امروز: سه شنبه، 29 بهمن 1398
11/10 1397

گروه بازار پول - عدم توازن در درآمد تسهيلات و سودهاي پرداختی از نيمه دوم سال جاري در بانک صادرات وجود دارد و مجدد فشار هزینه ها را بر بانک تحميل کرده است، روندی که مدیرعامل بانک اذعان دارد که تحت کنترل و در مرحله ترمیم است . بر این اساس همچنان بانک باید تلاش بیشتری را در این زمینه داشته باشد. عملکرد بانک نشان مي‌دهد که هنوز فاصله براي بهبود کامل تراز وجود دارد. بانک صادرات در دي ماه همچون ماه گذشته 9857 ميليارد ریال درامد تسهيلات کسب کرد و در مقابل با افزایش 30 درصدي سود پرداختی به سپرده‌گذار هزینه 14349 ميليارد ریالی را متحمل شد.

حجت اله صیدی مدیرعامل بانک صادرات در گفت و گو با خبرنگار رازپول در پاسخ به این پرسش که سود سپرده های پرداختی به سپرده گذاران در مقابل درآمد کارمزد از محل واگذاری تسهیلات اعطایی همچنان در بانک بالاتر است، آیا ماه شمار شدن نرخ سود سپرده های کوتاه مدت که از ابتدای بهمن اعمال شد می تواند به روند بهبود ترازنامه‌ای بانک صادرات و یا سایر بانک‌ها و یا به کیفیت درآمدهای بانک‌ها کمک کند، گفت :با اعمال این نرخ‌ها تاثیر اساسی روی درآمدها را متصور نیستم اما مهم‌ترین تاثیر این تغییرات آرامش و نظام‌مند شدن بازارپولی کشور است. به گفته وی این تغییر یک سیاست انقباضی نسبتا خوبی است اما بیشتر از آنکه انقباضی باشد آثار نظامند برای بازار پول خصوصا در بخش سپرده های کوتاه مدت دارد.


صیدی با اشاره به اینکه ماه شمار شدن نرخ سود سپرده‌های کوتاه مدت قدرت تسهیلات‌دهی بانک‌ها را افزایش خواهد داد اضافه کرد که تمایل سپرده‌گذاران نیز به برداشت سپرده‌ها کاهش خواهد یافت و ثبات سپرده‌ها کمک خواهد کرد که بانک‌ها منابع با ثبات‌تری برای تخصیص به تسهیلات خواهند داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این تصمیم به کوچک شدن حجم سپرده‌های کوتاه مدت بانک‌ها و حرکت به سمت بازارهای موازی منجر نخواهد شد اضافه کرد که قطعا تاثیردارد اما معتقدم که بخشی از سپرده های کوتاه مدت رسوب داشتند و ما این سپرده ها را خواهیم داشت اما ممکن است جا به جایی ها در بخش سپرده هایی که هفتگی جا به جا شدند را داشته باشیم.


بازارهای موازی که پول می رود به ضرر بانک ها نیست و در برخی موارد به نفع بانک‌ها است. به طور مثال ممکن است منابع از بخش سپرده‌های کوتاه مدت خارج و به سمت خرید سهام برود که حرکت به سمت سپرده‌های جاری است و این یعنی سپرده ارزان قیمت‌تر برای بانک‌ها و ممکن است به نفع بازار پول هم باشد.


صیدی در پاسخ به این پرسش که به عنوان سهام‌دار عمده چرا در روند معرفی مدیرعامل بیمه سرمد زمان زیادی را صرف کردید و دلیل این امر چه بود عنوان کرد که مراحل تائید گزینه قبلی طولانی شد و بیمه مرکزی از ما خواست که گزینه دیگری را معرفی کنیم که معرفی شده و البته خواهش کردیم که سرپرست قبلی در شرکت باقی بمانند در سمت رئیس هیات مدیره  و مانیز درخواست کردیم که این جابه جایی اتفاق بیافتد.


وی در خصوص زیان انباشته این بانک گفت: قولی که دادیم در خصوص کاهش زیان عملیاتی محقق شده و در گزارش9ماهه بانک مشهود است و تا پایان سال نیز پیگیری خواهد شد . البته صورت های مالی بدون تسعیر ارز به نرخ بازار ثانویه منتشر شده و مسلما با اعمال این نرخ صورت های مالی وضعیت متفاوتی خواهد داشت که هر سه بانک بورسی تا پایان سال تسعیر ارز را در حساب ها اعمال نخواهند کرد.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود