امروز: چهارشنبه، 10 آذر 1400
01/28 1398

 گروه بازارپول - نشست بررسی مسائل تجاری ایران و ترکیه با حضور سفیر ترکیه در اتاق ارومیه برگزار شد.


با حضور دریا اورس سفیر جمهوری ترکیه در تهران، حسن انتظار رئیس اتاق ارومیه، رضا حسینی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی و نجدت تاکوا رییس اتاق بازرگانی و صنایع وان ترکیه، مسائل و مشکلات فعالان اقتصادی آذربایجان در تجارت با ترکیه در محل اتاق ارومیه بررسی شد.

حسن انتظار رئیس اتاق ارومیه در این دیدار با تاکید بر ضرورت حل مسائل و مشکلات پیش روی مراودات تجاری فی مابین فعالان اقتصادی دو کشور بیان داشت: بایستی در حوزه روابط اقتصادی ایران و ترکیه چندان پیشرفت می کردیم که در حال حاضر زمینه های توسعه بیش از پیش روابط تجاری را مطرح می کردیم نه بحث مشکلات فی مایین اقتصادی دو کشوری که باید پیشرو اقتصاد منطقه باشند.


رئیس اتاق ارومیه در این زمینه افزود: امیدواریم که با مساعدت و همراهی استاندار آذربایجان غربی که فردی با بینش اقتصادی است و معاون اقتصادی ایشان که اشرافیت و تسلط زیادی در حوزه خود دارند و  همینطور سفیر محترم جمهوری ترکیه بتوانیم روند حل مشکلات را تسریع کنیم و در توسعه تجارت دو کشور گام‌های اساسی برداریم.در ادامه جلسه صمد پورسلطانی عضو هیات نمایندگان اتاق ارومیه و مسئول میز اقتصادی ایران و ترکیه گفت: با وجود مشترکات فرهنگی و اجتماعی در استان‌های هم‌مرز، سرانه حجم تجارت مرزی برای هر نفر صد دلار است که در مقابل تجارت جهانی حجم قابل توجهی نیست. مشکلات در حوزه قوانین تجارت مرزی دوکشور، انتقال پول، ثبت شرکت‌های خارجی، راه‌های مواصلاتی، عدم تثبیت قیمت ارز در هر دو کشور و عدم پیگیری تفاهمات میان دو کشور از مشکلاتی است که نمی‌گذارد به هدف‌گذاری 30میلیارد دلاری برسیم.

قاسم کریمی دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق ارومیه گفت: زمان‌بر بودن تشریفات گمرکی از طرف ترکیه که زمانی میان 10 الی 20 روز برای محصولات کشاورزی را در بر می‌گیرد باعث زیان به محصول صادراتی کشاورزی ایران می‌شود.


وی در ادامه خواستار ایجاد صرافی مشترک دو کشور با هماهنگی و نظارت بانک‌های مرکزی ایران و ترکیه شد که از هزینه گزاف در بحث نقل و انتقال مالی جلوگیری شود.

رضا رستمی نائب رییس اول اتاق ارومیه، وجود مشکلات بانکی در ترکیه و نقل و انتقالات مالی با ایران، وجود مشکلات گمرکی و ترانزیت و عدم تبادل ریال و لیر در تعاملات بانکی را از مشکلات تجارت میان دو کشور  دانست.
ب

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود