امروز: پنجشنبه، 30 خرداد 1398
06/7 1395

گروه بازار پول - رایزنی برای اختصاص عاملیت منابع صندوق توسعه ملی برای بخش کشاورزی در بانک کشاورزی آغاز شده است .
به گزارش پایگاه خبری رازپول، مرتضی شهیدزاده مدیرعامل بانک کشاورزی با اشاره به اینکه در زمان تحریم با 4 کارگزاری ارتباط در ترکیه، هند و چین ارتباط داشتیم و در شرایط پساتحریم با 70 کارگزاری در دنیا ارتباط برقرار کرده ایم، گفت : بانک کشاورزی توانسته میزان ذخایر استراتژیک را از کمتر از یک هفته به بیش از 10 ماه افزایش دهد .
وی با بیان اینکه در سال گذشته دولت از محل بودجه بالغ بر 5 هزار میلیارد ریال به بانک کشاورزی اختصاص داد اضافه کرد که امسال نیز بالغ بر50 هزار میلیارد ریال به سه بانک سپه، کشاورزی و ملی اختصاص داده شده که 30 هزار میلیاردریال از این رقم به بانک کشاورزی اختصاص دارد.
شهیدزاده با بیان اینکه در سال گذشته بانک بالغ بر 4 میلیارد دلار ال سی گشایش کرد اذعان داشت که 70درصد از ال سی ها مربوط به بخش کشاورزی است .
مدیرعامل بانک کشاورزی میزان رقم تخصیص داده شده برای خرید تضمینی گندم از کشاورزان را در سال 92 بالغ بر 4 هزار میلیارد تومان برای خرید 4.8 میلیون تن گندم عنوان کرد که این رقم در سال 93 بالغ بر 9300 میلیارد تومان برای خرید 8 میلیون تن و در سال 94 بالغ بر 14 هزار میلیارد تومان برای 11.1 میلیون تن گندم بوده است . وی با بیان اینکه 6 هزار میلیارد تومان از این رقم توسط دولت تامین شده اضافه کرد که 2950 میلیارد تومان از این رقم با فروش اوراق سلف و مابقی از محل فروش گندم با کشاورزان تسویه خواهد شد .
وی از واگذاری کشت و صنعت کارون به ارزش 1800 میلیارد تومان به عنوان یکی از بنگاه های زیر مجموعه بانک کشاورزی خبرداد و اذعان کرد که فروش این بنگاه در مرحله مزایده قراردارد.
شهیدزاده بدهی دولت به بانک کشاورزی در پایان سال 94 را بالغ بر 5 هزارو 105 میلیاردتومان عنوان کرد و اذعان داشت که در حال حاضر بدهی دولت به 11 هزار میلیارد تومان رسیده است و ممکن است این بدهی از محل صدور اسناد خزانه اسلامی تهاتر شود.

مدیرعامل بانک کشاورزی با بیان اینکه مابقی مطالبات کشاورزان از محل فروش گندم تامین خواهد شد، افزود: تا پایان شهریور ماه مطالبات کشاورزان تسویه می شود.

وی اضافه کرد: پیش بینی ما برای خرید گندم در سال جاری حدود ۹ میلیون تن بود که خوشبختانه تاکنون میزان خرید نزدیک به ۲ میلیون تن فراتر رفته است.

شهیدزاده همچنین با بیان اینکه ۸۰ درصد خسارت های وارد شده به کشاورزان در سال ۹۴، به آنان پرداخت شده است، گفت: ۲۰ درصد باقی مانده نیز تا آبان ماه امسال پرداخت خواهد شد.


شهیدزاده با اشاره به اینکه بخش کشاورزی بالاترین رشد را در اقتصاد کشور داشته و در زمینه افزایش تولید محصولات استراتژیک با موفقیت های چشمگیری مواجه بوده ایم، گفت: در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی ما با تامین منابع مالی بخش کشاورزی تمام تلاش خود را برای افزایش بهره وری منابع ملی به کار بستیم.

مدیرعامل بانک کشاورزی با بیان اینکه یکی از اهداف ما در این زمینه، توسعه کشت گلخانه ها است، اضافه کرد: حدود یک هزار و ۸۰۰ هکتار توسعه گلخانه ها برای سال جاری هدف گذاری شده که تاکنون بیش از ۳۰۰ هزار هکتار آن اجرایی شده است.

وی افزایش ظرفیت تولید آبزیان به روش پرورش ماهی در قفس را نیز مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: برای امسال در این زمینه حدود ۲۰ هزار تن پرورش ماهی در قفس هدف‌گذاری شده که تاکنون ۱۰ هزار تن آن را اجرایی کردیم و امیدوار هستیم تا آذر ماه باقی نیز عملیاتی شود.

شهیدزاده با بیان اینکه برای اولین بار تراز صادرات در بخش کشاورزی نسبت به واردات پیشی گرفته است، گفت: افزایش ضریب مکانیزاسیون از طریق تامین مالی، خرید ماشین آلات و... از جمله دیگر اقدامات ما است.

به گفته مدیرعامل بانک کشاورزی، افزایش بهره‌وری در حوزه دام، طیور و پرورش آبزیان از طریق مدرنیزه کردن تولید در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته حدود ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای این کار تخصیص دادیم، گفت: امسال برای این اعتبار سقف تعیین نشده به منظور اینکه هر چه می توانیم در این پروژه ها پیشرفت کنیم.

به گفته شهیدزاده، کاهش نرخ تسهیلات سرمایه گذاری در بخش کشاورزی از ۱۸ به ۱۵ درصد یکی دیگر از اقدامات بانک کشاورزی در سال جاری بوده است.

شهیدزاده با اشاره به اینکه برای اصلاح الگوی آبیاری در بخش کشاورزی، مجلس با پیشنهاد دولت ۵۰۰ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی اختصاص داده است، گفت: این اقدام سبب افزایش بهره وری در بخش آب کشاورزی خواهد شد.

وی ادامه داد که با رایزنی های صورت گرفته و با توجه به بالاترین رقم جذب منابع در بخش کشاورزی توسط این بانک بنا داریم عاملیت اعطای تسهیلات کشاورزی از محل صندوق توسعه ملی را به دست آوریم .

 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود