امروز: پنجشنبه، 16 تیر 1401
12/22 1399

گروه چهارسوق - بعد از انتشار خبر اختصاصی بولتن نیوز با تیتر قاچاق سازمان یافته کیف و کفش به ارزش صدها ميليارد تومان 99، سخنگوی گمرک ایران در گفتگو با تسنیم خبر بولتن نیوز را تایید کرد.

گروه اقتصادی: بعد از انتشار خبر اختصاصی بولتن نیوز با تیتر " قاچاق سازمان یافته کیف و کفش به ارزش صدها ميليارد تومان"99، سخنگوی گمرک ایران در گفتگو با تسنیم خبر بولتن نیوز را تایید کرد.


به گزارش بولتن نیوز، در خبر 16 اسفند بولتن نیوز نوشتیم پنجشنبه گذشته در همایش سالانه موسسه دیده بان شفافیت و عدالت پرده از پروندهایی برداشته شد که یک شرکت با کارت بازرگانی صوری با یک فساد سیستمی و قاچاق سازمان یافته مبادرت به قاچاق کیف و کفش با برندهای مشهور به ارزش صدها میلیارد تومان و جریمه چند هزار میلیارد تومانی نموده که قطعاً در تاریخ مبادی رسمی کشور کم نظیر بوده است.


پس از این امروز 22 اسفند 1399، سخنگوی گمرک ایران در گفتگو با تسنیم، ضمن تایید بحث پرونده قاچاق پوشاک با توجه به بحث مغایرت ثبت سفارش گفت: هیچ مماشاتی در رسیدگی به پرونده های اینچنینی در گمرک اتفاق نخواهد افتاد.


بر اساس اعلام گمرک غرب در خصوص یک پرونده بزرگ قاچاق کالا، نتایج بررسی‌های واصله از سازمان بازرسی کل کشور( معاونت بازرسی امور اقتصادی و دارایی) و اقدامات انجام شده توسط دفاتر ستادی گمرک جمهوری اسلامی ایران دفتر بازرسی و مدیریت عملکرد دفتر بازرسی و حسابرسی و دفتر ترانزیت در راستای اجرای ماده 143 قانون امور گمرکی حسابرسی پس از ترخیص و بررسی های کارشناسی وسیع به عمل آمده در این گمرک در خصوص اسناد اظهارنامه واردات قطعی و ترانزیت داخلی شرکت (...)مشخص کرد که متهمین در سال 1395 مقادیر متنابهی کالاهای پوشاک کیف کفش رگال رخت‌آویز قفسه فروشگاهی کمربند و کیسه خرید را با برند...در حجم بسیار بالا از طریق گمرکات مرزی به این گمرک ترانزیت داخلی و در ادامه با تنظیم اظهار نامه وارداتی و بدون داشتن مجوز ثبت سفارش به عبارت دیگر مازاد بر میزان 4 فقره ثبت سفارش وزارت صنعت معدن و تجارت، از این گمرک ترخیص و وارد کشور نموده اند.

در همین رابطه لطیفی سخنگوی گمرک ایران با اشاره به جزئیات این پرونده قاچاق کالا گفت: در سال 95 ورود پوشاک ممنوع نبوده و در آن زمان اصلا بحث ممنوعیت ورود پوشاک مطرح نبوده است.

در مورد سوالات مطرح شده در خصوص مغایرت ثبت سفارش، با استعلامی که گمرک ایران با وزارت صمت انجام میدهد، به علت سیستمی بودن و سامانه ای بودن، این مغایرت ها اتفاق نمی افتد.

ولی در سال 95، در این فرآیندها کشور تازه مجهز شده در این فرآیندها به سامانه ها و سامانه ها در ابتدا آن کارآیی لازم یا کاربران استفاده ای که الان می توانند با مهارتی که دارند، آن موقع شاید امکانش فراهم نبوده ولی بالاخره اول راه بوده و کشور به سمت سامانه ای شدن و کنترل های غیر انسانی و هوشمند می رفته و ابتدای کار بوده ولی الان همین سامانه ها باعث رصد تخلفات در گذشته می شوند.

نکته ای که باید عرض کنم اینکه که اداره کل دفتر بازبینی و حسابرسی همه مواردی که به آن ظن داریم و یا به صورت اتفاقی همه موارد گذشته را در حال بررسی و در شرف بررسی دارند و مواردی از این دست در صورت کشف به مراجع قضایی اعلام خواهد شد و هیچ مماشاتی در این مورد در گمرک اتفاق نخواهد افتاد.

.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود