امروز: پنجشنبه، 27 دی 1397
02/18 1397


گروه بازار پول - تحلیل‌گران دانسک بانک دانمارک با پیش‌بینی از وضعیت ارزها در صورت به هم خوردن برجام و بازگشت تحریم‌ها اعلام کردند لیر ترکیه در بین ‌ارزهایی خواهد بود که بیشترین ضرر را خواهد داشت .

به گزارش رازپول، در حالی که امروز قرار است ترامپ موضع خود را برابر برجام شفاف اعلام کند،بلومبرگ گزارشی درباره وضعیت ارزها در صورت بازگشت تحریم‌ها یعنی چه ارزهایی ضرر خواهند کرد و چه ارزهایی سود خواهند برد نوشته است.


بلومبرگ نوشته است در صورتی که تحریم‌های ایران برگردد لیر ترکیه،‌ ین ژاپن، فرانک سوئیس در بین ارزهایی خواهند بود که به شدت ضرر خواهند کرد.

همچنین ارزهایی نظیر دلار کانادا، کرون نروژ و روبل روسیه ارزهایی خواهند بود که از به هم خوردن برجام سود خواهند می‌برند.


براساس گزارش بلومبرگ، ارزش لیر ترکیه طی یک سال گذشته بیش از 10 درصد افت کرد و اگر قرار باشد تحریم‌های ایران برگردد ارزش این پول بیشتر از این هم افت خواهد کرد.

براساس تحلیل‌ دانسک «بانک دانمارک» که حساسیت ارزهای مختلف را در برابر نوسان قیمت نفت بررسی می‌کند.  دلیل آن این است که لیر در کنار ین و فرانک سوئیس بیشتر از ارزهای دیگر در معرض ریسک هستند و محموله‌های ایران به سمت دارندگان این ارزها محدودتر می‌شود.


براساس این تحلیل دلار کانادا، کرون نروژ و روبل روسیه در بین ارزهایی خواهند بود که از این سرمایه احتمالی  تحریم‌ها سود خواهند برد. در حال حاضر قیمت نفت به بیشترین میزان سال 2014 رسیده و قرار است امروز ترامپ در برابر موضوع خود در قبال برجام اظهارنظر کند.


براساس گزارش بلومبرگ، ارزش لیر در سال جاری 10 درصد در برابر یورو کاهش یافته چرا که نگرانی‌هایی درباره سیاست‌های مالی این کشور وجود دارد.

این گزارش که روز گذشته منتشر شد نشان می‌دهد که احتمالا قیمت نفت برنت 80 تا 85 دلار در هر بشکه هم برسد. چرا که در صورت بازگشت تحریم‌ها میزان عرضه نفت از سوی ایران کاهش خواهد یافت. البته در این میان سرمایه‌گذارانی که روی نرخ برابری یورو _ دلار سرمایه‌گذاری می‌کنند نباید نگران باشند.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود