امروز: دوشنبه، 2 اردیبهشت 1398
06/13 1397گروه بازار پول - تقویت معاملات یورویی در بازار ثانویه از ابتدای سال تاکنون بیش از 5/5 میلیارد یورو ارز بابت ورود کالاهای اساسی و ضروری مورد نیاز مردم عزیز کشورمان  تامین کرده است.

به گزارش رازپول به نقل از  روابط عمومی بانک مرکزی، بنا بر سیاست های جدید ارزی، تامین ارز کالاهای اساسی و ضروری بر مبنای نرخ ارز مصوب دولت به صورت معمول در حال انجام است و از ابتدای سال تاکنون بیش از 5/5 میلیارد یورو ارز بابت ورود کالاهای اساسی و ضروری مورد نیاز مردم تامین کرده است. همچنین عملکرد بازار ثانویه با ورود ارزهای حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی و سایر کالاهای صادراتی از ابتدای سال تاکنون بیش از 3 میلیارد یورو است. 

ارز تامین شده در این بازار برای واردات مواد اولیه، ماشین آلات و سایر کالاهای مورد نیاز کشور توسط واردکنندگان بر مبنای مکانیزم بازار با نرخ توافقی خرید و فروش شده است.از زمان اجرای سیاست جدید ارزی دولت در مورخ 16/05/1397 قریب به یک میلیارد یورو در بازار ثانویه برای ورود کالاهای با نرخ متوسط 9000 تومان به ازاء هر یورو معامله شده است.بانک مرکزی اعلام کرد برای تامین نیازهای ارزی واقعی مردم به صورت اسکناس و در جهت مصارف خدماتی بنا بر سیاست‌های اعمال شده مقرر است بانک¬ها و صرافی¬ها نسبت به ورود و تامین ارز به صورت اسکناس اقدام کنند.

بر این اساس به تمام بانک ها و صرافی ها اجازه داده شده است تمهیدات لازم برای تامین اسکناس معمول کنند. 
انتظار می رود به تدریج اسکناس لازم برای تامین نیاز واقعی مردم توسط بانک ها و صرافی ها تامین شود.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خاتمه به مردم اطمینان می دهد که ارز مورد نیاز کالاهای اساسی و ضروری بنا بر سیاست های دولت جمهوری اسلامی ایران با نرخ مصوب تامین می شود.

در خصوص بازار ثانویه نیز سیاست بانک مرکزی بر آن است که صادرکنندگان با توجه به مکانیزم بازار، ارز خود را عرضه کرده و واردکنندگان و تولیدکنندگان نیز برای تامین ماشین آلات، مواد اولیه و سایر کالاهای مورد نیاز خود در این بازار ارز مورد نیاز را تامین کنند.بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در شرایط جاری کشور این اطمینان را به مردم شریف ایران میدهد که تمام تلاش خود را برای تامین منافع و مصالح عامه جامعه به کار می برد و دغدغه اصلی این بانک تامین نیازهای اساسی، ضروری و واقعی مردم است و در این زمینه تمام مساعی خود را به کار خواهد برد.

 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود