امروز: جمعه، 19 خرداد 1402
11/16 1400

 


گروه بازارپول - رئیس‌کل ‎بانک مرکزی گفت: قطعا با ‎اعتبارسنجی مناسب و تعیین رتبه اعتباری متقاضیان، ریسک بانک‌ها بالا نمی‌رود و با مشکل نقدینگی مواجه نمی‌شوند، لذا اعطای ‎تسهیلات بدون ضامن هم در همین چارچوب ضوابط است.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر صالح آبادی در دوازهمین گردهمایی روسای موفق شعب که به صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به فعالیت ها و تلاش های کارکنان شعب عنوان کرد: انصافاً روسا و کارکنان شعب زحمات زیادی را به اقتضای شغلشان که همراه با ریسک ها، استرس خاص خود است متحمل می‌شوند و آنها جز همکاران پرتلاش ما در شبکه بانکی تلقی می‌شوند.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: شعب خط مقدم شبکه بانکی در ارائه خدمت به مردم هستند و کارکنان و روسای ما در شعب شبکه بانکی نقش بی بدیل و بسیار مهمی را در ارائه خدمات به عموم مردم ایفا می کنند و تکریم و بزرگداشت آنها ضروری است.

عالی‌ترین مقام بانک مرکزی با تأکید بر لزوم رعایت مشتری‌مداری در بانکها گفت: همکاران شعب بانکی باید این موضوع را مدنظر قرار دهند. چراکه کارکنان و شعب شبکه بانکی بیشترین تعامل را با مردم دارند و حفظ آبروی نظام بانکی در گروی فعالیت های آنان است. لذا ضمن قدردانی از فعالیت‌های کارکنان شعب،‌ تأکید می کنم به گونه ای از فعالیت ها مراقبت شود تا خدایی ناکرده نارضایتی از سوی مردم در خدماتی که در چارچوب ضوابط و مقررات ارائه می شود، ایجاد نشود. چراکه نوع برخورد با ارباب رجوع بسیار مهم است و باید به این واسطه چهره فاخر نظام بانکی به مردم نشان داده شود.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم در شبکه بانکی توجه به منابع و مصارف است، گفت: هر بانک منابع و مصارفی دارد، در صورتی که مصارف بر منابع فزونی یابد باعث کسری می شود؛ لذا همکاران شعب نسبت به مدیریت نقدینگی بانک توجه کنند. نباید شعبه ای بدون توجه به نقدینگی و منابع بانک تسهیلاتی را تصویب کند و بانک نیز منابع لازم را نداشته باشند.

دکتر صالح آبادی افزود: البته بانکهایی که از نظر نقدینگی ناتراز هستند نیز باید اموال مازاد را به فروش بگذارند و نقدینگی لازم را برای اعطای تسهیلات از این محل فراهم کنند؛ چراکه وظیفه شبکه بانکی سپرده‌گذاری وجوه و در واقع بانک واسطه وجوه سپرده گذار و سپرده پذیر است. لذا اگر بانکها اموالی نیز دارند، نباید به این دلیل از وظیفه اصلیشان که همان واسطه‌گری وجوه است دور شوند.

رئیس کل بانک مرکزی از دیگر موارد مورد انتظار از شبکه بانکی را نظارت بر مصرف تسهیلات خواند و گفت: نظارت بر مصرف تسهیلات باید به صورت جدی از سوی شعب بانکها دنبال شود. اخیراً مقام معظم رهبری در دیداری که با تولیدکنندگان و صنعتگران داشتند؛ به درستی بر این نکته تأکید کردند که طی یک دهه اخیر، نقدینگی رشد قابل توجهی را تجربه کرده است و در همان حال رشد سرمایه و تولید ناخالص داخلی ما متناسب با آن رشد لازم را نداشته و به همین دلیل نیز به ایجاد تورم منجر شده است.

وی یادآور شد: از این منظر نظارت بر مصرف صحیح تسهیلات امری مهم تلقی می‌شود که بخشی از این نظارت از سوی شبکه بانکی است و بخشی دیگر در حیطه وظایف بانک مرکزی است که نظارت به صورت سیستمی را اجرایی کند. لذا از سیاست‌ها و اولویت‌های اصلی دولت و بانک مرکزی هدایت منابع بانکی و اعتبارات به سمت تولید، خدمات و فعالیت‌های مولد است. تأکید می کنم که این منابع باید به بخش‌های مولد اقتصادی اختصاص یابد و به بخش‌های غیرمولد اقتصادی و سفته بازانه، مانند طلا و ... سوق پیدا نکند.

دکتر صالح آبادی با بیان اینکه شبکه بانکی برای تقویت نیازمند افزایش سرمایه است، گفت: اخیراً نیز مصوبه‌ای درباره افزایش سرمایه بانکها داشتیم تا این امر تقویت شود.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص عملیات بازار باز یادآور شد: هدف از عملیات بازار این بوده است که بانکها در کوتاه مدت کمبود نقدینگی را از این محل جبران کنند. البته مقررات شورای پول و اعتبار بانکها را ملزم کرده است که ۳ درصد از دارایی‌های خود را به صورت اوراق مالی اسلامی نگهداری کنند.

به گفته دکتر صالح آبادی در اجرای سیاست احتیاطی کنترل رشد مقداری ترازنامه ها، بانکها باید نسبت به رشد ترازنامه های خود در محدوده های تعیین شده که مصوب شورای پول و اعتبار نیز هستند، دقت نظر لازم را داشته باشند.

رئیس کل بانک مرکزی: بانک ها به نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار پایبند باشند

رئیس شورای پول و اعتبار ضمن تأکید بر لزوم رعایت نرخ سود تسهیلات و سپرده از سوی شبکه بانکی عنوان کرد: این نکته از انتقادات همیشگی به شبکه بانکی بوده است. شعب باید مراقبت لازم را در این باره داشته باشند، چراکه عدم رعایت نرخ سود در محدوده های مصوب شورای پول و اعتبار موجب ارجاع پرونده آن بانک به هیأت انتظامی می‌شود که اخیراً‌ نیز پرونده چند بانک به هیأت انتظامی ارسال شده است. البته ذکر این نکته ضروری است که عدم رعایت نرخ سود مصوب، موجب ناترازی همان بانک می شود.

همچنین رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم ارائه خدمات سامانه صیاد از طریق دستگاه‌های خودپرداز شبکه بانکی تأکید کرد.

رئیس کل بانک مرکزی با تأکید بر لزوم اجرای تکالیف بودجه‌ای توسط شبکه بانکی عنوان کرد: از جمله این موارد می‌توان به حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، کوچک و متوسط، مسکن، وام های خرد قرض الحسنه همچون تسهیلات ازدواج، خرید تضمینی گندم و حمایت از خانوارهای آسیب دیده ناشی از شیوع ویروس کرونا اشاره کرد که در این موارد انتظار می‌رود بانکها منابع و نقدینگی خود را به گونه ای تنظیم و قوانین را رعایت کنند که موجب نارضایتی مردم نشوند.

وی با بیان اینکه وام های خرد مظهر حضور مردم در شعب بانکهاست،‌ افزود: این موضوع باید به جد مدنظر شعب بانکها باشد، چراکه در بین توده های مردم این امر بسیار مهم است. از این رو اجرای تکالیف قانونی باید به نحو مناسب و احسن در دساور کار بانکها باشد.

دکتر صالح آبادی با بیان اینکه از شعب بانکی انتظار می رود به جد مقررات و ضوابط را رعایت کنند، تصریح کرد: انتظار می رود شبکه بانکی به مقررات پایبند باشد،‌ البته در صورتی که مقررات ابلاغی مسائل و مشکلاتی را در اجرای و پیاده سازی ایجاد می کند، می‌توان آنها را برطرف کرد و شعب این موارد را به بانک مرکزی منعکس کنند.

وی افزود: در کارگروه تدوین مقررات بانک مرکزی نیز درصددیم از خبرگان بانکی و تجارب آنها بهره گیریم تا اینگونه از ظرفیت نخبگان و فعالان نظام بانکی استفاده شود و لذا در نهایت مقررات بیگانه با اجرا نباشند. همچنین ضروری است در خود بانکها نیز کمیته هایی وجود داشته باشد که مقررات ابلاغی را برای بهره برداری شعب، ساده سازی کنند.

دکتر صالح آبادی: نظام بانکی جز نهادهای خدمت رسان مهم در کشور است

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه  نظام بانکی جز نهادهای خدمت رسان مهم کشور است، یادآور شد: این امر به گونه ای است که مردم به صورت روزانه به بانکها مراجعه می کنند و حجم ارائه خدمات بانکی اعم از حضوری و الکترونیکی نیز در کشور بسیار بالاست. لذا ضروری است نوع برخورد با مشتریان به نحوی باشد که رضایتمندی عمومی را در پی داشته باشد.

 همچنین دکتر صالح آبادی در خصوص وام های خرد تأکید کرد: اخیراً مباحثی درخصوص تسهیل وام های خرد مطرح شده است و بانک مرکزی نیز این مهم را با جدیت دنبال می کند. البته باید تأکید کنم که این امر به معنای سرفصل جدید و وام جدید نیست و در همان چارچوب ضوابط و مقررات فعلی است و تنها بحث درخصوص چگونگی ضمانت این وام هاست. لذا باید تلاش کنیم شرایط دریافت وام های خرد را برای مردم تسهیل کنیم، البته این امر باید به گونه ای باشد که ریسک بانک ها افزایش نیابد.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: یکی از مسائلی که در دنیا نیز مورد توجه است اعتبارسنجی تسهیلات گیرنده است. در بخش وثایق و تضامین تسهیلات می توان در قبال مشتری که از رتبه اعتباری مناسبی برخوردار است با سهولت بیشتری رفتار کرد. این موضوع در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد و امیدواریم تا پایان سال بسته ای درباره ارائه تسهیلات خرد با ارائه تضامین سهل تر و البته با رتبه اعتباری مناسب به شبکه بانکی ابلاغ کنیم. البته تجربه نشان داده است که برای مثال در یکی از بانک های قرض الحسنه که وام های خرد و با تضامین آسان تر به  مشتریانی که از رتبه اعتباری مناسب تر و بالاتری برخودارند ارائه می شود، مجموع معوقات آن بانک کمتر از یک درصد است.

رئیس کل بانک مرکزی یادآور شد: بنابراین اگر بتوانیم با اعتبارسنجی مناسب، مشتری را خوب بشناسیم، می توان با تضامین آسان تر تسهیلات بانکی را به مشتریان حائز شرایط و در چارچوب سرفصل های موجود ارائه کرد. امید است به این واسطه رضایت عمومی از شبکه بانکی افزایش و ریسک شبکه بانکی نیز کاهش یابد

وی در پایان افزود: جا دارد به افرادی که به عنوان روسای شعب انتخاب می شوند تبریک بگویم و امیدوارم آنها درارائه خدمات به مردم موفق باشند؛ ما نیز در شبکه بانکی پشتیبان آنان هستیم و از همکاران شعب که وظیفه خدمت رسانی را به مردم در شعب بانکی دنبال می کنند، قدردانی می کنم.

دکتر فرشاد حیدری: نقس منابع انسانی در پیاده سازی راهبردها بی بدیل است
رئیس موسسه عالی آموزش بانکداری ایران در «دوزادهمین گردهمایی روسای موفق شعب بانک‌های کشور» ضمن تبریک دهه فجر و گرامی داشت یاد شهدای شبکه بانکی در دوره همه گیری ویروس کرونا تصریح کرد: باتوجه به شرایط کرونایی ترجیح موسسه به منظور حفظ سلامت مدعوین همایش، براین شد که همایش به مانند هرسال در موعد مقرر سالیانه خود به صورت مجازی برگزار شود. چراکه همانگونه که مستحضرید این همایش ۱۲ سال است که به صورت منظم و سالیانه برگزار شده است.

دکتر حیدری با بیان اینکه «آموزش و توسعه منابع انسانی» به عنوان محور اصلی همایش سال جاری انتخاب شده است، گفت: ضرورت آموزش و توسعه منابع انسانی بر کسی پوشیده نیست و اگر در همان حال یکی از بزرگترین مسایل‌ در نظام بانکی را تعیین اهداف، راهبردها، نظارت بر حسن اجرای راهبردها بدانیم، آنگاه کارکنان یکی از کلیدی‌ترین مسئولیت ها را در این بین ایفا می کنند.

رئیس موسسه آموزش عالی بانکداری ایران یادآور شد: نقش منابع انسانی در پیاده‌سازی راهبردها بی بدیل است.

وی افزایش بهره وری را خط مقدم آموزش منابع انسانی دانست و عنوان کرد: بهره وری منبع کارایی و اثربخشی است، لذا پس از جذب و استخدام منابع انسانی، به کارگیری و نگهداری از آنان حائز اهمیت است. البته باید تأکید کنم، در به کارگیری و توانمندسازی کارکنان، آموزش و ارتقای دانش و افزایش مهارت کارکنان نیز ضرورت دارد.

دکتر حیدری در ادامه افزود: براساس بررسی ها، بیشترین نرخ بالای خروج کارکنان در سال های ابتدایی خدمت اتفاق می افتد، لذا ضروری است، بانکها ضمن فراهم آوردن شرایطی برای حفظ انگیزه کارکنان، ملاحظات مرتبط با حقوق و دستمزد و حفظ شرایط رقابتی، از خروج این افراد تحصیلکرده جلوگیری کنند تا در بلندمدت از این ناحیه آسیبی به نظام بانکی از نظر منابع انسانی وارد نشود.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود