امروز: یکشنبه، 29 اردیبهشت 1398
08/28 1397

 


گروه بازارپول - عملکرد بانک کشاوری در سالهای اخیر نشاندهنده حرکت رو به جلوی این بانک به خصوص در حوزه صیانت از حقوق مردم و کشاورزان و سلامت اداری است.

به گزارش رازپول، بانک کشاورزی یکی از بانک‌های تخصصی کشور و مورد تایید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است که ماموریت آن، حمایت از بخش کشاورزی و زیر بخش‌های آن است. بانک کشاورزی در بیست و یکم خرداد سال 1312 تاسیس شد. این بانک هم‌اکنون با پشتوانة هشتاد و پنج سال‌ تجربه خدمت‌رسانی به عنوان یک بانک پیشرو در زمینه ارائه خدمات بانکی به همه مردم در سراسر کشور در حال خدمت رسانی است.


برابر گزارشهای رسمی، تاکنون بیش از نیمی از تسهیلات بخش کشاورزی در برنامه پنجم توسعه، توسط این بانک پرداخت شده است.

علاوه بر این 2 میلیون و 750 هزار میلیارد ریال منابع مالی برای پرداخت تسهیلات بخش کشاورزی در برنامه ششم توسعه نیاز است که بانک کشاورزی 600 هزار میلیارد ریال منابع در اختیار دارد  و سال گذشته 388 هزار میلیارد ریال تسهیلات در بخش‌های مختلف پرداخت کرده است.


بر این اساس، در ابتدای انقلاب بانک کشاورزی 89 صدم درصد از مجموع منابع بانکی کشور را در اختیار داشت که پس از جنگ تحمیلی با ایجاد 344 شعبه در چهار استان کشور به 2.2 دهم درصد افزایش یافته است.


همچنین، میزان منابع بانک کشاورزی در سطح استان‌ها  6.72 درصد است که 65 درصد منابع مورد نیاز بخش کشاورزی توسط این بانک تأمین می‌شود.

عملکرد بانک کشاورزی به گونه ای است که هم اکنون بانک کشاورزی از جمله بانکهای موفق در کشور است به گونه ای که این بانک توانست در سال 96 رتبه اول در عملکرد شاخص های عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی را کسب کند.


بانک کشاورزی بر اساس ارزیابی سالانه وزارت امور اقتصادی و دارایی از بانک های دولتی و موسسات بیمه ای در رابطه با اجرای ماده 81 قانون مدیریت خدمات کشوری و عملکرد در شاخص های تدوین شده در سال 1395، رتبه اول را کسب کرده است.


از جمله شاخصه های مهم دیگر بانک کشاورزی می توان به توسعه اشتغال پایدار روستایی، مبارزه با رانت و عملکرد شفاف آن اشاره کرد به گونه ای که این بانک حتی در برابر فشارها برای اخذ وام توسط برخی افراد مانند نمایندگان مجلس هم مقاومت های شایسته ای انجام داده که قابل تقدییر و قدردانی است و باید به ان توجه ویژه شود.

در این رابطه حتی خدارحمی در گفتگویی روایت می‌کند: این کِلاسُر پُر است از درخواست وام‌های غیرکشاورزی از طریق نمایندگان مجلس که جلویش را گرفتم، تمام این درخواست‌ها در زمان مدیرعامل قبل بود.


عملکرد خوب و قابل تقدیر بانک کشاورزی به گونه ای بوده که میزان تحقق عملکرد آن در شاخص های عمومی مورد بررسی د ارزیابی ها شامل مهندسی نقش و ساختار دولت، دولت الکترونیک و هوشمندسازی اداری، مدیریت سرمایه انسانی، خدمات عمومی در فضای رقابتی ، صیانت از حقوق مردم و سلامت اداری و استقرار نظام جامع مدیریت عملکرد برابر 85.09 درصد براورد شده که موید عملکرد خوب در اصلاح نظام اداری و فعالیت های پشتیبانی است.


شایان ذکر است بانک کشاورزی در طی سال 96 موفق شد با 3 پله جهش از مقام چهارم به مقام اول صعود کرده است

علاوه بر این از جمله خدمات برجسته و مسئوليت ها بانک کشاورزی می توان به مواردی چون، طرح حضرت فاطمه زهرا (س) به منظور اشتغال‌زایی برای دختران جوان روستایی، طرح حضرت زینب کبری (س) برای حمایت از زنان سرپرست خانوار، طرح ایران ( ایران بانو، مهر ایران ، ایران دخت، دختران آفتاب )، حساب سپرده سرمایه گذاری آتیه (طرح آتیه)، طرح حمایت از فارغ‌التحصیلان رشته‌های کشاورزی، طرح حمایت از زندانیان آزاد شده، طرح بانک پذیری کودک و نوجوان، حمایت از ورزش روستایی و عشایری، کمک به تجهیز مدارس کشور، حمایت از اقدامات فرهنگی و اجتماعی متنوع و برقی کردن چاه‌های عمیق و نیمه عمیق در فعالیت های کشاورزی اشاره کرد

 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود