امروز: سه شنبه، 28 دی 1400
05/3 1397

گروه بازار پول - همتی از نیمه راه چین بازگشت تا برای ترمیم سیاست های پولی کشور به ساختمان شیشه ای میرداماد برود، جایی که در دور اول دولت روحانی نیز یکی از مقاصد وی بود .


حالا در وضعیتی که ارزش ریال به شدت تضعیف شده و سیاست های بانک مرکزی نتوانسته است در جهت کنترل این وضعیت و به تبع آن افزایش سایر اقلام موثر در سبد خانوار اقدام کند، سکان هدایت بانک مرکزی به همتی سپرده شده است .

وضعیت تب دار نظام بانکی کشور و عدم توجه به بخش نامه های بانک مرکزی و رشد فزاینده نقدینگی از یک سو و تعاملات بانکی جهانی در شرایط تحریم از سوی دیگر همه نگاه ها را متوجه بانک مرکزی کرده است.


این مشکلات در حالی است که ظاهرا نیمکت اقتصادی نشینان دولت خالی است و در حالی که حکم آقای همتی برای سفیر شدن در کشور چین منتشر شده است از نیمه راه به نیمکت اقتصادی نشینان باز می گردد تا به بانک مرکزی رود و این یعنی دست دولت در معرفی افرادی که بتوانند در شرایط فعلی خدمت کنند خالی است و استراتژی و برنامه ریزی برای تقسیم مسئولیت ها وجود ندارد!


مایوس کننده است اگر اذعان کنیم که مردان مطرح اقتصادی فعلی یک بار امتحان خود را پس داده اند و حالا چه برنامه ای می توانند برای اصلاح امور داشته باشند؟ نمونه دیگر نام علی طیب نیا است که بارها و بارها شنیده می شود. آیا طیب نیا دارای برنامه اقتصادی ویژه ای است که در دوران وزارت خود به ثمر نرسانده است ؟ آیا قرار است دوباره شاهد استعفاهای مکرر او در شرایط سخت و مسئولیت های جدید باشیم؟


به هر روی بسیاری از کارشناسان معتقدند که بازار به همتی روی خوش نشان نمی دهد، چراکه افراد جیب خود را بیشتر از رئیس کل بانک مرکزی دوست دارند و بارها در واکنش ها در مواجه با سخنان روسای کل قبلی نسبت به نرخ ارز و ... این موارد را شاهد بودیم. کارشناسان معتقدند که همتی نباید برند معتبر خود را در این مورد خرج می کرد.


از سوی دیگر وزارت اقتصاد و مسعودکرباسیان نیز از جمله افرادی است که زمزمه جدایی اش از دولت به گوش می رسد.

به جد باید اذعان کرد که تیم اقتصادی دولت حتی با تیم اقتصادی دولت نهم هم قابل مقایسه نیست و تعلل و سکوت بیش از حد در این حوزه اوضاع را وخیم تر کرد.

فرصت آزمون و خطا به پایان رسیده است و به نظر می رسد که پست های حساس نه تنها با تکیه بر توانمندی های فردی افراد  بلکه باید به صورت شورایی و مشورتی و امنایی اداره شود.

به هر حال هیات دولت در جلسه روز چهارشنبه خود به عبدالناصر همتی به عنوان رئیس کل جدید بانک مرکزی رای اعتماد داد.

هیات دولت همچنین از خدمات و تلاشهای ولی الله سیف در دوران تصدی ریاست بانک مرکزی تقدیر کرد.

رئیس جمهور اعتماد قاطع دولت به همتی را به عنوان رئیس کل بانک مرکزی به ایشان تبریک گفت.

حسن روحانی، همتی را فردی تحصیل‌کرده، آگاه و دارای تجربیات ارزنده در بانک و بیمه، با نشاط، فعال و دارای روحیه، قوی و خوب و دارای توان معرفی کرد .

 رئیس جمهور اصلاح نظام بانکی، سیاست‌های مالی، پولی و بهبود روابط بانکی با دنیا و توسعه پیمان‌های پولی دو جانبه، حفظ و مراقبت از ذخائر ارزی را از اولویت‌های رئیس کل جدید بانک مرکزی دانست و کلیه اعضای دولت را به همکاری با ایشان توصیه کرد.

رئیس جمهور با تشکر از سیف، ایشان را مدیری بسیار سالم و ارزشمند دانست که با جدیت تمام سیاست‌های دولت را اجرا می‌کرد .  روحانی ایستادگی در برابر مؤسسات مالی، اعتباری غیرمجاز که به ایجاد انضباط بیشتر و قاعده‌مند شدن این مؤسسات منجر شد را از خدمات ارزنده دوره مدیریت سیف دانست.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود