امروز: جمعه، 7 مهر 1402
12/18 1400گروه بازارپول- معاون امور بانکی و بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصاد و دارایی گفت: اصلاح نظام بانکی در وزارتخانه آغاز شده و ما اعتقاد داریم، بهترین قشر برای ایده دادن به ویژه در قانون بانکداری، شبکه بانکی است و شما باید به بانک مرکزی و دولت کمک کنید تا بتوانیم زودتر به نتیجه برسیم.

به گزارش رازپول به نقل از شادا، سیدعباس حسینی، معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی  وزارت امور اقتصادی و دارایی در نشست گزارش عملکرد بانک مسکن در سال ۱۴۰۰ با اشاره به لزوم تقویت زیرساخت‌های آی تی و دیجیتال در بانک‌ها اظهار داشت: از آنجا که جذب نیروی متخصص در حوزه آی تی اهمیت زیادی دارد، بانک‌ها مراقبت کنند تا با تمام محدودیت‌های اداری نیروی کار مستعد و متخصص را جذب کنند.


حسینی با تأکید بر اینکه اگر بانک‌ها کوتاهی نکرده‌اند، اشتباهاً مخاطب قانون قرار نگیرند، گفت: اگر بانک‌ها به دقت بررسی نکنند، ممکن است از جهت جرایم مالیاتی در تخصیص ۲۰ درصد منابع بانک‌ها در اجرای نهضت ملی مسکن دچار مشکل شوند.


وی خاطرنشان کرد: از آنجا که بر اساس رأی ۷۹۴ دیوان عالی کشور، هرگونه مازادی که از مردم دریافت شده باید به مردم بازگردانده شود. این‌ها شناسایی شده و وزارتخانه شرایط مورد نظر را هم در بخشنامه آورده بود. خواهشمندیم که این مسئله از سوی بانک‌ها حتماً اجرایی شود.


حسینی افزود: باید توجه کرد که نمی‌توان خارج از مصوبات شورای پول و اعتبار از مردم چیزی دریافت کنیم. نمی‌توانیم بگوییم مردم بروند شکایت کنند تا بانک‌ها حق و حقوق‌شان را بپردازند.
حسینی با اشاره به اینکه وزارتخانه در موضوع کرونا خود را به اثبات رساند، گفت: نگرانی‌هایی به مردم بابت بیماری کرونا وارد شد و ما تلاش کردیم کمک کنیم. مثلاً وام‌های قرض‌الحسنه تعیین شد و با مردم تماس گرفتیم تا اگر نیاز به وام قرض الحسنه داشتند، تسهیلات دریافت کنند.


وی افزود: ما در کمتر وزارتخانه‌ای چنین چیزی را شاهد هستیم. حتی اگر لازم باشد باید ۱۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه کرونا هم افزایش یابد. نگاه وزارتخانه نسبت به انجام وظایفش از این منظر است و لذا از این منظر انتظارات خود را مطرح می‌کند.


معاون امور بانک و بیمه وزارت اقتصاد با اشاره به اینکه نام بدحسابان بانکی باید لیست شود و در اختیار وزارتخانه قرار بگیرد، گفت: خیلی از بدهکاران کلان بانکی از طریق پایگاه‌های بانک مرکزی در اختیار ما است اما ما می‌خواهیم بانک‌ها خودشان شفافیت را رعایت کنند. امروزه اتاق‌های شیشه‌ای لازم است تا مردم و متخلفین ببینند که برای مردم کار می‌کنیم.


وی افزود: یکی از فرامین پنجگانه رییس جمهور پرداخت تسهیلات خرد است که باید در بانک‌ها اجرایی شود. حداقل پنج تا شش شرکت که لازم است باید در لیست گذاشته شود. ضمناً باید توجه شود که گزارش‌هایی که در شورای پول و اعتبار وجود دارد، باید مشهود و قابل دسترس باشد.


معاون امور بانکی و بیمه وزارت امور اقتصاد و دارایی خاطرنشان کرد: رییس‌جمهور بعد از یک دوره ۱۰ ساله جلسه‌ای با حضور تمامی مدیران عامل بانک‌ها و مسوولان اقتصادی برگزار کرده است و دغدغه بسیاری در حوزه بانکی دارد. ما باید از این فرصت به وجود آمده قدردانی کنیم.


وی با بیان اینکه بدحسابانی داریم که همزمان از بانک‌های مختلف دریافت تسهیلات می‌کنند، گفت: افکار عمومی باید به خدمت وصول مطالبات بانک‌ها بیاید. به هر حال بحث جذب منابع برای بانک‌ها خیلی اهمیت دارد و ما نیز دستورات رییس جمهور را به طور قطع پیگیری خواهیم کرد.


حسینی گفت: اصلاح نظام بانکی در وزارتخانه آغاز شده و ما اعتقاد داریم، بهترین افراد برای ایده دادن به ویژه در قانون بانکداری، شبکه بانکی است و شما باید به بانک مرکزی و دولت کمک کنید تا بتوانیم زودتر به نتیجه برسیم. الان متاسفانه ما هیچ طرح نوآورانه و خلاقانه‌ای نداریم و این مسئله به ضرر نظام بانکی کشور است. ما باید پیوندی بین نظام بانکی و بازار سرمایه بزنیم و ظرفیت‌هایمان را بروز کنیم.


 ما باید بتوانیم افکار نوآورانه را به بازار سرمایه تزریق کنیم و بتوانیم از خود مردم در این راه استفاده کنیم. امروز بسیار مهم است که بهبود کیفیت سود و کیفیت دارایی مورد توجه قرار گیرد. همچنین گزارش و برنامه‌ای از اموال مازاد باید تهیه شود تا بتوان آن را در خدمت بانک قرار داد.


حسینی در پایان تصریح کرد: ما به هیچ‌وجه هیچ کاری که منجر به انحصار در وزارتخانه باشد، تأیید نخواهیم کرد و مقابل آن خواهیم ایستاد. در این دوره تلاش خود را می‌کنیم تا عدالت را برقرار کنیم. بنابراین اگر در جایی انحصاری می‌بینید به ما اطلاع دهید تا آن را رفع کنیم.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود