امروز: شنبه، 24 آذر 1397
11/3 1396

گروه بازار پول - بانک ملت نسبت به سه ماهه دوم سال عملکرد مطلوب تري را ثبت کرد و این عملکرد مثبت از یک سو مدیون افزایش درآمد تسهيلات و کاهش سود پرداختی به سپرده گذاران است که سهم بانک از درآمد مشاع را نسبت به سه ماهه دوم 264 درصد افزایش داده است. از سوي دیگر کاهش 20 درصدي هزینه ها در سه ماهه سوم به واسطه کاهش هزینه هاي عمومی. اداري و تشکيلاتی و مالی است.


به گزارش رازپول، بانک ملت که به تازگی اعلام کرده است  سهام خود را در شرکت بیمه آسیا نیز واگذار کندبرنامه دارد که در اجرای قانون رفع موانع تولید که یکی از بندهای آن واگذاری های املاک و دارایی های مازاد بانک ها است، فروش این املاک و دارایی ها را در دستور کار قرار داده و در نخستین اقدام، فروش سهام خود در شرکت بیمه آسیا را در اولویت قرار داده است.

پیش از این بیگدلی مدیرعامل این بانک اعلام کرده بود که گروه مالی ملت به عنوان متولی این سهام، اقدامات اولیه را برای فروش این بلوک ۲۰ درصدی شروع کرده است که امیدواریم این عرضه با بهترین شرایط، صورت گیرد.


مدیرعامل بانک ملت با بیان این نکته که این بانک، ۱۰ درصد از سهام شرکت به پرداخت را نیز در بازار سرمایه واگذار کرده است، اعلام کرد که بخش دیگری از سهام این شرکت به صورت بلوکی در آینده ای نزدیک عرضه خواهد شد. ضمن این که واگذاری تعداد دیگری از شرکت های بانک نیز در دستور کار قرار گرفته است.

بانک ملت حدود ۳۵۰ مورد از املاک مازاد و پروژه های بانک ملت در هشت ماه ابتدایی امسال، به فروش رسانده است.


وصول مطالبات و تغییر در شاخص عملیات ارزی از دیگر نقاط تکیه بانک است.

عملکرد ارزی این بانک تا پایان آبان ماه سال جاری به حدود ۸ میلیارد دلار رسیده که نشان دهنده رشد ۱۰۶ درصدی در تعداد و رشد حدود ۲۰ درصدی در مبلغ  حواله ها و گشایش اعتبارات اسنادی دارد.


بررسی عملکرد بانک نيز نسبت به دوره مشابه سال گذشته در بخش سود و وجه التزام تسهيلات اعطایی با تحقق 106507 ميليارد ریال 8 درصد افزایش یافته است، بانک در این مدت 117016 ميليارد ریال سود علی الحساب سپرده هاي سرمایه گذاري پرداخت کرده است که یک درصد کاهش یافته است. لازم به ذکر است براي اولين بار طی 3 فصل اخير تراز پرداخت سود به نسبت سود تسهيلات اعطایی مشاع در سه ماهه سوم منفی نشد.


همچنين سهم بانک از درآمد مشاع نيز نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته از زیان 543 ميليارد ریالی به سود 2267 ميليارد ریالی ارتقا یافت.

درآمدهاي غير مشاع نيز به واسطه تاثير مثبت نتيجه مبادلات ارزي درآمد کارمزد و سود و وجه التزام فعاليت هاي غيرمشاع با افزایش  44 درصدي به 60455 ميليارد ریال رسيد.

در سوي مقابل بانک طی مدت اخير با افزایش 41 درصدي 58245 ميليارد ریال هزینه پرداخت کرده که عمده آن به واسطه هزینه هاي اداري عمومی و هزینه هاي مالی بود. در نهایت سود بانک با افزایش 1476 درصدي ارتقا یافت.


بر این اساس کنترل هزینه تامين منابع مالی، افزایش تسهيلات دهی، تمرکز بر درآمدهاي کارمزدي و ارزي روند درآمدي بانک را بهبود بخشيده است.


نماد

سود پيش

بينی شده

درصد تحقق سود

عملکرد سود سه

ماهه اول

عملکرد سود سه

ماهه دوم

عملکرد سود سه

ماهه سوم

عملکرد سه

ماهه

عملکرد شش

ماهه

عملکرد نه

ماهه ریال

ملت

138

55 درصد

12

25

39

12

37

76


 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود