امروز: چهارشنبه، 5 تیر 1398
10/18 1397

 گروه بازارپول - بخش عمده ای از بدهی های دولت به شبکه بانکی از تسهیلات تکلیفی سالیان گذشته، سود آن ها و همچنین تضامین حال شده دولت حاصل شده اند.

چنانچه  میزان  بدهی  دولت  به  شبکه  بانکی  را  مطابق  آخرین  گزارش  اداره  کل  مدیریت  بدهی ها  و  تعهدات  عمومی  دولت  در  سال  1396مورد بررسی  قرار  دهیم  متوجه  خواهیم  شد  که  بدهی  دولت  به  بانک  مسکن  بالاترین  سهم  را  در  کل  بدهی بانک ها  به  شبکه  بانکی دارد.  در  این  میان بانک های ملی و تجارت در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

بخش عمده ای از این بدهی ها از تسهیلات تکلیفی سالیان گذشته، سود آن ها و همچنین تضامین حال شده دولت حاصل شده اند.

افزایش بدهی بخش دولتی به شبکه بانکی می‌تواند در تعادل بین منابع و مصارف شبکه بانکی ایجاد اخلال نموده و توان تسهیلات‌دهی آنها را کاهش دهد و بدین ترتیب بانک‌ها را برای تامین کمبود منابع مورد نیاز  خود به سمت استفاده از منابع پول پرقدرت بانک مرکزی سوق دهد. این موضوع به دلیل تورم‌زا بودن با رویکرد دولت مبنی بر انضباط بخشی به سیاست‌های مالی و پولی در تضاد قرار دارد. همچنین استفاده بخش دولتی از منابع شبکه بانکی به جانشینی جبری بخش دولتی به جای بخش خصوصی در استفاده از منابع شبکه بانکی منجر شده و  به اخلال در تخصیص بهینه منابع در اقتصاد می انجامد.

 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود