امروز: یکشنبه، 5 خرداد 1398
07/8 1397

 

گروه بازارپول - در فهرست اعلامی بانک مرکزی برای دریافت ارز دولتی که روز گذشته اعلام شد یک نکته حائز اهمیت بود و آن نام اشخاص حقیقی است که موفق به دریافت ارز دولتی شده اند.


این رویه سال هاست که در برخی بانک های تخصصی که با نرخ های رقابتی تسهیلات به تولید کنندگان و صادرکنندگان پرداخت می کنند منسوخ شده و این بانک سال هاست که رویه پرداخت تسهیلات به اشخاص حقیقی را کنار گذاشته اند و فقط با شرکت های حقوقی و پس از دریافت صورت های مالی حسابرسی شده توسط مؤسسات حسابرسی معتبر مورد تأیید سازمان حسابرسی و یا مؤسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران به همراه تراز آزمایشی چهار ستونی به تاریخ روز ارسال مدارک که مهر شرکت شده و دارای امضای مجاز نیز باشد، تسهیلات می پردازند. البته این موضوع به همین جا ختم نمی شود و سایر مدارک و ملزومات شرکتی و مالیاتی نیز باید ارائه شود.


بنابراین طرح این پرسش که نام اشخاص حقیقی در فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی چه می کند و سوابق و گزارش عملکرد و فعالیت این افراد و نحوه تخصیص ارزهای دولتی چگونه پیگیری می شود مهم و حائذ اهمیت است؟


بنابراین اینکه برخی مسئولین اذعان دارند که مثلا برای دریافت کاغذ برخی افراد ارز دولتی دریافت کرده اند که وجود خارجی ندارند شاید بهره برداری از برخورد های سلیقه ای است!

همین برخورد مدیریت غیرسیستماتیک است که کشور را در این بزنگاه های تاریخی اصطلاحا «آچ مز» کرده است.

به نظر می رسد برای جلوگیری از رفتارهای سلیقه ای سازوکار تخصیص ارز برای واردات را کمی قابل رصد و پیگری باید طراحی کرد تا امکان سوء استفاده به حداقل برسد.
لازم به ذکر است که روند پرداخت ارز دولتی به واردکنندگان کالا از تیرماه سال جاری تغییر کرده و سه وزارت خانه صنعت،  معدن و تجارت، کشاورزی و بهداشت به عنوان مرجع و مسئول  تصمیم‌گیری در ارتباط با تخصیص ارز به واردکنندگان کالا براساس اولویت عمل می‌کنند.
بانک مرکزی تنها تامین کننده ارز کالاهای گروه اول (کالاهای اساسی و دارو ) است و هیچ دخالتی درباره اینکه ارز موجود در اختیار کدام واردکننده قرار بگیرد نداشته و صرفا بر اساس تایید وزارت صمت (مندرج در ثبت سفارش صادره ) اقدام می کند.

فهرست دریافت کنندگان ارز به نرخ دولتی

 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود