امروز: جمعه، 7 مهر 1402
03/9 1400

گروه بازارپول - عبدالناصر همتی اقتصاددانی است که می خواهد سیاست مدار شود، او که در مورد ادامه کارش در بانک مرکزی گمانه زنی هایی وجود دارد به نظر می رسد با الهام از مفهوم استقلال می خواهد کارزار انتخاباتی خود را پر رونق کند.

 

وی دانش‌آموخته دکترای اقتصاد از دانشگاه تهران است و فعالیت حرفه ای اش را از سال ۱۳۵۹ در سازمان صدا و سیما آغاز کرد و تا ۱۳۶۸ به عنوان مدیرکل خبر فعالیت کرد و از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۳ معاون سیاسی سازمان صدا و سیما بود.

او از سال‌های ۱۳۷۳ تا ۱۳۸۵ به مدت ۱۲ سال، ریاست بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران برعهده داشت. وی از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۲ برای مدت ۷ سال مدیرعامل بانک سینا و از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ نیز مدیرعامل بانک ملی ایران بود.

همتی ازسال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ برای بار دوم ریاست بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران را برعهده داشت. او به مدت ۵ سال در زمان ریاست جمهوری حسن روحانی عضو کمیته اقتصادی شورای عالی امنیت ملی بود. از سال 1397 او از نیمه های راه چین بازگشت و در حالی که قرار بود به عنوان سفیر عازم چین شود ناگهان از رقیب دیرینه خود پیشی گرفت  و به برج آبی میرداماد رهسپار شد.


حالا او در لباس یک اقتصاد دان می خواهد سیاست مدار شود؛ یادآور ضرب آهنگی که حسن روحانی خواست در لباس یک حقوق دان سیاست مدار شود و شد.

قضاوت در خصوص اینکه عبدالناصر همتی چه زمانی تصمیم بر کاندیداتوری گرفت کمی پیچیده است اما او در فروردین ماه سال جاری در شبکه  کلاب هاوس که به همت سید محمد صادق الحسینی و با حضور بیش از 8 هزار نفر مخاطب برگزار شد به تشریح اقدامات خود بسنده کرد.


و حالا پس از برگذاری مجدد سخنرانی انتخاباتی خود در شبکه کلاب هاوس در شبکه گذشته از گوشه و کنار خبر می رسد که او از کرسی ریاست بانک مرکزی خداحافظی قهرمانانه ای داشته است. هرچند که شبکه خبری اقتصاد آنلاین منتسب به سید محمد صادق الحسینی از نزدیکان همتی خبر برکناری او را با فرضیه ای همراه کرده است. فرضیه ای که به نارضایتی روحانی از اقدامات انتخاباتی همتی اشاره دارد.

حالا این سوال مطرح است که چرا  محتوای خبر برکناری همتی با موضوع نارضایتی روحانی هم سو شده است . آیا برکناری همتی از دولت روحانی هم راستا با سیاست های انتخاباتی این کاندیدا است ؟ این فرض زمانی قوتی می گیرد که انتشار این محتوا از سوی پایگاه های خبری هم سو با همتی بازنشر می شود. اساسا آیا همتی زمانی که اعلام کاندیداتوری کرد به لحاظ اخلاقی نباید به صورت داوطلبانه و رسمی استعفای خود را تقدیم رئیس دولت می کرد تا ضمن کاستن از برخی شبهات و بکارگیری قید «برکناری» در نشر خبر خروج وی از بانک مرکزی بر التهاب بازار تاثیر نگذارد؟

شاید این حداقل انتظاری باشد که از این اقتصاددان پای به عرصه سیاست گذاشته می رفت، فردی که در مباحث شب گذشته خود در کلاب هاوس بر رعایت اصول اخلاقی نیز متمرکز بود.

به نظر می رسد همتی هویت برند خود را با تحولات اخیر برابری ارز هم سو ساخته است و در نظر دارد به جامعه بفهماند که او مرد مستقلی نسبت به توصیه های سیاسی است. آیا او می خواهد واژه کلیدی استقلال را در شعار های انتخاباتی خود برای چند روز آینده استفاده کند ؟

 

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی‌شود