امروز: شنبه، 24 آذر 1397
11/4 1396


گروه بازار پول - آیا با وجود تامین مالی انبوه، بانک‌ها از میدان تامین مالی خارج می‌شوند؟ این سئوالی است که مشاوری وزیر راه و شهرسازی به آن پاسخ داد.


به گزارش رازپول به نقل از روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، محمدهاشم بت‌شکن، مشاور پولی و بانکی وزیر راه و شهرسازی در نشستی با عنوان «نقش‌آفرینی بانک‌ها در تامین مالی انبوه» گفت: بانک‌ها در تامین مالی پروژه‌ها به بازده، ریسک، حجم ریالی و ارزی و افق زمانی توجه می‌کنند و زمانی وارد می‌شوند که بتوانند به سرعت سوددهی داشته باشند.

وی افزود: استارت‌آپ‌ها در مرحله اولیه بیشتر تامین مالی خیرخواهانه دارند. در مرحله بعد به تامین مالی پاداش است که بانک‌ها ممکن است در این مرحله ورود کنند اما در مرحله بعد که دوران بلوغ استارت‌آپ‌ها است، بانک‌ها حتما می‌توانند با روش مشارکت، حضور داشته باشند.


او در تعریف تامین مالی جمعی گفت: این روش به صورت یک فراخوان عمومی از طریق اینترنت است که بدون واسطه مالی انجام می‌شود. پول‌های کم و در تعداد زیاد هستند.

به گفته او در سال ۲۰۱۴ از مجموع طرح‌هایی که از این روش استفاده کرده‌اند، ۴۳ درصد مربوط به کسب‌وکارها بوده است.

وی در ادامه به مقایسه تامین مالی انبوه و بانکداری پرداخت و تفاوت‌های آنها را تشریح کرد.


بت‌شکن همچنین سیاست‌های کلی نظام در زمینه اقتصاد مقاومتی و قانون برنامه ششم را از جمله اسناد بالادستی دانست که به موضوع تامین مالی جمعی اشاره کرده‌اند.

او در پایان به موضوع نظارت بر این روش تاکید کرد و گفت: اگر نظارت نباشد، سرنوشت موسسه الیکا که در دهه‌های قبل فعالیت می‌کرد، دچار می‌شویم.

 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود