امروز: پنجشنبه، 30 خرداد 1398
11/9 1392

ایران و جهان - بانک سپه از عاملیت خرید گندم حذف می شود و بانک کشاورزی بانک عامل در این طرح خواهد شد .
محمــد طالبی،مدیر عامل بانک کشاورزی در پاسخ به پرسش ایران و جهان در این خصوص که در سال های اخیر طرح خرید تضمینی گندم به سایر بانک ها واگذار شداست و چه زمانی قرار ست این طرح به بانک کشاورزی بازمی گردد می گوید: با طرح انتزاع طرح خرید تضمینی گندم به بانک کشاورزی باز می گردد . اما ذکر که این نکته ضروری است است که این طرح نیاز به 11 هزار میلیارد تومان نقدینگی دارد که برای خرید آن باید سایر بانک ها نیز در این طرح مشارکت کنند . 
هرچند که او به ذکر جزئیات بیشتری اشاره نکرد اما در حال حاضر بانک سپه و چندی پیش بانک ملت در این خصوص فعالیت داشتند و ظاهرا منابع بانک کشاورزی تکاپوی خرید تضمینی گندم را نمی دهد .
طالبی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص مطالبات این بانک از دولت نیز می گوید :این بانک 5 هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد و امیدواریم که با حمایت از این بانک این طلب ها به منصه وصول رسد.

قرارداد با یونیدو 
مدیر عامل بانک کشاورزی از از انعقاد قرارداد با یونیدو برای بهینه سازی زنجیره زعفران نیز خبر می دهد و می گوید:این طرح که مقدمات مطالعاتی آن آغاز شده برای حمایت از بخش زعفران منعقد شده است .البته او بلافاصله بحث تفاهم نامه با سازمان محیط زیست را برای استاندارد سازی عملیات بانک کشاورزی با استانداردهای محیط زیست نیز مطرح می کند .

مکانیزاسیون طرح ها و ارز
مباحث ارزی و افزایش قیمت ارز در سال های اخیر از دیگر نکاتی بود که وی پاسخ گوی آن بود . در سال های اخیر قیمت ارز تقریبا سه برابر شده است و هزینه مکانیزاسیون و نو سازی ماشین آلات کشاورزی با این تغییرات با افزایش مواجه شده است . از طالبی در خصوص توان خرید این محصولات سوال شد که آیا کشاورز می تواند در این راستا به نوسازی ماشین آلات خود بپردازد که می گوید: بحث مکانیزاسیون نگاه در سطح خرد نیست و باید کلان نگریسته شود . با این دیدگاه خرید ماشین الات دارای توجیه اقتصادی است که مسلما متقاضیان خرد مخاطب نمی توانند باشند.
بانک کشاورزی اعتبار 7500 میلیارد تومانی برای اجرای طرح مکانیزاسیون کشاورزی اختصاص داده که تاثیر آن در بخش کشاورزی ملموس خواهد بود.

تحقیق و تفحص شاکله اداری است 
تحقیق و تفحص از بانک کشاورزی و محور های این تحقیق و تفحص محور دیگری بود که مدیر عامل این بانک به آن پاسخ داد و اعلام کرد که آمادگیی پاسخ گویی داریم.

با یارانه ها چه کردید
بحث ارائه 160 میلیارد تومان از محل یارانه ها به بانک کشاورزی و سرفصل هزینه های این بانک از دیگر موارد مطرح با مدیرعامل این بانک بود که چنین پاسخ می دهد؛ با توجه به مکانیز تعریفی کارگروه هایی در استان ها تشکیل گردید که به نظر ساز و کار خوبی بود و این منابع به طرح ها اختصاص داده شد.

بانک کشاورزی تحت تاثیر قرار نمی گیرد
به نظر می رسد بانک های تخصصی تحت فشار وزارت خانه های متبوع خود هستند و بدون بررسی در مسیر اهداف دیکته شده به بانک های تخصصی حرکت می کنند . نمونه آن بانک مسکن است . به نظر می رسد که بانک کشاورزی نیز تحت کنترل وزارت خانه متبوع قرار دارد و با آزادی عمل رفتار نمی کند .اما پاسخ طالبی به این پرسش چه بود؟ او می گوید: تابع برنامه های وزارت جهاد کشاورزی هستیم اما بانک کشاورزی تحت تاثیر قرار نمی گیرد و مسئولین وزارت جهاد و کشاورزی نیز تاکید دارند که باید چاچوب های عملکردی حفظ شود .
مدیرعامل بانک کشاورزی عنوان می کند که در بین بانک‌های تخصصی کمترین سرمایه را داریم و مجلس در سال‌های 88 و 89 در قالب قانون بهره‌وری اجازه داد که سرمایه بانک به سه هزار میلیارد تومان افزایش یابد و سعی داریم سرمایه بانک را به میزان دارایی آن برسانیم.
وی به ارائه آماری از مطالبات معوق این بانک نیز پرداخت و گفت: 52 درصد معوقات این بانک زیر 50 میلیون تومان است و 94 درصد از پرداخت‌های ما زیر 20 میلیون تومان بوده است و در واقع شاید بتوان یکی از مشکلات را خرد بودن تسهیلات دانست.پنج الی شش درصد 84 هزار میلیارد تومان مطالبات معوق سیستم بانکی کشور رقمی حدود پنج هزار میلیارد تومان می‌شود، متعلق به بانک کشاورزی است. 

 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود