امروز: جمعه، 23 آذر 1397
12/12 1396


گروه بازار پول - وزیر اقتصاد با اعلام علت انتشار اخبار نادرست ورشکستگی بانک‌ها، از افزایش سرمایه بانک صادرات از محل تجدید ارزیابی دارایی ، تهاتر بدهی و مطالبات بانکها و طرح تازه‌ دولت برای رتبه‌بندی بانک‌های مجاز خبر داد.


به گزارش پایگاه خبری رازپول، مسعود کرباسیان در واکنش به اعلام ورشکستگی بانک‌ها توسط برخی رسانه و نامه‌ای که با وجود تکذیب آن همچنان دستمایه حاشیه‌سازی شده به روزنامه ایران گفت: درخصوص انتشار این نوع اخبار باید بررسی کنیم آیا به‌ دلیل رقابت ناسالم درفضای اقتصادی منتشر شده یا هدف دلسرد کردن مردم و ضربه به دولت است. این خبرها با هدف ایجاد یأس و ناامیدی میان مردم منتشر می‌شود درحالی که از اساس دروغ است.


وی توضیح داد: صورت‌های مالی مربوط به بانک‌ها هم‌اکنون براساس استاندارد بین‌المللی IFRS درحال اجراست که موجب شفاف‌سازی عملکرد بانک‌ها می‌شود. اجرای این استاندارد، عملکرد واقعی بانک‌ها را به‌ نمایش گذاشته، همانند سایر بنگاه‌های اقتصادی بانک‌ها نیز عملکرد مختلفی در طول سال‌های مختلف دارند و ممکن است بخشی از بانک‌ها در یک سال مالی سودده و برخی دیگر نیز در آن سال سودده نباشند. این اطلاعاتی است که باید دراختیار مردم قرار گیرد تا از آن مطلع شوند.


این وزیر ادامه داد: اینکه در فضای مجازی خبری از ورشکستگی یکی از بانک‌ها (بانک صادرات) منتشر شد به هیچ عنوان صحت ندارد. بانکی که دراین اخبار به دروغ ورشکسته اعلام شده یکی از بزرگترین بانک‌ها است که دارایی و سرمایه کلانی در اختیار دارد و تنها با یک تجدید ارزیابی دارایی، سرمایه آن چندین درصد افزایش می‌یابد و ثروت کلانی در اختیار دارد.


بانک مرکزی از بانک‌های معتبر حمایت می کند

کرباسیان در واکنش به شایعه عدم حمایت بانک مرکزی از بانک‌ها حتی بانک‌های تأیید شده و لزوم احتیاط مردم نیز گفت: زمانی که دولت از سپرده‌گذاران مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز که بدون مجوز فعالیت می‌کردند حمایت می‌کند و پول سپرده‌گذاران آنها را پرداخت کرده چطور ممکن است از بانک‌های بزرگ و مجاز حمایت نکند. این درحالی است که بخشی از سهام همین بانکی که از ورشکستگی آن خبر داده‌اند متعلق به‌ سهام عدالت و مردم است و به طور قطع دولت از دارایی و سپرده‌های مردم حراست می‌کند.


تهاتر بدهی و مطالبات بانک ها

وی از طرح دولت برای تهاتر بدهی و مطالبات بانک ها خبر داد و افزود: روشی برای تسویه بدهی و مطالبات بانک‌ها طراحی شده که کمک زیادی به‌ نظام بانکی و همچنین فعالان اقتصادی می‌کند. براساس این طرح مؤسساتی که بدهکار شبکه بانکی هستند و از سوی دیگر از دولت طلب دارند می‌توانند بدهی و طلب را تهاتر کنند و به‌صورت کامل حساب را تسویه کنند.

وزیر اقتصاد ادامه داد: از سوی دیگر بانک‌ها نیز دراین روش بابت طلب با دولت طرف حساب می‌شوند. حال به این دلیل که به طور معمول بانک‌ها به‌دلیل خطوط اعتباری یا اضافه برداشت‌ها به بانک مرکزی بدهکار هستند بدهی به بانک مرکزی را با طلبی که از دولت دارند تهاتر می‌کنند.براین اساس هم وضعیت شرکتی که به بانک بدهکار بوده روشن می‌شود و هم طلب بانک‌ها از دولت تسویه می‌شود و گره‌ای که دراین بخش وجود دارد باز می‌شود.


طرح تازه‌ دولت برای رتبه‌بندی بانک‌های مجاز

کرباسیان درخصوص تشخیص درست و نادرست در شبکه بانکی توسط مردم گفت: پس‌ از بستن پرونده مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز که آسیب زیادی به سپرده‌گذاران وارد کرد، دولت طرح تازه‌ای برای رتبه‌بندی بانک‌های مجاز در دستور کار دارد. طبق این طرح بانک‌های مجاز بر اساس عملکرد، میزان سرمایه و سایر شاخص‌ها و استانداردها رتبه‌بندی شده و اعلام عمومی می‌شود تا مردم با آگاهی کامل بانک خود را انتخاب کنند. این طرح در سال آینده اجرایی خواهد شد.


 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود