امروز: یکشنبه، 5 خرداد 1398
02/31 1397

گروه بازار پول - جهان «بدون نظارت» ارز رمزنگاری‌شده یکی از قدرتمندترین فرایند‌ها در عصر دیجیتال است و بهترین سیستم برای پردازش پرداخت‌ها به شمار می‌رود.


وقتی نقل‌وانتقالات پول بدون مرز مشخص با هم می‌پیوندند و در دسترس قرار می‌گیرند و مطمئن هم هستند، فرایندهای مشترک پولی مسیری کوتاه‌تر می‌پیمایند. این اتفاقات با ارز دیجیتال رمزگذاری‌شده رخ می‌دهد. پول نقد و خطوط اعتباری و بانکی با رمزگذاری ارزها لطمه‌ای کامل می‌خورند چراکه مشتریان با دوره‌های نامشخص انتظار برای دست یافتن به ارزهای رمزنگاری‌شده و مناسبات داخلی این ارزها، ممکن است در بدترین حالت سرمایه‌های خود از دست بدهند. می‌توان گفت ارزهای رمزگذاری‌شده از نظام بانکی از این لحاظ که دارای فرایند پیشرفته نقل‌وانتقال پول است و یک تراکنش را تضمین می‌کند، به نفع خود بهره‌برداری می‌کند. استفاده فزاینده از فناوری زنجیره‌های بلوکی (بلاک‌چین) که ستون فقرات ارزهای رمزنگاری‌شده است، به آسان شدن کل نظام بانک‌داری جهانی کمک می‌کند. این ارزها به‌طور ریشه‌ای واسطه‌ها را که به‌طور اشتباه نقش میانجی نالازم تراکنش‌های مالی و پولی را بازی می‌کردند، از بین می‌برند.

جهان «بدون نظارت» ارز رمزنگاری‌شده یکی از قدرتمندترین فرایند‌ها در عصر دیجیتال است و بهترین سیستم برای پردازش پرداخت‌ها به شمار می‌رود. پول رمزنگاری‌شده در آینده نیز بسیار مورد توجه شرکت‌ها، کسب‌وکارها و مشتریان خواهد بود و تغییراتی اساسی در بانک‌داری و نظام‌های پولی در عرصه جهانی ایجاد خواهد کرد. ارز رمزنگاری‌شده به سه طریق می‌تواند به دموکراتیک‌شدن تراکنش‌های مالی و پولی جهانی آینده یاری رساند.

 1- در مرکز قرار گرفتن نرم‌افزار

با در نظر گرفتن اینکه ارز رمزنگاری‌شده یک شکل دیجیتال از واحد پولی است، حشر و نشر داشتن با این مفهوم نه به این دلیل که به چشم مصرف‌کننده چیزی ساختگی می‌آید دشوار است بلکه باید گفت اصلا ساختگی و تقلبی بودن در این نوع ارز بلاموضوع است. تقلب در ساخت ارز رمزنگاری‌شده بر اساس موارد امنیتی آن، یکی از سخت‌ترین تقلب‌ها در زمینه پول است. هر کسی وقتی که با ارز رمزنگاری‌شده معامله می‌کند می‌تواند خیال راحتی داشته باشد چراکه به لطف قوتی که زنجیره‌های بلوکی دارند، این ارزها از تقلب و دستکاری محفوظ هستند.

از اینها گذشته، کسب‌وکارها وقتی که از ارزهای رمزنگاری‌شده استفاده می‌کنند باید احساس کنند که اختیارات بیشتری نسبت به پول معمولی دارند چون بازگشت پول به‌طور اساسی تضمین‌شده است، به‌خصوص اگر برای انجام فرایندهای صحیح رمزنگاری از یک نرم‌افزار مطمئن استفاده شده باشد. در اینجا،‌ چیز دیگری نیز برای ملاحظه وجود دارد: در فضای ارزهای رمزنگاری‌شده، بانک‌ها نمی‌توانند با کارآمدی‌ای به اندازه نرم‌افزارهایی که برای کار کردن با مبادلات بیشتر، به‌خصوص معاملات بین مرز کشورها ساخته شده‌اند، کار کنند.

نرم‌افزارها هستند که می‌توانند با ابزارهای مبادله خاص خود، تا انتهای تراکنش‌ها از عملیات حفاظت کنند و دفاتر کل حسابداری تراکنش‌ها را به حجمی بسیار بیشتر از فرایندهای داخلی بانک‌های سنتی، ثبت کنند.

 2- منتقل ساختن پول در سطح جهانی

چرا فرایند ارسال پول در سرتاسر جهان آسان نیست؟ این پول شما است که ارسال می‌شود، درست است؟ چرا روزها یا حتی هفته‌ها طول می‌کشد تا پول به‌سلامت منتقل شود؟ چرا شما نباید قادر باشد پولتان را به دلخواه خود و با اطمینان به جایی که می‌خواهید ببرید، بدون اینکه تعرفه‌های طول مسیر را پرداخت کنید؟

این سؤالات بوده است که باعث شده تب ارز رمزنگاری‌شده مثل یک شناگر روی سکوی پرتاب آماده برای جهش باشد.

وقتی که یک ارز رمزنگاری‌شده به جای دیگری منتقل می‌شود، برخی از فرایندها می‌توانند اساس این روند را تسریع ببخشند و یک تراکنش به‌هم‌پیوسته‌تر را ایجاد کنند. برای فرد، انتقال ارز رمزنگاری‌شده می‌تواند اغلب بسیار سریع‌تر از پول فیزیکی انجام شود. همچنین پول رمزنگاری‌شده هزینه انتقال کمتری در فرایندهای پرداخت دارد و فناوری زنجیره بلوکی پشت سر آن اجازه می‌دهد افراد واسطه حذف شوند و انتقال پول ساده‌تر و مطمئن‌تر صورت پذیرد.

 3- پرداخت‌های جهانی

سرعت بالای نقل‌وانتقال پول در عین اینکه ممکن است گردش کلی پول در اقتصاد جهانی را افزایش دهد، اما تاثیری روی رشد تولید ناخالص داخلی ندارد. با این حال، یک نظام جهانی که بتواند نقل‌وانتقال‌های پولی را انجام دهد، می‌تواند نقشی حیاتی در کسب‌وکارهای روزبه‌روز بازی کند. در مورد شرکت‌هایی با اندازه کوچک و متوسط، اگر شما در نظام‌های پرداختشان از ارزهای رمزنگاری‌شده استفاده کنید، آنها این ظرفیت را به دست خواهند آورد که هزینه‌های نقل‌وانتقال پول را کاهش دهند و زنجیره عرضه خود را با بازاریابان جهانی که با سهولت مبادلات بین‌مرزی پیدا می‌کنند بهبود ببخشند. ارز رمزنگاری‌شده این توانایی را دارد که اقتصاد را به طور کارآمدی رشد دهد و همچنین بهره‌وری را بالا ببرد بدون اینکه روند پرداخت پول را به تاخیر اندازد.

در نهایت باید گفت که تاکید روی نظامی پولی که بر پایه‌ای فسادناپذیر ساخته شده،‌ برای قرن بیست‌ویکم امری اساسی است چراکه همه چیز فورا در عرض یک دقیقه مهیا می‌شود. با این حال،‌ باید گفت که استفاده از مفاهیمی مثل ارز رمزنگاری‌شده و نقل‌وانتقال پول با استفاده از آنها، می‌تواند باعث تشویق فعالیت‌های اقتصادی شود و اثری دومینویی نیز بر رشد اقتصادی خواهد داشت. مواردی مثل سیستم پرداخت «پی‌پل» یا «وِنمو» قبلا این مسئله را ثابت کرده است.

کریل رادچنکو/ گزارشگر اقتصادی نیوزویک/ ترجمه:آینده نگر


 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود