امروز: پنجشنبه، 30 خرداد 1398
10/8 1397

 گروه بازارپول - آخرین مجمع‌عمومی به طور فوق‌العاده بانک سامان خانم گرامی نژاد و آقایان نعمتی، اسفندیاری، ضرابیه، مجتهد، قضاوی و فتحعلی را به‌عنوان اعضای اصلی و علی‌البدل هیأت‌مدیره بانک سامان انتخاب کرد و با ور.ود افراد جدید در هیات مدیر و معرفی مدیرعامل جدید این بانک به بانک مرکزی و انتظار برای تائیدیه صلاحیتش در روزهای آینده باید نیم نگاهی به کارنامه سال گذشته طاهری داشت.


احمد طاهری مدیرعامل فعلی که قوانین بانک مرکزی به لحاظ سنی نیز مدیریت او را مجاز نمی‌داند در سال گذشته چه عملکردی در بانک سامان داشته است؟

باید در ابتدا به این نکته اشاره کرد که با سرمایه ٨٠٠٠ ميليارد ریال سامان از جمله مجموعه‌هاي بانکی است که از تراز مالی مناسبی برخوردار نیست.

علت این این موضع در بررسی دقیقتر صورت‌های مالی پیداست. این بانک در پایان سال ١٣٩٦ بالغ بر ١٣٨ هزار ميليارد ریال تسهيلات پرداخت کرده که افزایش ٨ درصدي داشت در مقابل اقدام به جذب بيش از ٢٧٨ هزار ميليارد ریال سپرده کرده که افزایش ٢١ درصدي داشته است و هزینه سنگينی را به بانک تحميل کرد.

این بانک بالغ بر ٣٣٨٢٢ ميليارد ریال هزینه سود به سپرده گذارنش پرداخت در سال گذشته پرداخت کرده که افزایش ۶ درصدي نسبت به سال قبل تر داشته است و در مقابل ١٧٩٠٢ ميليارد ریال درآمد مشاع از تسهيلات اعطایی کسب کرد که کاهش ١٨ درصدي داشته است.


با چنین عملکردی سهم بانک از فعاليت هاي مشاع با زیان ٧٠٠٠ ميليارد ریالی رشد ١٠٠ درصدي نسبت به سال گذشته داشته است.

البته در پایان سال ١٣٩٦ بانک سامان به ١٠١٨ ميليارد ریال سود معادل ١٢٧ ریال سود خالص هر سهم دست یافت که این مهم را مدیون تحقق بيش از ١٦ هزار ميليارد ریال درآمدهاي غير مشاع است به نحوي که بالغ بر ١٠ هزار ميليارد ریال عمدتا از محل فروش دارایی و سود حاصل از فروش وثایق ملکی نصيب بانک شد و بالغ بر 4 هزار ميليارد ریال نيز از محل نتيجه مبادلات ارزي به دست آورد. بنابراین طاهری در نگاه اول این بانک را به لحاظ منابع و درآمد تحویل می دهد.

در مورد منابع باز ارزي نيز تا پایان سال بانک بالغ بر ٧٥٠٠ ميليارد ریال معادل ٩٤٠ ریال به ازاي هر سهم خالص باز ارزي در اختيار دارد که با تسعير این دارایی ميتواند در راستاي افزایش سرمایه و بهبود کفایت آن اقدام کند.

آخرین نسبت کفایت سرمایه بانک ۶ درصد اعلام شده است.

بانک مرکزی به ماموریت «طاهری» در بانک سامان پایان می دهد/«مجتهد» عضو هیات مدیره نیز خواهد رفت؟

 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود