امروز: سه شنبه، 28 اسفند 1397
12/7 1396

گروه بازار پول - عملكرد شعب هر بانك به ويژه بانك هاي تخصصي در مناطق مختلف كشور تاثير بسزايي در توسعه اقتصادي و صنعتي آن مناطق دارند و مي تواند چهره استان ها و در مجموع كشور را دگرگون كند.

به گزارش رازپول در همین خصوص پایگاه اطلاع رسانی بانک صنعت و معدن با غلامرضا آرین، سرپرست شعبه بانک صنعت و معدن استان آذربایجان غربی گفتگویی داشته است که می خوانید:

استان از نظر توسعه صنعتی در چه وضعیتی قرار دارد و پتانسیل های استان برای توسعه صنعتی چیست؟

استان آذربايجان غربي عليرغم اينكه يكي از استانهاي كمتر توسعه يافته در بخش صنعت و معدن مي باشد داراي پتانسيل بالايي در جهت بهبود وضعيت فعلي است. موقعيت ممتاز اين استان و هم مرز بودن با سه كشور و دسترسي آسان به بازارهاي جهاني به ويژه اروپا، از طريق اين استان امكان پذير است. طول مرزهاي اين استان 967 كيلومتر است و با كشورهاي آذربايجان، تركيه و عراق هم مرز مي باشد. اين استان باتوجه به ويژگيهاي آب و هوايي آن درحال حاضر قطب توليد محصولات كشاورزي و صنايع تبديلي بوده و همچنين سهم عمده اي از ظرفيت توليد سيمان كشور به ميزان 5 ميليون تن در اختيار اين استان مي باشد. يكي ديگر از پتانسيل هاي توسعه بخش صنعت و معدن استان ظرفيتهاي بالا و تنوع زياد مواد معدني مي باشد. به طوريكه بيشترين ميزان توليد طلا، باريت، ميكا و انواع سنگهاي سخت بر در اختيار اين استان مي باشد.

بانک صنعت و معدن در فعال ساختن پتانسیل ها و ایجاد واحدهای صنعتی در استان تاکنون چه نقشی داشته است؟

بانك صنعت و معدن بزرگترين تامين كننده مالي بخش صنعت و معدن استان معادل 58% از كل مانده تسهيلات بخش صنعت و معدن سيستم بانكي در استان است. تامين مالي طرحهاي بزرگي مانند پتروشيمي مهاباد، تدبيرسازان سرآمد (نيروگاه سيكل تركيبي اروميه) ، سيمان مهر ماكو و دستكش حرير ايران و دهها طرح بزرگ، كوچك و متوسط در سرتاسر استان نقش بانك صنعت و معدن را در توسعه استان بسيار پر رنگ نشان مي دهد.

چه راهكارهايي براي ارائه خدمات هرچه بهتر به مشتريان داريد؟

این شعبه تلاش نموده با رعايت اصول مشتري مداري و جذب مشتريان موفق و خوش نام استان و ارائه بهترين خدمات به آنان در حد توان و امكانات بانك نسبت به افزايش سپرده هاي شعبه اقدام نمايد. هر چند به واسطه پرداخت سودهاي نامتعارف از سوي برخي مؤسسات و بانكها و باتوجه به كمتر توسعه يافته بودن بخش صنعت و معدن استان منابع مربوط به مشتريان اين بخش پايين مي باشد.

طی سال های اخیر چه واحدهای صنعتی در استان شما بهره برداری شده و چه میزان اشتغال ایجاد کرده است؟

طي سالهاي اخير شركت پتروشيمي مهاباد با 700 نفر ، سيلندر سراج خوي با 80 نفر و ميلان طلاي سبلان با 89 نفر اشتغال و چندين طرح كوچك و متوسط با اشتغال زايي بالا نظير فرش افشار زرينه مياندوآب ، فرش پديده آذربايجان، لوله پروفيل نقده و شروين مهاباد توسط بانك تامين مالي و به بهره برداري رسيده اند.

تعداد واحدهاي صنعتی در حال اجرا در استان ؟ درصد پیشرفت آنها؟

طرح هاي صنعتي استان به شرح ذيل مي باشد:

تدبير سازان سرآمد (نيروگاه سيكل تركيبي اروميه) با تسهيلاتي به مبلغ 350 ميليون دلار با پيشرفت فيزيكي 10 درصد، سيمان مهرماكو با تسهيلاتي به مبلغ 15 ميليون يورو و 200 ميليارد ريال و با پيشرفت فيزيكي 87 درصد، شروين مهاباد با تسهيلاتي به مبلغ 7 ميليارد ريال و با پيشرفت فيزيكي 80 درصد و فرش پديده آذربايجان با تسهيلات به مبلغ 64 ميليارد ريال و با پيشرفت فيزيكي 100 درصد.

تاریخ انتشار: ٠٧ / ١٢ / ٩٦

 

 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود