امروز: چهارشنبه، 28 مهر 1400
11/14 1396گروه بازارپول - مدیرعامل بانک کشاورزی گفت: از اواخر سال گذشته تاکنون از محل بخشودگی جرایم در تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان، توانستیم ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از کشاورزان تسهیلات معوق را وصول کنیم.

به گزارش رازپول، روح‌الله خدارحمی امروز در نخستین نشست خبری خود با خبرنگاران گزارشی از عملکرد بانک کشاورزی طی سال 96 ارائه کرد و گفت: مبنای حرکت ما بر اساس اولویت‌های دولت در بخش کشاورزی و بیشتر تسهیلات را روی سامانه‌های نوین آبیاری برای استفاده بهتر از آب، توسعه مکانیزاسیون، کشت‌های متراکم و گلخانه‌ای و آبزی‌پروری به‌ویژه ماهی متمرکز کرده‌ایم.


وی اضافه کرد: امسال 296 هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار بخش کشاورزی قرار گرفت که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 21 درصد رشد داشته است. از این میزان هزار و 200 میلیارد تومان برای بخش مکانیزاسیون بخش کشاورزی اختصاص داده‌ایم.


مدیرعامل بانک کشاورزی به این نکته اشاره کرد که طی توافق با وزیر جهاد کشاورزی قرار است در دو زمینه بدون هیچ محدودیتی اعتبار در اختیار بخش کشاورزی قرار گیرد که کشت متراکم و گلخانه‌ای نخستین اولویت است؛ چراکه با توجه به محدودیت منابع آب در کشور باید بتوانیم محیط باز کشت را به محیط کنترل‌شده گلخانه منتقل کنیم و امسال تا پایان دی‌ماه حدود 350 گلخانه با سطح زیرکشت 350 هکتار رقمی حدود 390 میلیارد تومان تسهیلات گرفته است و امیدواریم در دو ماه باقیمانده سال هزار و 500 میلیارد تومان دیگر برای ایجاد گلخانه تسهیلات دهیم.


خدارحمی دومین اولویت بانک کشاورزی را برای پرداخت تسهیلات بدون محدودیت به پرورش ماهی در قفس عنوان کرد و افزود: دسترسی خوبی به آب‌های شمال و جنوب داریم. در سال جاری 11 واحد پرورش ماهی در قفس بال ظرفیت بیش از 12 هزار تن تولید، تسهیلات دریافت کرده‌اند و ارائه تسهیلات برای تولید 30 هزار تن ماهی در قفس نیز در حال نهایی شدن است.

به گفته وی امسال علاوه‌بر تسهیلات در بخش کشاورزی 108 هزار فقره وام ازدواج پرداخت شده که تا پایان سال 2 هزار فقره دیگر نیز پرداخت خواهد شد، درحالی‌که کل وام ازدواج ابلاغی از سوی بانک مرکزی به بانک‌های عامل‌ 500 هزار فقره است.

مدیرعامل بانک کشاورزی همچنین از اجرای طرح اشتغال روستایی توسط این بانک خبر داد و گفت: 750 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی به حساب بانک کشاورزی واریز شده و 750 میلیارد تومان هم بانک به این رقم اضافه می‌کند، تا بتواند برای طرح‌های اشتغال در روستا تسهیلات پرداخت کند که ایجاد گلخانه‌های کوچک در روستاها و آبزی‌پروری در مقیاس‌های کوچک از جمله آنهاست.


وی به افزایش تعداد کارگزاری‌های بانک کشاورزی در کشورهای خارجی هم اشاره کرد و گفت قبل از تحریم‌ها 10 شعبه کارگزاری بانک کشاورزی در کشورهای خارجی داشتیم، اما پس از تحریم‌ها 93 کارگزاری در 60 کشور دنیا داریم.


خدارحمی همچنین از واگذاری 4 شرکت زیرمجموعه بانک کشاورزی به ارزش 245 میلیارد تومان خبر داد و اظهار داشت: کشت و صنعت میان‌آب و چند شرکت ابزاری از جمله آنهاست و برای سال آینده 4 شرکت بزرگ را در دست واگذاری داریم که مقدمات پذیرش آنها در بورس انجام شده است.

مدیرعامل بانک کشاورزی به یکی از مشکلات پیش روی شرکت‌های در حال واگذاری اشاره کرد و گفت: جالب اینجاست که شرکتی مانند کارون را 4 بار مزایده کرده‌ایم، اما مشتری برای آن مراجعه نکرده است و باید با رایزنی مشتری ایجاد کنیم.


 مدیرعامل بانک کشاورزی در پاسخ به این پرسش که از سال گذشته طرح بخشودگی جرائم تسهیلات زیر 100 میلیون تومان توسط بانک کشاورزی اجرا شد و چقدر از این محل توانستید پول جمع‌آوری کنید که وی در پاسخ گفت: با حمایت مجلس و دولت یک تبصره به قانون سال 95 اضافه شد و 5 هزار میلیارد تومان در مرحله اول از اعتبار پیش‌بینی شده به بانک مرکزی اختصاص داده شد، تا دولت با ارائه یارانه به بانک‌ها معوقات زیر 100 میلیون تومان را تسویه کنند و این امکان برقرار شد، تا در صورت تسویه نقدی تسهیلات معوق زیر 100 میلیون تومان،‌ سود را دولت پرداخت کند و جرائم را هم ببخشیم و از این محل توانستیم 2 هزار و 200 میلیارد تومان وصول کنیم و 325 هزار پرونده را تعیین تکلیف کردیم.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود