امروز: سه شنبه، 2 بهمن 1397
11/15 1396

گروه بازار پول - بحث ادغام صندوق ضمانت صادرات و بانک توسعه صادرات چندی پیش دوباره از سوی اتاق ایران پیشنهاد شد . علی صالح آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات با بیان اینکه ادغام این دو نهاد هراز چندگاهی از سوی اتاق مطرح می شود اذعان دارد که این موضوع نیاز به بررسی و مطالعات دقیق دارد .

البته وی به این نکته هم اشاره می کند که ادغام این دو به عنوان نهادهایی که سازوکارهای متفاوتی دارند منطقی نیست چراکه صندوق کار بیمه و ضمانت برخی تسهیلات را انجام می دهد و بانک تسهیلات پرداخت می کند و اعتبار می دهد بنابراین نهادی که تسهیلات می دهد خود نمی تواند ضمانت کننده بازپرداخت تسهیلات باشد .

وی در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد که برای صادرکنندگانی که در کشور های قطر و روسیه قصد صادرات دارند با نرخ های ترجیحی و بدون محدودیت اعتبار در نظر گرفته می شود. صالح‌آبادی اظهار داشت: مانده تسهیلات بانک توسعه صادرات در پایان دی ماه 96 معادل 21 هزار و 691 میلیارد تومان بوده که 17 درصد آن معادل 3 هزار و 686 میلیارد تومان تسهیلات ریالی و 83 درصد معادل 4.9 میلیارد دلار تسهیلات ارزی بوده است.

وی افزود: از مجموع مانده تسهیلات 8100 میلیارد تومان معادل 40 درصد سرمایه در گردش و بیش از 12 هزار میلیارد تومان معادل 60 درصد در بخش طرح‌ها و پروژه‌ها است.

صالح‌آبادی با اشاره به تسهیلات پرداختی بانک توسعه صادرات، تصریح کرد: 5800 میلیارد تومان تسهیلات در 10 ماهه امسال پرداخت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 52 درصد رشد داشته است که 75 درصد در بخش سرمایه در گردش و 25 درصد در بخش طرح‌ها بوده است.

وی با بیان اینکه، سپرده‌های ریالی بانک 2904 میلیارد تومان بوده که 72 درصد رشد داشته است، گفت: مانده سپرده ارزی 2.3 میلیارد دلار بوده که 58 درصد رشد داشته است.

مدیر عامل بانک توسعه صادرات با اشاره به برقراری روابط کارگزاری با 132 کشور، گفت: 38 حساب فعال در بانک‌های کشورهای مختلف داریم و کشورهایی که روابط اقتصادی داریم در اولویت هستند.


وی با اشاره به قراردادهای ریفاینانس کشورهای مختلف گفت: با اکسین بانک مجارستان در حال مذاکره هستیم که ظرف یکی دو ماه آینده نهایی می‌شود.

صالح‌آبادی با بیان اینکه، مجموعه ال‌سی‌های ارزی 900 میلیون دلار بوده که 10 درصد افزایش داشته است، گفت: ال‌سی‌های ریالی 304 میلیارد تومان بوده که رشد 45 درصدی نسبت به قبل را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه، مبلغ حواله‌جات ارزی با رشد قابل ملاحظه 80 درصدی به 5 میلیارد و 57 میلیون دلار رسیده است، گفت: تعداد حواله‌های ارزی 6 هزار و 939 فقره بوده که 83 درصد رشد داشته است.

صالح‌آبادی مبلغ ضمانت‌نامه‌ ریالی بانک توسعه صادرات را 241 میلیارد تومان با رشد 24 درصدی عنوان کرد و گفت: 32 میلیون دلار ضمانت‌نامه‌ ارزی صادر شده که 40 درصد رشد داشته است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به برقراری رابطه با 132 کارگزاری با این بانک، اظهار داشت: کشورهای هدف صادراتی مشتریان بانک مانند کشورهای آفریقایی در اولویت برقراری رابطه هستند و از جمله این روابط کارگزاری 71 کارگزاری در اروپا، 47 کارگزاری در آسیا، 13 کارگزاری در آفریقا و سه کارگزاری در آمریکای جنوبی است.


* جزئیات قراردادهای فاینانس با کره، چین، اتریش و روسیه

صالح‌آبادی با اشاره به قراردادهای خطوط اعتباری ایرانی و خارجی اظهار داشت: قرارداد فاینانس 8 میلیارد یورویی با اگزیم بانک کره، فاینانس 10 میلیارد دلاری با سیتیک تراست چین، فاینانس یک میلیارد یورویی با اوبر بانک اتریش و قرارداد بدون محدودیت مبلغ با اگزیم بانک روسیه قراردادهای فاینانس منعقد شده است که قرارداد با اگزیم بانک روسیه تا سقف معینی که سرمایه بانک اجازه می‌دهد نیاز به ضمانت دولتی ندارد.

وی با اشاره به قراردادهای اعتباری کوتاه مدت، افزود: قرارداد ریفاینانس 100 میلیون دلاری با اگزیم بانک کره، 25 میلیون دلاری با بانک تجارت پاریس و 35 میلیون دلاری با اکر بانک ترکیه منعقد شده و با اگزیم بانک مجارستان در حال مذاکره هستیم که ظرف یکی دو ماه آینده نهایی می‌شود. همچنین با EIH مبادله خط اعتباری دوطرفه انجام شده است.


*هزینه فاینانس‌ها ۴ درصد است

وی درباره هزینه فاینانس‌ها نیز گفت: هزینه فاینانس اکنون حدود ۴ درصد است که ارتقای رتبه اعتباری ایران در کاهش این هزینه موثر خواهد بود که امیدواریم قراردادهای آتی با هزینه کمتری صورت گیرد.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با تاکید بر اینکه رتبه اعتباری بانک از موارد مهمی است که پیگیری می‌کنیم، تصریح کرد: اکنون رتبه اعتباری بانک ‌BB منفی است که با توجه به اینکه رتبه اعتباری بانک نمی‌تواند از رتبه اعتباری کشور بالاتر رود بالاترین سقف ممکن در حال حاضر است.

وی با اشاره به اینکه رتبه حمایتی دولت از بانک از 4 به 2 ارتقا پیدا کرده است، افزود: افزایش سرمایه بانک از 2500 میلیارد به 3500 میلیارد تومان و افزایش سپرده‌گذاری صندوق توسعه ملی نزد بانک دو عامل ارتقای رتبه بوده است.

صالح‌آبادی ادامه داد: صندوق توسعه امسال تاکنون هزار میلیارد تومان سپرده‌گذاری در بانک انجام داده که از این محل تسهیلات با نرخ 11 تا 16 درصد پرداخت می‌شود. همچنین قرارداد عاملیت ارزی برای پروژه‌های صادراتی بسته شده که که تا سقف 500 میلیون دلار تسهیلات پرداخت می‌شود.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه با معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری در آذرماه اظهار داشت: امسال ۲۴۳ میلیارد ریال تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان صادراتی پرداخت شده که در سال آینده افزایش می‌یابد.


* کل املاک مازاد بانک توسعه صادرات ۷۰ میلیارد تومان است

صالح‌آبادی افزود: صورت‌های مالی بانک به صورت مقبول ارائه می‌شود و صورت‌های مالی در مجمع که آذرماه برگزار شد هیچگونه بند شرط حسابرسی نداشت و به تصویب رسید.

وی با تاکید بر اینکه فروش اموال مازاد بانک‌ها یک الزام قانونی است، گفت: در بورس به جز 100 میلیون تومان سهام شرکتی که نماد آن بسته است همه شرکت‌ها واگذار شده است، همچنین کل املاک مازاد بانک 70 میلیارد تومان است که بخشی واگذار شده و بقیه نیز در حال واگذاری است.


*بانک ایران-ونزوئلا به بانک ایران - آمریکای لاتین تبدیل می‌شود

مدیرعامل بانک توسعه صادرات درباره بانک ایران ونزوئلا نیز گفت: با توجه به تبادلات تجاری بالا با کشورهای آمریکای جنوبی به خصوص برزیل در حال مذاکره هستیم تا در صورت توافق این بانک به بانک ایران آمریکای جنوبی تبدیل شود.

وی با اشاره به گسترش روابط بانکی بعد از برجام تصریح کرد: شعب بانک در سایر کشورها بازگشایی و 38 حساب بانک در سایر بانک‌ها فعال شده و مشکلی در باز کردن ال سی نیز نداریم. همچنین در گذشته دولت‌های خارجی نمی‌توانستند تعهدات خود را ایفا کنند که در حال حاضر 200 میلیون دلار آزاد شده و به چرخه منابع بانک بازگشته است.

صالح آبادی افزود: حجم معوقات بانک اکنون حدود 2 هزار میلیارد تومان است که 10 درصد حجم تسهیلات را تشکیل می‌دهد.


 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود