوع دستورالعمل فوق الذكر و يا اعضاي كميته ها، بايد درخواست كتبي خود را به همراه دلايل و مستندات مرتبط به بانک مرکزي ارايه نمايد.

مدت اعتبار تأييديه صلاحيت حرفه اي صادره ( ٥) سال از تاريخ صدور بوده و صرفًا جهت فعاليت در مؤسسه اعتباري متقاضي معتبر است. پس از اتمام دوره ( ٥) ساله، معرفي مجدد مديران و اعضاي کميته هاي مؤسسه اعتباري به عنوان داوطلب بلامانع است.

مقتضي است در تركيب كميته هاي هيأت مديره، حداقل يک عضو غيراجرايی هيأت مديره حضور داشته باشد.

شايان ذكر مي داند، فرآيند تأييد صلاحيت افراد پيشنهادي مؤسسات اعتباري به زودي در دستور كار اين بانك قرار خواهد گرفت و لذا لازم است مكاتبات در خصوص اعضاي كميته ها و مديران ريسك، حسابرسي داخلي و رعايت قوانين و مقررات (تطبيق) با اداره مجوزهاي بانكي بانك مركزي به عنوان دبيرخانه اين موضوع انجام پذيرد . همچنين بانك ها و مؤسسات اعتباري غيربانكي كه تاكنون اقدام به معرفي مديران و اعضاي كميته ها به اين بانك ننموده اند، بايد در اجراي الزامات مقرر در ضوابط ناظر بر حاكميت شركتي در شبكه بانكي كشور، نسبت به معرفي مديران و اعضاي كميته هاي مذكور به اين بانك براي سير تشريفات تأييد صلاحيت اقدام نمايند.


برای دریافت جزئیات بیشتر اینجا کلیک کنید.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود